TOKAT BELEDİYESİNDEN 10 OCAK KUTLAMASI
TOKAT BELEDİYESİNDEN 10 OCAK KUTLAMASI

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, gazeteciler özgür olursa ülkenin de özgür olacağına işaret ederek, "Basınımız ne kadar güçlü olursa ülke daha güçlü olur.  Ve her anlamda geleceğe emin adımlarla bakar." ifadelerini kullandı.

            Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Belediye Sosyal Tesislerinde Tokat basını ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Başkan Eroğlu, yılda bir kere de olsa Tokat basını ile böyle bir gün münasebetiyle topluca bir araya gelmenin güzel olduğunu belirterek kalabalık bir aile ortamında ancak 10 Ocak’ta bir araya geldiklerini ifade etti.

            Rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamayan basın emektarlarını da unutmayan Eroğlu, kendilerine acil şifalar diledi.

            Başkan Eroğlu, basın mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

            “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü güzel bir gün. Bir meslek grubuna ahdedilen ve o günün o meslek grubuna ayrılan bir gün. Her meslek grubuna bu nasip olmaz. Öğretmenler Günü, Avukatlar Günü, Tıp Bayramı gibi bazı meslek gruplarının günü var. Bunlardan biri de Gazeteciler Günü. Bu bile mesleğin ne kadar kutsal, önemli bir kamu işi yaptığınızı ortaya koyuyor. Çünkü eğer gazetecilerimiz özgür olursa ülke daha özgür olur, daha gelişir. Basınımız ne kadar güçlü olursa ülke daha güçlü olur.  Ve her anlamda geleceğe emin adımlarla bakar. Baktığımızda hamdolsun Tokat'ımız basın anlamında televizyon ve radyoları ile gazetecileriyle, internet haberciliği ile güçlü ve bir o kadar da güzel işlere imza atan bir camia. Özellikle son 20 yıla baktığımızda basın ve medyanın ne kadar önemli bir itici güç olduğu bilinen bir gerçek. Hem haberlerin doğru ve tarafsız aksettirilmesi, hem şehirleri hizmetlerin insanlara aktarılması hem de insanların dünyada ne oluyor? Ülkede ne oluyor, şehirlerde ne oluyor? Anlamında haber alınması yönüyle medyanın çok önemli yeri var. Eskiden bir radyo vardı. TRT Radyosu onu dinlerdiniz Dünyadaki gelişmelerden ancak bu şekilde haberiniz olurdu. Eskiden darbe yapmak için radyoyu ele geçirmek gerekirdi. Ele geçirdiğin an ülkeyi ele geçirirdin. Ardından televizyonlar çok etkin olmaya başladı. Devlet televizyonları, özel televizyonlar derken iş internet ile beraber artık öyle bir noktaya geldi ki her anlamda herkes dünyanın en ücra köşesinde ne oluyorsa bundan haberdar oluyor. Bunu basınımız ile sağladık. Bir o kadarda zor bir sektör basın. Gecesi gündüzü olmaz, kar yağmur çamur olmaz. Her ne şartta olursa olsun basın camiamız o haberi yapmak için her türlü zorluğa göğüs gerer. Yeri gelir mermiler başının üstünden geçer yeri geçer buz tutmuş elleriyle mikrofon tutar, kalem tutar, kamera tutar ama o haberi yapar. Böyle kutsal bir görevi yaptığınızdan ötürü şehrim adına teşekkür ediyorum. Şahsım adına teşekkür ediyorum. Ve her daim Tokat basınımızla gurur duyuyoruz. Ve Tokat'ımızın gelişmesinde, değişmesinde, tanıtımında sağladığınız katkılardan dolayı da teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah birlikte çok daha güzel işlere birlikte imza atacağız. Çünkü bu şehir hepimizin. Tokat Anadolu’nun mayası. Türkiye'miz vatanımız. Medeniyetlerin beşiği gözbebeğimiz. Başka vatanımız, başka Tokat'ımız yok. Onun için sokağımızdan, mahallemizden, şehrimizden başlayarak ülkemize daha nasıl sahip çıkarız bunun derdinde olmalıyız.”

            Bugün ülkemiz çok zor badireler atlattı. Daha çok yakın zamanda bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Orada da Basınımız çok önemli bir görev üstlendi. Darbenin savuşturulmasında ve darbeye karşı duruşta Basın orada çok önemli bir görev gerçekleştirdi. Hatırlayın bir televizyonda Cumhurbaşkanımızın bağlanıp 'bütün halkımızı meydanlara davet ediyorum' sözünü medya aracılığıyla dinledik.  Olayların seyrinin bir kalkışma olduğunu yine televizyonlardan ve gazetelerden öğrendik. Onun için basınımızla, iş adamıyla sokaktaki insanıyla, STK’sıyla her anlamda bu ülke bizim. Bu ülkenin üzerinde gözü olan çok, parçalamaya çalışan çok. Ama hamdolsun biz bunu birlikle aştık. Çünkü neyi paylaşamıyoruz ki. Allah hepimizi farklı farklı yaratmış. Ama bizi insan olarak yaratmış."

 

            Başkan Eroğlu, hizmette 4. yılı geride bırakacaklarını hatırlatarak yakın zamanda basın mensupları aracılığıyla geniş kapsamlı bir gezi ile değerlendirme toplantısında bir araya geleceklerini duyurdu.