DÖNER SERMAYE SİSTEMİ DEĞİŞMELİ
DÖNER SERMAYE SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

Sağlık-Sen Tokat Şubesi tarafından döner sermaye sisteminin değişmesi ve döner sermayelerin artması için basın açıklaması yapıldı.

            Tokat Devlet Hastanesi Acil Servis önünde toplanan Sağlık-Sen Tokat Şubesi üyeleri adına basın açıklamasını Sağlık-Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar yaptı. Mantar konuşmasında, döner sermaye sistemindeki adaletsizliği ve haksızlığı belirtmek, çalışanların seslerini duyurmak için toplandıklarını ifade etti.

            Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sağlıkta dönüşüm’ programı sonrasında çalışanların iş yükünün arttığını ve motivasyonu sağlamak için performansa dayalı ek ödeme sistemini getirildiğini ifade eden Başkan Mantar,  ilk yıllarda ektili olan sistemin, son yıllarda ise motivasyonun artması yerine tam tersine azalmasına ve her geçen gün daha kötüye gitmesine sebep olduğunu söyledi.

BU SİSTEM ÖMRÜNÜ TAMAMLADI

            15 yıl öncesi çıkan yönetmeliğin ömrünü tamamladığını belirten Başkan Mantar, “Bu yönetmelik, bugün karşımıza haksız,adaletsiz bir uygulama olarak çıkmaktadır.Bu sistem artık ömrünü çoktan tamamlamış ve çürümüştür. 15 yıllık bir sürede çalışma şartları değişmiştir.Her alanda yenilikler yapılırken, çalışanlara 15 yıl önceki yönetmeliğin ille de olacak diye dayatılmasının hiçbir açıklaması olamaz. Bu bir haksızlıktır diye haykırıyoruz. Bu sistemde çok çalışana az ücret, az çalışana çok ücret ödenmektedir.Örneğin bir laboratuar teknisyeni sadece acilin tahlillerine bakıyorsa çok ücret alır, acilin yanında servisten gelen tahlillere de bakıyorsa daha az ücret alır.Yani işi artıyorken geliri ise azalıyor bu ve buna benzer onlarca örnek verebiliriz” dedi.

            Sağlık çalışanları üzerinde yapılan anketlerde çalışanların en çok şikâyet ettiği hususun adaletsiz döner sermaye sistemi olduğunu ifade eden Mantar, “Aynı puanı alan doktorlardan birine az, diğerine çok ücret ödenmektedir.Özellikli birim diye bir kavram icat edilmiş ancak nedeni ilan edilmemiştir.15 yıl öncesinde riskli olmayan birçok birimler, bugün riskli birimlerden daha fazla çalışmakta ve bu birimlerin daha riskli olduğunu görmekteyiz.Özellikli birimler belirlenecekse yeniden revize edilmek zorundadır.Memur ile Tıbbı sekreter aynı görevi yapmakta ancak farklı ücret ödenmektedir.Yardımcı Hizmetler,Genel idari hizmetler,Sağlık hizmetleri sınıfı ve Doktorların döner sermayeleri arasındaki fark adaletli değildir.Tüm bu adaletsizliğe hayır diyor ve adaletli bir döner sermaye sistemi istiyoruz.

            Hastanelerin ve diğer sağlık kurum ve kuruluşlarının maliyetleri ve giderleri sürekli artmakta iken; dağıtılabilir döner sermaye hesabının temel belirleyicisi olan SUT fiyatları yaklaşık 13 yıldır artmamıştır.

            Bir taraftan 6 ayda bir maaş zammı oranında artan sabit ek ödemeler ve sürekli artan giderler mevcut iken, diğer tarafta yaklaşık 13 yıldır artmayan döner sermaye havuzu istemediğimiz neticeyi beraberinde getirmiştir.Sistemde acil ve köklü önemler alınmazsa,bir süre sonra hekimler dâhil sabit ödemenin dışında hiçbir ücret alamayacaklardır.

            Gelinen sonuç her geçen gün mutfak masraflarımız,evimizin kirası,çocuklarımızın eğitim ücretleri gibi temel ihtiyaçlarımız artarken, gelirimiz her geçen yıl azalmaktadır.Sebebi ise, adaletsiz döner sermaye yönetmeliğidir.

            Nöbet ücretlerine baktığımızda ise tam bir haksızlık karşımıza çıkmaktadır.Örneğin ; bir taksiye bindiğimiz zamanda gece ücreti gündüz ücretinin iki katıdır. İşçilerde gece ücreti gündüzün yine iki katıdır.Sağlık çalışanlarında ise gece çalışması gündüzün yarısıdır.Yani taksici ve işçiye baktığımızda 4 kat zarardayız.

            Bunun için nöbet ücretlerin en az iki katına çıkması ve her yerde eşit olması gerekmektedir. Çünkü nöbeti nöbet yapan unsur akşam evinden,eşinden ve çocuklarından ayrı kalmak suretiyle bir görev icra etmesidir.Sağlık çalışanları üzerinde yapılan anketlerin neredeyse tamamında, çalışanların en çok şikayet ettiği husus,adaletsiz döner sermaye sistemidir.Hekimlerde sistemin rekabeti teşviki nedeniyle, iş barışı bozulmuştur.Hekim dışındaki sağlık hizmetleri sınıfı,genel idari hizmetler sınıfı, teknik hizmetler sınıfı ve yardımcı hizmetler sınıfı personelinin neredeyse tamamı,sabit üstü ek ödeme alamaz hale gelmiştir.

            Performansa dayalı ek ödeme sistemi kendi ismiyle ters düşmektedir. Performansın Türkçe karşılığı, yaptığı çalışmanın karşılığıdır, yani çok çalıştaysa çok,az çalışta ise az ödeme olması gerekmektedir.Uygulama ise isminin tam tersidir. 1 ay boyunca performans gösteren, yani çalışan bir memur veya hemşireyle, hiç çalışmayanın almış olduğu döner sermaye aynıdır. 1 ay boyunca çalışmanın karşılığındaki performans sıfırdır. Ya ismine performans demeyin yada kattığı performansın karşısında ödeme yapınız” şeklinde konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUN VE SIKINTILARINI ORTAYA KOYUYORUZ

            Başkan Mantar, “Hastaneleri aynı, birimleri, aynı hizmet sınıfları, aynı kadrosu, aynı kıdemi, aynı eğitimi aynı, aile ve çocuk yardımı aynı olan kişilere farklı ücret ödenmesinin anlamı ne olabilir?

Başta Sağlık Müdürü olmak üzere, yereldeki bütün başhekim, müdür ve yöneticilere sesleniyoruz. Bugün buraya size tepki göstermek için toplanmış değiliz. Sağlık çalışanlarının sorun ve sıkıntılarını ortaya koyuyoruz.Bu sorunların en önemli sebebi söylediğimiz gibi adaletsiz döner sermaye sistemidir.Ancak bu sizin hiçbir şey yapmayacağınız anlamına da gelmiyor.

            Birçok kurumda yeni birimler açılmasına rağmen, servisteki yatakların hepsinin dolu olmasına rağmen, polikliniklere gelen hasta sayısı her geçen gün artarken, kesilen faturanın bu oranda artmamış olması sizin almanız gereken tedbirler olduğu anlamına gelmektedir.Bu durumda;

Ya fatura kaçağı vardır, ya da bilmediğimiz başka bir sebep vardır.Bu konuda çalışma yapmanızı önemle tavsiye ediyoruz” dedi.

DİNLENME ODALARI ÇALIŞAN SAĞLIĞI STANDARTLARINA UYGUN DEĞİL

            Sağlık çalışanlarının çalışma motivasyonun her geçen gün azaldığını belirten Başkan Mantar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dinlenme odaları çalışan sağlığı standartlarına uygun değildir.Çalışan sağlığı standartlarından bahsedip, 24 saat dışardan ışık almayan dinlenme odalarının olması,sigara içen birisinin sigaranın sağlığa zararlarını anlatması gibi komiktir. Yereldeki yönetici arkadaşlar Bu ve buna benzer konularda çalışmalar yapacağını düşünüyor ve ümit ediyor, hepsine başarılar diliyoruz.

Sonuç olarak diyeceğimiz şudur; Sendikamızın daha önceki istek ve taleplerini dikkate alarak, banka promosyonlarının %100 ‘nün çalışanlara verildiği gibi, sabit ödemelerin ayın 15.de garanti gelir olarak verilmesi, nöbet ücretlerini kısmen iyileştirilmiş olması vb. taleplerimizin dikkate alınması sonucu, iş yükü 4 katına çıkmasına rağmen, çalışanın çalışma motivasyonu azalmadığından, sağlıkta dönüşüm gerçekleştirilmiş, halk memnuniyeti %30’lardan %70’e çıkmıştır.

 

            Hiç kimse kusura bakmasın ki bu memnuniyet sağlık çalışanlarının eliyle yapılmıştır.İktidarı, muhalefeti hepsi seçim meydanlarında halkın bu memnuniyetinden bahsettiler.Döner sermaye yönetmeliğindeki bu adaletsizliklerden dolayı, yapılan birçok iyileştirme bile anlamsız hale gelmekte, son yıllarda sağlık çalışanlarının çalışma motivasyonu her geçen gün azalmaktadır. Tedbir alınmaması durumunda sağlık sisteminde meydana gelecek olan sorunların, sorumluları bugün taleplerimizi dikkate almayanlar olacaktır”