ERDOĞAN’IN HAVALİMANI VE DEMİRYOLU AÇIKLAMASI
ERDOĞAN’IN HAVALİMANI VE DEMİRYOLU AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Genel Başkanı olduğu Ak Parti’nin Tokat İl Başkanlığının 6. Olağan Genel Kurulu vesilesiyle Tokat’a gelmişken, Tokatlının yatırım beklediği konularda söyleyecekleri bekleniyordu.

            Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokatlı için yeni havalimanının 2020’de biteceğinin sözünü verirken, Tokat – Turhal arasında yeni bir demiryolu için çalışmalara başlandığını duyurdu.

TOKAT YATIRIMLARI

            Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2002 yılından bugüne 15 yılda Tokat’a yapılanlar ve bundan sonrası yapılacaklar için açıklamaları şöyle oldu:

            “İstanbul gelişirken Tokat geri kalmadı, İzmir büyürken Çorum, Sivas ihmal edilmedi. Son 15 yılda Türkiye’nin tamamı gelişti, büyüdü, ekonomik sosyal ve ticari olarak kalkındı. Sizler Ak Parti dönemlerinde şehrimize yapılan hizmetlerin, hayata geçirilen projelerin, Tokat’ın nereden nereye geldiğini çok iyi biliyorsunuz. Son 15 yılda Tokat’a 12 katrilyon yatırım yaptık. 1745 adet yeni derslik yaptık. 7875 kişi kapasiteli Yüksek Öğrenim Yurtları ve 15 adet spor tesisi kazandırdık. Biri 200 yataklı Tokat Devlet Hastanesi olmak üzere 14 hastane 1 Ağız ve Dış Sağlığı Merkezi ve 8 adet birinci basamak kuruluşundan oluşan toplam 23 adet sağlık tesisi inşa ettik. 150’şer yataklı Erbaa ve Turhal Devlet Hastanelerini ve Pazar İlçe Hastanesinin yapımı devam ediyor. TOKİ aracılığı ile son 15 yılda Tokat’ta 5071 konut projesi başlattık. 2002 yılına kadar Tokat’ta sadece kaç kilometre yol vardı biliyor musunuz, 16 kilometre. Biz buna 15 yılda tam 255 kilometre bölünmüş yol ilave ederek Tokat’ın toplam bölünmüş yolunu 271 km.’ye çıkardık. Şuanda Tokat’ta yapımı devam eden, toplamda maliyeti 1,5 milyar lira olan 9 adet yol projemiz var. Tokat Çevre Yolu köprüleri de yapımı planlanan projelerimiz içinde. Tokat – Turhal arasına yeni bir demiryolu yapmak için başladık.

            Mevcut havalimanımız küçük, mesela normal uçağımızla inemedik ve küçük uçağımızla inmek zorunda kaldık. Ve şimdi hedefimiz, yolcu trafiği 2016 yılında mevcudun 51 bin 744’e ulaştı. Tokat’ımıza yakışır yeni bir havalimanı yapmak için kolları sıvadık. Toplam maliyeti 175 milyon lira olan yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanımız şuanda ihale sürecinde. Bu yıl yapımına başlayıp 2020 yılında açmayı hedefliyoruz. Havalimanlarının aktif çalışabilmesi sizlerin taleplerine bağlı. Göreve geldik 25 havalimanı vardı ama şimdi 57 havalimanı var. Bu ülkeyi nereden nereye getirdik, Bay Kemal bunlardan haberin var mı?

            Ben milletimizden yaptığımız eserlere sahip çıkmasını bekliyorum. Tokat’a son 15 yılda 3 baraj ve bir gölet inşa ettik. Alpu Barajı, Tokat – Turhal Barajı ve Zile Yünlü Barajının da aralarında bulunduğu 9 adet barajın yapımı devam ediyor. Tokatlı çiftçilerimize 2002 yılında 17,5 milyon lira tarımsal destek verilmişken 2017 yılında Aralık ayı itibariyle 93,5 milyon lira tarımsal destek verdik. Bay Kemal çıkıyor diyor ki çiftçiler battı, bitti, yok oldu. Yav bunlar verildi, senin bunlardan haberin yok, senin böyle bir derdin de yok. son 15 yılda bay Kemal bunu duy, 15 yılda Tokatlı çiftçilerimize 805 milyon Tl. tutarında tarımsal destek verdik. İnanın bundan da haberi yoktur.

 

            İnşallah bundan sonra da aynı kararlılıkla hem hizmetlerimizi sürdüreceğiz hem de bu Ferhat ile Şirin arasındaki aşk ne ise bu aşkı da devam ettireceğiz. Evelallah sizler bizi yalnız koymadıkça bizler de size hizmete devam edeceğiz.”