ESKİ VALİ BİRMEK'İN OĞLU VE KIZINDAN TOKAT'A MEKTUP

Gazetemiz Yazarlarından Hasan Akar araştırmaları sonucunda kaleme aldığı Tokat Valileri yazı dizisinde bu hafta 1981-1984 yılları arasında Tokat'ta valilik yapmış olan Çetin Çelikten Birmek'i anlattı.

            Akar, yazı dizisi için Vali Çelikten Çetin Birmek ile ilgili İstanbul’da yaşayan ailesine ulaşarak telefon görüşmesi yaptı ve bilgiler aldı. Birmek'in oğlu Demir Birmek ve kızı Deniz Birmek Vali Birmek'le ve Tokat'ta geçirdikleri zamanlara ilişkin duygularını paylaştığı mektupları Akar'a iletti. Akar'ın yazısında yer verdiği mektuplar şöyle oldu:

            "Valimizin oğlu, Demir Birmek’in  6 Şubat 2018 tarihli bize gönderdiği mektubundan:

            "Babam sırasıyla Muğla, Tokat, Mersin ve Kırklareli valiliklerinde bulundu. Babamın Tokat Valiliği döneminde ben Işık Lisesi’nde okuyordum. Yaz tatilini ailemle birlikte Tokat Vali Konağında geçiriyordum. Babam yol, okul gibi hizmetler götürdüğü köylere giderken bazen beni de yanına alırdı. Anadolu insanının samimiyetini ve güzelliğini babamla gittiğim köy gezilerinde anlama imkânım oldu. Babam tanıdığım en adil ve dürüst devlet adamıdır. Valilik  evinin ışıklarının boşuna yanmasına bile kızardı. Gerçek Atatürk ve devlet sevgisini ben babamda gördüm. Babamdan öğrendiğim en önemli şey dürüstlük, cesaret ve onurdur. Nur içinde yatsın, yolu ışık olsun. Tokat’a ve Tokatlılara en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

            Ve aynı mektupta Valimiz Çetin BİRMEK’in  kızı Deniz Birmek’in babası ve Tokat’la ilgili duyguları:

            "Babamla en fazla anılarım onun Muğla ve İçel valilikleri sırasında oldu, çünkü yanındaydım, yaz kış beraberdik. Tokat Valiliği hem bizim aile olarak bölünmek zorunda olduğumuz hem de Türkiye’nin askeri darbe yıllarını yaşadığı zor ve şanssız bir dönemdi. Yıl 1980-1983. Ben İstanbul’da yeni kazandığım özel okulda okumaya başlamıştım. Ve annem de ilk sene beni anneanneme bırakmak istememişti.  Ağabeyim Demir de yine İstanbul’da yatılı okuyordu. Daha sonraki sene şartlar gereği bırakmışlardı beni anneanneme. Çünkü babam Tokat’ta çok yalnız kalmıştı. Tokat’a babamın yanına yaz tatillerinde gidiyorduk. Bu yaz tatilleri benim için unutulmaz zamanlardı. Hem babamla beraberdik hem de vali konağında kalıyorduk.

            Şimdiki vali konağı aynı mı değişmiş mi bilmiyorum ama bizim zamanımızda muhteşem bir konaktı. Hiç unutamayacağım şey bahçesinin çok geniş bir arazi oluşuydu.

            Her yer meyve ağaçları ve sebze doluydu. Tüm yemekler bahçedeki sebzelerle yapılıyordu. Hayatımda yediğim en güzel şeftaliyi o bahçede dalından yemiştim. Dıştan bakınca yeşil olmamış gibiydi ama incecik kabuğu hemen soyuluyordu. İçi bol sulu ve tadı bal gibiydi. Çok çeşitli kiraz ağaçlarının da hatırlıyorum. Bahçeden eve hiç girmezdik sadece geceleri uyumaya girerdik. Bahçede kirpiler vardı, hiç dokunmuyorduk. Oradaki sebze ve düşen meyvelerle karınlarını doyuruyorlardı.

Bahçede salıncaklar vardı ve en önemlisi o muhteşem yemyeşil bahçenin ortasında bir yüzme havuzu vardı. İşte bu her şeye değiyordu. Ben on, ağabeyim on beş yaşındaydı. O dönemde o yaşta bir çocuk daha ne bekleyebilir ki hayattan. İşte babam sayesinde tüm bu nimetleri görmüştük hem de en ihtişamlı şekliyle.

            Babam benim için hep arkamdaki büyük güç, ulu bir çınar olmuştur. Onun heybeti bizi hem korkutur hem de büyük saygı uyandırırdı. Sonra yaşımız ilerledikçe dürüstlük, adalet ve kararlı fikirleri olan bir devle karşılaştık hep, artık korku kalmamıştı hiç. Sadece sevgi, saygı ve minnetti babama hep duyduğumuz. Özellikle beni politika ve bürokrasiden uzak tuttu. Bizim sadece okullarımıza ve derslerimize odaklanmamızı isterdi hep ve biz de öyle yaptık. O yüzden o dönemin zorluklarını, babamda yaratabileceği zorluklarını,  yaratabileceği baskıları stresleri hiç bilemedim, şimdi anlıyorum biraz.

            Tokatla ilgili hatırladığım en özel şeylerden biri de Tokat kebabıdır… Bu kadar lezzetli kebap yemedim ben hiç. Haftada en az iki kere yerdik, o yüzen çok kilo alıp İstanbul’a dönüyordum.

Turhal, Zile, Niksar gezileri yapmıştık babamla, Niksar’da yemyeşil bir tabiat hatırlıyorum. Umarım o güzellikler bozulmamıştır hiç. Aradan 37 sene geçmiş, aynı kalmamıştır tahminimce.

            Nurlar içinde yat babam bize küçük yaşta Anadolu’nun sayısız güzelliklerini, hem toprağını hem insanının ne kadar değerli olduğunu gösterip öğrettin. Tokat Gazetesi aracılığı ile ben de o şehri çok seven bir babanın evladı olarak çok değerli, vefalı Tokat halkına selam ve saygılarımı iletiyorum."

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat