“OKUMAYA ŞARTLANMALIYIZ”

BİK MÜDÜRÜ ÇETİN ORANLI KİTAP DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz projesi kapsamında gerçekleştirilen öğrenci-öğretmen- veli-yönetici okuma grupları ile kitap değerlendirmeleri etkinliği hız kesmeden devam ediyor.

Kızılköy Ata Yavalar Bölgesi Okul Müdürleri okuma grubu şubat ayı kitap değerlendirme toplantısında  "Sözün Ardı" adlı kitabı yazarı Çetin Oranlı ile değerlendirdi.

Toplantıya katılan BİK (Basın İlan Kurumu ) Tokat Şubesi Müdürü Çetin Oranlı, “ Bu anlamlı çalışmayı başlatıp devam ettiren İl Milli Eğitim Müdürü sayın Levent Yazıcı’ya ve Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz proje ekibine şükranlarımı sunuyorum. Okumaya şartlanmak lazım, okumayı hayatımızın bir parçası haline getirmek gerek diye düşünüyorum. Geriye dönüp baktığımda keşke daha fazla kitap okusaydım daha fazla yazsaydım diyorum. Gençlik yıllarından bu yana mesleğim hasebiyle yazı hayatının içerisindeyim” dedi.

Kitap değerlendirme toplantısında duygu ve düşünceleri ifade eden Kızılköy Ata Yavalar Okul Müdürü Mesut Pelit, “Bu ay Çetin Oranlı’nın “Sözün Ardı” isimli kitabını konuştuk. Çetin Beyin de sohbetimizde bulunması ayrı bir güzellik kattı. Kitap bizi tarihin derinliklerine tabi yakın tarihimiz derinliklerine götürdü. Şunu fark ettim ben çok çabuk unutuyoruz, Çetin beye ve imkânı sunan Kezban hanıma teşekkür ederiz” dedi.

Gözova İlkokulu Müdürü Ali Osman Şahin, “Kültür Sanat, siyaset, spor ve daha birçok alanda kendini kanıtlamış kimselerden yapılan söyleşileri içeren, “Sözün Ardı” adlı kitap bu kimselerin hayat deneyimlerini bize aktarması açısından değerli buluyorum.  Ayrıca okuduğumuz kitabın yazarı ile söyleşi yapma imkanı bulmakta etkinliği daha renkli hale getirdi. Kitap yol göstericiliği ve ileri görüşlülüğü açısından okunmaya değer” ifadelerini kullandı.

Gözova Ortaokulu Müdürü Abdullah Demir ise “Rahmetli Valimiz Recep Yazıcıoğlu, Tokat Valisi olarak görev yaptığı dönemde ilk defa halkla diyalog kuran, koruma duvarlarını yıkan, halk gibi hareket eden bir vali profili çizdiği için çok sevildi. Daha önceki yıllarda gelen valiler, halka tepeden baktı, halkla diyaloga girmedi. Kısaca ulaşılmazlardı. Bu nedenle rahmetli Yazıcıoğlu Tokat’ta çok sevildi” dedi.

BİK Müdürü Çetin Oranlı, “Okul Müdürleri okuma grubu ile kitap değerlendirme günleri kapsamında Z kütüphanede buluşarak sohbet ettik. Öncelikle Sözün Ardı isimli kitabımızı okuyup değerlendirmede bulunan ve tarafımıza sorular yönelten okul müdürlerimize teşekkür ediyorum. Bu kıymetli değerlendirmeler bana yeni eserler verme konusunda şevk verdi. Okuyan bir toplumun oluşması ve kitabın kıymetinin her zaman bilinmesi temennisiyle” şeklinde konuştu.

Âdem Soyutürk, “ Yazar her kesimden insanlarla röportaj yapmış, her biri kıymetli ve önemli mesleklere sahip. Benim için en çok iz bırakan ise Konya’da çöken bir binadan yaralı kurtulan bayanla yapılan röportaj oldu. Aynı zamanda bize yabancı olmayan rahmetli Valimiz Recep Yazıcıoğlu ile yapılan röportajda ilgimi çekti” ifadelerini kullandı.

Mehmet Dede, “Ülkemiz ve bir takım dünya ülkelerinin önemli kişileri ile yapılmış söyleşilerin bulunduğu bir kitaptı. Ülke meselelerine ve bazı sosyal sorunlarla ilgili fikirlerin beyan edildiği bir kitaptı” dedi.

Çetin Oranlı öz geçmişinden bahsetti. Okurlarla sohbette yazara sorular yöneltildi. “İz bırakan Söyleşiler "Sözün Ardı" Kitapta yer alan söyleşileri yapacağınız kişileri neye göre belirlediniz? Söyleşiler bire bir özgün olarak mı aktarıldı yazıya, yoksa kelime ve cümleler yeni bir kalıba sokuldu mu? Sizi en çok etkileyen söyleşi hangisiydi?” vb. sorulara yazar Çetin Oranlı cevaplar verdi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat