HERKES MÜLTECİLERE KARŞI DUYARLI OLMALI

Mülteciler konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından “Farkında Mısın, Misafirin var” konulu resim sergisi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Tokat'ta yaşayan ve çeşitli okullarda öğrenim gören mülteci öğrenciler de sergiyi ziyaret ederek çalışma için teşekkürlerini iletirken, sergiyi hazırlayan öğrenciler ise herkesi mültecilere karşı daha duyarlı ve hassas olmaya davet ediyor.

            Öğretmenevinde düzenlenen sergi açılışı il protokolünün katılımı ile geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Göçmenler ve hüzün temalarının işlendiği sergi Namık Kemal İlkokul öğrencileri ve Tokat’ta misafir olan diğer mülteci öğrenciler tarafından ziyaret ediliyor. Yaptıkları resimleri sergiye gelen misafirlere tanıtan Güzel Sanatlar Lisesi 11 Resim Sınıfı öğrencileri; İrem Alper, Dila Önder, Buket Uzun, İrem Yağmur Güler ve Pelin Zehra İşleroğlu, toplumda mülteciler için farkındalık oluşturmak istediklerini söylediler.

            Gruplar halinde, nöbetleşe olarak sergi için görev aldıklarını ifade eden öğrenciler; İrem Alper, Dila Önder, Buket Uzun, İrem Yağmur Güler ve Pelin Zehra İşleroğlu yaptıkları açıklamada, “Farkında mısın, Misafirin Var” konulu sergimizde mülteci çocukları işledik. Projemizle ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’de gerçekleştirdiği ‘Zeytin Dalı Harekâtına’ verdiğimiz desteği yakalarımıza taktığımız zeytin dalı resimleri ile gösterdik. Güzel Sanatlar Lisesi 11 Resim Sınıfı olarak açtığımız sergimizde 19 öğrenci tarafından 24 resim yapıldı. Resimlerde reprodüksiyon tekniği ile imgesel çalışmalar yaptık. Resimleri yaparken farkındalık oluşturmak istedik. Mültecilerin, özellikle de mülteci çocukların neler yaşadıklarını, hissettiğini anlamak, anlatmak, aynı zaman da toplumu bilinçlendirerek hassasiyet oluşturmak istedik. Gündemimizde olan mülteci konusunu gözler önüne sermek istedik çünkü insanların hassasiyetle yaklaşması gereken bir konu. Yaptığımız çalışma çok beğenildi. Biz de gurur duyduk. Herkesi mültecilere karşı daha duyarlı ve hassas olmaya davet ediyoruz. Sergiye Tokat’ta misafir olan, farklı okullarda öğrenim gören mülteci öğrenciler geliyor. Namık Kemal İlkokulundan öğrenciler geldi. Gelen öğrencilere sergimizi tanıtıyoruz. Günün anısına fotoğraf çekiyorlar” ifadeleri kullandılar.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat