BU STÜDYODA HER ŞEY BEBEKLERE ÖZEL

Tokat’ta yaşayan ve 10 yıldır fotoğrafla ilgilenen Seda Karlıkaya, yeni doğan bebek fotoğrafı çekimleri için şehirdeki ilk stüdyoyu kurdu. Tokat’ta ilk olan stüdyo bebeklere hizmet verecek.

            Evli ve bir çocuk sahibi Seda Karlıkaya (28) Tokat’ın ilk ve tek doğum ve bebek fotoğraf stüdyosunu kurdu. Tokat Beysokağında faaliyete geçen stüdyonun hafta sonu açılışı gerçekleştirildi. Bu mutlu gününde Seda Karlıkaya’nın yakınları ve 1 yaşındaki oğlu Alptuğ da annesini yalnız bırakmadı. Alptuğ, annesinin Tokat’ta ilkini gerçekleştirdiği bebek fotoğraf stüdyosunun ilk pozlarını gülümseyen gözlerle verdi. 

            Oğlu Alptuğ’un dünyaya gelmesiyle oğlunun fotoğraflarının çekilmesi için bebek fotoğrafçısı bulamadığını ifade eden anne Seda Karlıkaya, diğer annelerin de bu tür bir sıkıntılarla karşılaşmaması için Tokat’ta bebeklere özel bir fotoğraf stüdyosu kurmayı hayal ettiğini ve bu hayalini de gerçekleştirdiğini söyledi.

            Fotoğraf çekmeye merakının uzun yıllardan beri olduğunu belirten Karlıkaya, üniversitede aldığı bilgisayar eğitimin yanı sıra Açık Öğretim Fakültesi’nden fotoğrafçılık bölümünü bitirdiğini ve fotoğrafçılık, Photoshop ve bebek eğitimi üzerine kurslara katıldığını da aktardı.

            Büyük şehirlerde bebek fotoğrafçılığının çok önemli olduğunu ifade eden Karlıkaya, Tokat’ta da artık profesyonel olarak bebeklerin fotoğraflarını çekeceğini belirterek, “Oğlumdan dolayı bu işe giriştim. Çünkü oğlumun doğumundan sonra yaşadığım aksilikler, fotoğrafçı bulamamam, beni bu stüdyoyu kurmaya yöneltti. Liseden beri fotoğraf çekmeye merakım vardı, üniversitede bu merakla devam ettim. Üniversitenin sonrasında açık öğretimden fotoğrafçılık okudum. Ayrıca kendimi geliştirdim, Halk Eğitim Kurslarına katıldım. Değişik başka kurslarda eğitimler aldım. O şekilde devam ettim” dedi.

ÇOCUKLUK HAYALİMDİ

            Kurduğu stüdyo ile çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini ifade eden Karlıkaya, “Bu tarz bir ev her zaman hayalimdi, çocukluk hayalimdi. Evimizi Home Ofis tarzına çevirmeyi düşündük. Evimiz biraz küçük olduğu için Home Ofisi de bıraktık, sadece stüdyo olarak kurmaya karar verdik. Bebeklerimizin rahatı için hem de ahşabın güzelliğini yansıtmak için böyle bir şey yapmaya karar verdik. Yıllarca yaşasın istedik buralar. O şekilde başladık. Hayalimizdi gerçekleştirdiğimize inanıyorum. On yıldır fotoğraf merakım vardı, oğlumla birlikte stajımı yaptım. Şuan da inşallah mastırımı yapacağım. Normal eğitimim bilgisayar üzerine ama bilgisayarda çok gözü olan bir insan olmadım hiçbir zaman. Sonrasında fotoğraf eğitimleri aldım, kendi çabamla değil, hocalarımızın etkileri katkıları çok oldu. Photoshop eğitimleri aldım iyi bir şekilde, bebekler üzerine eğitimler aldım, onları sakinleştirme eğitimleri aldım. O eğitimlerle devam ediyorum hala da kendimi ilerletiyorum farklı eğitimler yapıyorum” şeklinde konuştu.

TARİHİ BİR MAHALLEDE BU MEKÂNI AÇMAK ÇOK GÜZEL

            Tokat Beysokağının canlanmasını ve eski evlerin tekrar değer kazanması için tarihi bir mekânda stüdyo kurduğunu ifade eden Karlıkaya, “Bu mahallenin canlanmasını isteyen bir insanım. Eski evler çok fazla ve birçoğu yıkılmak üzere. Ben buraların canlanmasını hareketlenmesini istiyorum. Özellikle Eskişehir’de görmüştüm Odun Pazarında. Hep böyle eski evler yapmışlardı, çok hoşuma gitti dedim ki neden Tokat’ta da olmasın? Biz başlatırsak belki bizimle birlikte gelenler de olur diye düşünüyorum. Ben ilk adımı attım. İnşallah peşimden gelenler olacağına inanıyorum. Yaza doğru incik boncuk, satanlar olabilir, hem bize hem gelecek nesillere. Üniversite öğrencileri satış yapabilecekler. Bu sayede evler de düzene girer” dedi. 

TOKAT’TA PROFESYONEL BEBEK FOTOĞRAFÇILIĞI

            Annelerin bebek-çocuk fotoğraf stüdyosuna çok olumlu baktıklarını kaydeden Karlıkaya, "Bebek eğitimini aldığım için anneler daha güvenerek yaklaşıyorlar. Anne olmamın etkeni çok fazla oldu. Ben oğluma nasıl yaklaşıyorsam, bir bebek de benim için çok önemli, hepsine evladımmış gibi davranıyorum. Kendi çocuğuma nasıl yaklaşacaksam, tüm bebeklere de o şekilde yaklaşmaya çalışıyorum o şekilde, hareket ediyoruz. O sebeple anneler çok olumlu bakıyorlar. Stüdyo onlara ait, her şey bebekler için, hijyene çok önem veriyoruz zaten, her gün temizleniyor stüdyomuz. Hep düğün fotoğrafçılığı var. Ben oğlumun 0-15 günlük çekimlerinin yapılmasını çok istedim. Çünkü anne rahatsız olduğu için çekim yapamıyor. O dönemde bebeklere değişik değişik kıyafet giydirip çekimler yapılması çok hoşuma gitti. Ben ne yapabilirim diye düşündüm. Ben oğlumun birkaç tane pozunu çekmiştim ve dedim ki bunu bütün annelere yayabilirim. Baktım her şey çok güzel bu düşünce ile yola çıktım. İstanbul gibi büyük şehirlerde çok önemli bu konular. O yüzden Tokat’ta da profesyonel olarak bebeklerin fotoğraflarını çekeceğiz” şeklinde konuştu.

BEYSOKAĞI TARİHLE BUGÜNÜ HARMANLAMAYI BAŞARMIŞ ÖNEMLİ BİR MEKÂN

            Açılışa katılan Soğukpınar Mahallesi Muhtarı Rasim Yılmaz, Beysokağında farklı faaliyetlerde bulunmaları için diğer girişimcileri de davet etti. Osmanlı mimarisini, sosyal hayatını ve kültürel mirasını en iyi şekilde yansıtan ve hala yaşayan Beysokağı’nın tarihle bugünü harmanlamayı başarmış önemli bir mekân olduğunu ifade eden Yılmaz, "Tarihi kayıtlara göre şehrimizin kaderine etki eden birçok ünlü isim ve aile mahallemizde ikamet etmiş, bu güzide mahallede hatıra biriktirmiştir. Kendine özgü bir sosyo-kültürel geleneğe sahip olan mahallemiz hala geleneklerine bağlı, huzurlu bir yaşam sürdürmektedir. İlimizin tarihsel kimliğini yansıtması açısından son derece önemli birikime ve estetiğe sahip olan Beysokağı küçük ama etkili dokunuşlarla büyüleyici bir görünüme kavuşacağının örneğini şuan yapılan fotoğraf stüdyosu ile bir kez daha ispatlamış bulunmaktadır. İlk olması münasebetiyle girişimci dostlarımızı Beysokağımızda farklı faaliyetlerde bulunmaları için davet ediyorum."Tokat Hatırası" çektirebileceğiniz bir fotoğraf atölyesi hizmete başlamıştır. Seda Karlıkaya arkadaşımıza hayırlı olsun, bereketli kazançlar diliyorum." dedi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat