İnsan Ne İle Yazar?

Sahi, bunca etkileyici roman, öykü, oyun, deneme… hangi duygularla, hangi hırs, hangi istek veya amaçlarla yazılmıştır da bizi bu kadar etkileyebilmiştir?

Verilecek ilk cevap; hislerin en yoğun olduğu, duyguların coşkun ırmaklar gibi yazanı –yanı sıra bizi de- önüne katıp götürdüğü anlarda her ne varsa hücrelerinde onunla yazar, olsa gerek.

Dolup da taştığı duyguları; mutluluğu, hüznü, heyecanı dindirmeye ya da zapt etmeye gücü yetmediğinde, onca insana anlatıp da anlaşılmadığını fark ettiğinde, kalemi kağıda yar edip de yazar.

Kalemin ve kağıdın kokusunu aldığında, elbette onlarla yazar; onlarla yaşar. Bu kokuyu bazen yedisinde duyar bazen yetmişinde. Yeter ki tanışsın onlarla. Daha iyi bir dost bulamayacağını anladığında peşlerini bırakmaz bir daha. Sadık dosttur onlar. Hem birbirlerine hem de yazan ellere, zihinlere, gönüllere ihanet etmezler. Her söylediğin aksiseda bulur. Gideceği yere elbet bir gün ulaşır. Anlaşılır, hissedilir, paylaşılır; beğenilmez, kabul görmez bazen de. Eleştirilmek de dikkate alınmaktır. Değerlendirilmek, olumlu ya da olumsuz yanlarının görülüp gösterilmesi iyidir, yön verir yazana.

Dikkate alınmak ister insan, anlaşılmak ister. Bunun için yazar çoğunca. Anlayacak, seviyeli okuru da buldu mu değmeyin keyfine. Okurla yazarın dostluğu da pek kıymetlidir. Öyle kolay bulunmaz, bulununca da kolay sarsılmaz. İnsanoğlunun günlük kaygıları bir yana bırakabildiği nadir anlardır okuduğu zamanlar. Her türlü alışveriş bir yanadır, yazar-okur diyalogunda. O bambaşka bir iletişim, bambaşka bir anlaşmadır. En yakın arkadaşınla, dostunla, ailenle, kardeşinle kuramayacağın bir iletişimdir bazen. Sen okursan yazara hayran olursun. Yazarsan onun için dünyayı bir kenara iter, onun için sadece yazarsın. Yazmak hayatın olur. Hiç tanı(ş)madığın okurlarında iz bırakırsın. Onların çocuklarına, torunlarına, belki kendilerinin ulaşamayacağı sonraki kuşaklarına ulaşırsın. Onlara geçmişten haber verirsin.

Neler olur neler. Şaşarsın sözün gücüne. Söylevleriyle binleri, milyonları peşinden sürükleyen bir lider olursun. Bir de bakmışsın onun da hayran olacağı bir yazar olursun. Yeter ki yaz.

 

Kader DEMİR

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz projesi   Atatürk Anadolu Lisesi Okur-Yazarlık Atölyesi

 

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat