Tokat’ta “Okuryazarlık Seferberliği”
Tokat’ta “Okuryazarlık Seferberliği”

İlimizde 17 bin okuma yazma bilmeyen insanımız var

Her Yerde ve Her Yaştaki İnsanımız Okuryazar Oluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından ülke genelinde başlatılan Okuryazarlık Seferberliği kapsamında Tokat’ta ‘Okuryazarlık Seferberliği Strateji Paylaşım’ toplantısı düzenlendi. Öğretmenevinde yapılan toplantıya Vali Ömer Toraman, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, ilçe kaymakamları, ilgili kamu kurum yöneticileri katıldı.

Programın açılış konuşması İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı tarafından yapıldı. Tokat’ta “Okuryazarlık Seferberliği” kapsamında izlenecek yol ve yöntemlerle ilgili bilgiler veren Yazıcı, her yaşta ve her yerde, bütün insanlara okuma yazma öğretmeyi amaç olarak belirlediklerini söyledi. Tarama ve talepler sonucunda planlanan kursların en geç 05.03.2018 tarihinde açılacağını belirten Yazıcı, gelen talepler doğrultusunda çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

Yazıcı, seferberlik kapsamında açılan kurslarda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı (TTKB) onaylanan “Yetişkinler Okuma-Yazma ve Temel Eğitim Programı (I. ve II. Kademe)” ve öğretim materyalleri kullanılacağını belirtti. Bu kapsamda kurs merkezlerince talep edilmesi halinde gerekli kırtasiye malzemelerinin Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüklerinin Destek Hizmetleri Birimiyle yapacakları koordinasyonla sağlanacağını söyledi. Çalışma gruplarınca hazırlanan afişler ve broşürler ile kurslara katılımı teşvik edici nitelikteki röportajlar ve videoların İlçe Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüklerince ilgili kurum ve kuruluşlara ulaştırılacağını belirten Yazıcı konuyla ilgili olarak, “bu çalışma için yola çıkarken bir çalışma grubu oluşturduk. Bu çalışmaya başlarken bir amaç ortaya koymaya çalıştık. Öncelikle çalışma grubu olarak toplandık ve dedik ki bizim bir üst amacımız var. Bu üst amacımızda kendimize sınır koymayacağımız şeklinde, özellikle her yaşta ve her yerde, bütün insanımıza okuma yazma öğretmeyi amaç olarak koymalıyız dedik. Hem her yerde, hem her yaşta. Bu bizim yola çıkarken hedef olarak koyduğumuz bir konuydu. Bu amaç üzerinde başladık çalışmaya.  Toplamda İlimizde 17 bin okuma yazma bilmeyen insanımız var. Bu 17 bini yüzdesel olarak, nüfusa göre belirlemedik. Sayı olarak belirledik. Bu 17 binin 3 bin 873 tanesi merkezde merkez ve merkeze bağlı belde ve köylerde” dedi.

Yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler veren Yazıcı,

1-*İl/ilçe Okuryazarlık Seferberliği Çalışma Gruplarının oluşturulması,

2-İlçe Okuryazarlık Seferberliği strateji toplantılarının yapılması

3-* Halk Eğitimi Merkezleri *İlçe MEM Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlükleri * Resmi/Özel Okul Müdürlükleri, *Belediye Bilgi Evleri ve kurs Merkezleri, *Muhtarlıklar vb. yerlerde kurs talep ve başvuru noktalarının oluşturularak kurs taleplerin alınması

4- Mevcut TÜİK verileri doğrultusunda seferberlik kapsamındaki kişilere ulaşılarak kendilerine en yakın ve en uygun ortamlarda açılabilecek kursların planlanması.

5- Mevcut TÜİK verilerinde yer almayıp okuryazar olmayanların tespiti amacıyla alan taramalarının yapılması.

6-Kurum ve kuruluşlarca bünyelerindeki okuma-yazma bilmeyen bireylerin tespiti yapılarak talep formlarının Halk Eğitimi merkezlerine teslim edilmesi.

7- Seferberlikte görev alacak öğretici havuzlarının oluşturulması

8- Öğretici ihtiyacının karşılanamaması halinde "yetişkinler için okuma yazma öğreticiliği kursu"na ilişkin duyurunun yapılarak kurslara başlanılması

9- Tarama çalışmaları sonucunda planlaması yapılan kursların açılması

10- "Yetişkinler için okuma-yazma ve temel eğitim "1. ve 2.kademeöğretim materyallerinin açılan kurs merkezlerine iletilmesi

11- İlçe çalışma gruplarınca yürütülen çalışmalar haftalık olarak değerlendirilerek; kursların açılması ve işleyişindeki sorunların ivedi olarak çözülmesinin sağlanması

12- Yürütülen çalışmalar aylık olarak değerlendirilerek, kursların açılması ve işleyişindeki sorunların ivedi olarak çözülmesinin sağlanması

13- Okuryazar seferberliğinin kamuoyuna ve vatandaşlarımıza; “Cuma hutbeleri ve vaazlarda konunun öneminin vurgulanması; *Belediye anonsları ve köy camilerindeki ses sisteminden yararlanılması suretiyle duyurulması.

14- Tanıtım çalışmalarının yerel televizyonlarda, radyolarda, Belediye Başkanlıklarının dijital panolarında ve billboardların da, köy kahvelerinde, terminallerde, resmi kurumlarda, alışveriş merkezlerinde vb. yerlerde yer almasının sağlanması

15- Okuryazarlık seferberliğini destekleyen pankartların hazırlanarak kapalı spor salonları ve stadyumlara asılması

16- İlimiz nüfusuna kayıtlı olup il dışında ikamet eden kişilere ulaşılması.

17- Süreğen hastalığı veya ortopedik engeli nedeniyle bulunduğu ortamda eğitim alması gereken vatandaşlarımızın belirlenmesi.

18- Belge törenlerinin düzenlenmesi

19- Başarılı kursiyer ve personelin ödüllendirilmesi” maddelerini sıraladı.

SEFERBERLİĞE TOKATLILAR OLARAK BİZLER DE KATILDIK

Tokat Belediyesi olarak, Hanımeli Merkezleri, Mahalle Konakları ve diğer tesisler ile Okuryazarlık Seferberliğine destek vereceklerini belirten Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 'Okuma yazma bilmeyen kalmasın' seferberliği başlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına Tokatlılar olarak bizler de katıldık. Her yerdeki ve her yaştaki insanımızın Okur - Yazar olmasını hedefleyerek Tokat’ta Okuryazar seferberliği başlattık. Belediye olarak bizler de 60 yaş üstündeki bayanlarımıza okuma yazma kursu açtık. Dört ay sonunda bu teyzelerimiz okuma yazma öğrendiler. Kurs sonunda ise Kültür Sarayında diploma töreni yaptık. Bütün protokolümüzle düzenlediğimiz mezuniyet töreninde keplerini cüppelerini giyerek mezuniyet törenimizi gerçekleştirdik. TRT’ye çıkan başka bir teyzemiz ise kurs sonunda 40 yıl önce gelen mektupları okuyabildi. Gerçekten bunları görünce aldığımız duaların hiçbir şeyle ifade edilemeyeceğini gördük. Bizlere bu seferberlikte ne görev düşüyorsa elimizden geleni yapmaya hazırız. Her daim bu göreve hazırız. Okuma Yazma seferberliği strateji paylaşım toplantısına katkı sağlayan kurumlarımıza ve temsilcilerine teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

MİLLİ EĞİTİM BİZİM MİLLİ MESELEMİZ

Türk milli eğitim sisteminin birinci hedefinin top yekûn kapsayıcılık olduğunu vurgulayan Vali Ömer Toraman, Milli eğitimin milli bir mesele olması sebebi ile devletin eğitim ve öğretim faaliyetlerine bu çerçevede yaklaştığını söyledi. Vali Toraman, “Türk Milli Eğitim Sistemini başka ülkelerin eğitim sistemine kıyasladığımızda öne çıkan birkaç hususun altını çizmek isterim. Bunlardan bir tanesi de Türk Milli eğitim sisteminin, birinci hedefi top yekûn kapsayıcılık. Belirli bir kesimi, belirli bir zümreyi, sınıfı, kategoriyi değil, toplumun tamamını kapsayacak şekilde eğitim öğretim faaliyetlerini yürütme iddiasında. Bu bence ayırıcı bir özellik, bu beraberinde Türk Milli Eğitim Sistemini belki dünyadaki eğitim sistemleri içerisinde en adaletli ve en eşitlikçi eğitim sistemlerinden bir tanesi mertebesine yükseltiyor. Bu büyük bir iddia, bütün toplumun eğitilebilmesi, niteliğinin yükseltilebilmesi. Bu yüzde yüz gerçekleştirilmesi zor bir şey. Tokat Türkiye ortalamasının bir nebzede üzerinde olmakla beraber, yine ulaşılabilecek okuryazar edilmesi için gayret gösterecek bir kitlemiz var. Bu bizim hedef kitlemiz. Hedef kitleye bire bir ulaşabilmek çok önem arz ediyor, bunun için tarama faaliyetleri ve birebir temas kurmak çok önemli. Bu süreçte maddi manevi bütün kesimlerden destek bekliyoruz, onları bu kampanyamızda bu seferberliğimize destek olmaya davet ediyoruz. Bu gün bu manada bunun açılış toplantısını yapmış oluyoruz. İnşallah neticelerini de paylaşacağımız bir kapanış toplantısıyla da seferberlik faaliyetlerimizi sonlandırmış oluruz Tokat’ a ve ülkemize yakışır şekilde. Tokat bu manada emsallerine göre daha iyi bir netice ile bu kampanyayı seferberlik faaliyetini tamamlamış olacaktır” ifadelerini kullandı.

5 MARTTA KURSLAR BAŞLAYACAK

Tarama ve talepler sonucunda planlanan kurslar en geç 05 Mart 2018tarihinde açılacak.