FMF HASTALIĞINA FARKINDALIK STANTI

İl Sağlık Müdürlüğü, Behçet ve Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalıkları Derneği ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi işbirliği ile Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığı hakkında farkındalığın artırılması amacıyla stant kuruldu.

Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stant, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül ve müdürlük çalışanlarının katılımıyla açıldı.

            Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığıyla ilgili halkın bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen etkinlikte, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, dernek çalışanları ve Merkez Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarının görev aldı.

İLİMİZDE DE TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE GÖRÜLMEKTE

            İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) kalıtsal bir hastalık olup ülkemizde Akdeniz kıyılarında yaşayanlardan çok kökleri Ankara, Tokat, Sivas, Kayseri, Kastamonu, Sinop, Gümüşhane, Giresun, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Malatya, Kars ve Ağrı’da yaşayan bireylerde görülmekte ve ilimizde de Türkiye ortalamasının üzerinde görülmektedir. Hastalığın bilinirliğinin az olması, bireylerin hastalığı taşıdığının farkında olmaması ve akraba evliliklerinin çok olması FMF hastalığında hasta sayısını artıran nedenlerdir” şeklinde konuştu.

Ailesel Akdeniz Ateşinin belirgin ateş ve ağrı ataklarıyla karakterize bir hastalık olduğunu belirten Sümbül, “Atakların sıklığı değişken olup, hastalar bazen uzun bir dönemi ataksız geçirebilirler. Bazı hastalar ani gelişen şiddetli karın ağrısı ile acil servise başvurabilirler. Ayrıca hastada göğüs ağrısı, eklemlerde ağrı ve şişlik şikâyetleri de olabilir. Uzun dönemde böbrek ve bazı organlarda amiloidoz (amiloid protein birikimi) görülebilir ve bu durumda böbrekler başta olmak üzere organ yetmezlikleri gelişebilir. Hastanın en kısa zamanda tanısının konularak tedavisine başlanması hastalığın seyrinin iyi yönde sürmesi için önemlidir” uyarısında bulundu.

            Sümbül, Behçet Hastalığı’nın bağışıklık sistemi bozukluğu ile birlikte görülen, ağızda tekrarlayan aft (ağız içi yarası), deri ve genital bölgede yaralar, gözde ağrı, kızarıklık ve görme kaybı da görülebilen, mide, bağırsak ve damar gibi birçok sistemi tutan sistemik bir hastalık olduğu bilgisini verdi.

            Ailevi Akdeniz Ateşi ve Behçet hastalığı yakınmaları olan hastaların Tokat Devlet Hastanesinde görev yapan Romatoloji Uzmanı veya İç Hastalıkları Uzmanı Hekimlere en kısa zamanda başvurmaları gerektiğini belirtti.

            Stantta vatandaşlara yönelik hazırlanan Ailevi Akdeniz Ateşi ve Behçet Hastalığını anlatan el ilanlarının dağıtımı yapıldı.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat