Mustafa Kutlu -Uzun Hikaye
Mustafa Kutlu -Uzun Hikaye

Su gibi akıp gider bazen zaman. Bazen de geçmek bilmez bir türlü. Bence önemli olan aslında, yaşadığımız bu zamanı nasıl değerlendirdiğimizdir yani hikâyemizdir. Hayatımızı bir hikâye olarak düşündüğümüzde ona güzel olan neleri sığdırabildiğimizdir asıl mesele. Okuma grubumuz ile birlikte okuduğumuz son kitap Mustafa Kutlu'nun "Uzun Hikâyesi bunu gösterdi bana. Yaşam hikâyemizi anlamlı kılan şey, inanmak hayal kurmak ve bu hayallerin gerçeğe dönüşebilmesi için doğru bildiğin yolda adaletten şaşmadan mücadele etmektir.

       İnsanlar günümüzde sayılara çokça bağlılar. Zaman sayılarla, bir şeylerin uzunlukları sayılarla, yaşamın uzunluğu hep sayılarla değerlendirilmeye çalışılıyor. İnsanlar kendi buldukları sistemlere kendilerine yaptıkları gibi en kutsal şeylermiş gibi davranıyorlar. Bu insanlar kendilerini ne sanıyorlar. Evrenin sonunun bile kendilerinin bitmesi ile geleceğini zannediyorlar. Oysaki hiçbir insan bir noktanın üzerinde hareket eden daha küçük bir noktadan başka bir şey değildir şu âlemde. Bu algı yüzünden sistemlerimiz hep eksik. En çok da zamana ve ömre biçilen değer. Hayatımız da bu sistemdeki sayılara göre ne kadar fazla ise o kadar uzun ve değerli zannediliyor.

       Ah şu insanlar! Keşke biliyoruz dedikleri birçok şeyin ufak bir zandan başka bir şey olmadığını da bilseler. Yıllarca nefes almış bir insana :"Ne kadar da uzun yaşamış." Demeseler. Çünkü yaşamak sadece nefes almak sayılamaz. Bazen dünyadan çokça nefes alıp gitmiş bir insanın yaşamının beyhude geçtiğini bazen de çok daha az nefes alan bir insanın yaşamının dolu dolu geçen, anlatılsa roman olacak bir yaşam olduğunu bilebilseler. Ben de hayatını beyhude tüketen bir insan olmak istemediğine göre hayatıma ne kadar güzel insanlar, ne kadar anlamlı şeyler sığdırırsam hikâyemin de o kadar uzun ve daha önemlisi anlamlı ve değerli olacağını düşünüyorum. Benzer olayların tekrar edip durduğu zamanlarda başka bir yerlerde sayısız ve gerçek bir zaman diliminin benim için durdurulduğuna inanıyorum. İşte bu inanç bana, sürdürmekte olduğum bu hayatımı daha anlamlı kılmak, hayal kurmak ve ideallerim uğruna mücadele etmek için güç veriyor. Ve biliyorum ki kendi hikâyemi güzel ve anlamlı kılmak yine ve sadece kendi elimdedir.

 Şeyma Öztürk

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz 'Okuma Grubu'