JANDARMA PERSONELİNE BAĞIMLILIK SEMİNERİ

Tokat Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Müberra Kulu, Tokat İl Jandarma Komutanlığında görevli rütbeli personele ‘Bağımlılık’ konulu seminer verildi.

            Düzenlenen seminerde, bağımlılıkla mücadelede alınması gereken önlemler, bağımlılık türleri, belirtileri, etken faktörler, tedavi koşulları, bağımlılıktan kurtulduktan sonraki değişimler hakkında bilgi verildi.

            Güvensiz, kendini güçsüz hisseden, başarısız kişilerin daha kolay bağımlı olduklarını belirten Dr. Kulu, biyolojik faktörlerin etkili olduğunu, ebeveynlerin görevini yerine getirerek çocukları ile arkadaş ilişkisi kurmamaları, onlara anne-baba gibi davranmaları, özellikle liseye geçiş döneminde ise daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

            Kulu, madde bağımlılığının bir ahlaksızlık, terbiyesizlik, serserilik olmadığını ifade ederken, bağımlı bireylerin dışlanmaması gerektiğini, kişilerin zorla tedavi edilemeyeceğini, ancak kendi rızalarıyla, istekli ve gönüllü olmaları halinde tedavi sürecinde başarılı olunacağını belirtti.

            Seminer, rütbeli personelin konuya ilişkin sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat

25.03.2019