YIPRANMA PAYINA NETLİK TALEBİ

CUMHUR İTTİFAKINA DESTEK 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 14 Mart Tıp Bayramında Külliyede düzenlenecek programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesine ilişkin müjdeli haberler beklediklerini ifade etti. Memiş, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sendika olarak Cumhur ittifakını destekleyeceklerini de belirtti.

            Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sendikanın Tokat il ve ilçe teşkilatı yöneticileriyle toplantı düzenledi. Toplantıda gündeme ilişkin açıklama yapan Metin Memiş, Cumhur ittifakını destekleyeceklerini belirterek, "Biz cumhur ittifakının yanında olacağız, devletin yanında olacağız. Bu ülkenin geleceğe taşınması noktasında, 2023 hedefleri doğrultusunda, başkanlık sistemi için yapılan referandum sürecinde de 'evet' demiştik. Bu ittifakta da duruşumuzu yine milletten yana, milletin tavrından yana alacağız Memur-Sen ailesi olarak." ifadelerini kullandı.

            Yaklaşan 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla sağlık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Metin Memiş, yıpranma payı ve sözleşmeli personele kadro verilmesine ilişkin açıklamalar yaptı. Metin Memiş, şunları kaydetti:

            "14 Mart deyince aklımıza yıpranma payı konusu geliyor. Geçen yıl 14 Mart Tıp bayramında Sayın Cumhurbaşkanımız sağlık çalışanlarına yıpranma payı müjdesini vermiş, talimatı da vermiş ve takipçisi bizzat ben olacağım demişti. Konu şuanda meclise taşınıyor. Ancak meclise gelecek şekliyle yıpranma payında sadece sağlık çalışanlarına yıpranma payı verileceği söz konusu. Aynı zamanda geçmiş yıllara dönük olmayacağı şeklinde bir durum söz konusu. Biz sağlık sen olarak dört yıl önce başlatmış olduğumuz yıpranma payı kampanyasında sağlık çalışanlarının yıprandığını en azından devletimize, devletimizin zirvesine anlattık. 2005 yılında 5510 sayılı iş sağlığı güvenliği kanunu çıkarken de yataklı tedavi konuları zaten çok tehlikeli alanlar olarak belirlendi. Onun için biz buradaki, genel idari sınıfı da  yıpranma payını hizmetlisinden, memuruna, hemşiresinden hekimine tüm sağlık çalışanlarının almasını ve geriye dönük almaları konusunda talebimizi yineleyeceğiz. Aynı zamanda konu meclise komisyon toplantısına geldiği zaman da kulislerimiz yapılacak. Sağlık çalışanlarımız yıllardır bu işin içinde 'yıprandığımıza inanıyorsanız geçmiş yıllarda verdiğimiz emeğin karşılığını da verin' diyeceğiz. Kolay bir mücadele değil ama bu günlere kadar getirdik bu konuyu. birileri bunu hayal dahi edemiyordu. 14 Martta Külliyede program var. Sağlık bakanlığı ve yetkili sendikalar davet edildi. İnşallah orda sayın cumhurbaşkanımız bu konunun net müjdesini tüm sağlık çalışanlarına verecek.

SÖZLEŞMELİLERE KADRO TALEBİ

            Özellikle sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi noktasında bir talebimiz söz konusuydu. Bu anlamda bu konuda bir torba yasa hazırlığı söz konunu. Bu torba yasa tasarısı içerisinde kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının, hemşirelerin ve mevcut 4/B'lilerin de 45a maddesine göre 4/B statüsüne geçirilmesi noktasında talebimiz var. Bu konuda bakanlık olumlu bakıyor. Maliye Bakanlığının bir takım engelleri var. Bu engelleri aşarsak bu sözleşmeli arkadaşlarımızın da 4/B statüsüne geçirilip en azından sağlıkta iki farklı kadro uygulaması olacak bir sistem oluşması bizim temel talebimiz. Hekimlerin maaşlarındaki artışla alakalı da bir çalışma söz konusu. Ama diyoruz ki sağlı bir ekip işi. Sağlık bir ekip işiyse bütün sağlık çalışanların ve emeklilerinin de maaşlarının artırılması mutlaka gerekir. Bu konuda da mecliste komisyon toplantısında kulislerimizi yapıp sağlık çalışanlarının ve emeklilerimizin maaşlarının artması konusunda taleplerimizi masaya getireceğiz.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat