ŞİİRİN KALBİ TURHAL’DA ATIYOR
ŞİİRİN KALBİ TURHAL’DA ATIYOR

Turhal Belediyesi tarafından düzenlenen “Kocakavak Kültür ve Sanat Geceleri” etkinliklerinin ikincisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anısına Turhal Mehmet Uzun Kapalı Spor Salonunda gerçekleşti.

            Ünlü şair, söz yazarı ve yorumcu Ahmet Selçuk İlkan, şair Arzu Subakan Kabukçu, şair Elif Aktan, eğitimci-şair Sündüs Arslan Akça’nın konuk oldukları programın sunumunu Mahmut Hasgül yaptı.

            Program, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler’in açış konuşmasıyla başladı. Bekler konuşmasında, “İkincisini düzenlediğimiz kültür, sanat gecelerinde Şiirin Kalbi Turhal’da Atacak sloganımıza uygun olarak yine birbirinden değerli şairleri misafir etmekten onur duymaktayız. Şimdiden ülkemizin en saygın etkinlikleri arasına giren Kocakavak Kültür – Sanat Geceleri, yine haklı bir gururla halkımızın huzurundadır. Bundan sonra da her ay seçkin konuklarla nezih programlar düzenlemeye devam edeceğiz. Eğitimci, şair arkadaşımız Mahmut Hasgül’ün deneyimlerinden faydalanarak, bütün ekiplerimizle titiz çalışmalar yaparak böylesi kaliteli etkinliklere devam edeceğiz. Turhal’ımız sadece alışılagelmiş belediyecilik faaliyetlerinin dışında çok farklı projelerle de hizmet almaya devam edecek. Kültür ve sanatın halkımızla buluşmasına çok önem veriyoruz. Aydınlık bir geçmişi olan Turhal halkının kültürel ve sanatsal açıdan da en kaliteli hizmetlere layık olduğu kanaatindeyiz. Çünkü şehirli olmak sosyal hayatın içinde kalmak, kültürel derinlik sahibi olmakla mümkündür. Tarih göstermiştir ki çağlara hükmeden her bilge, her peygamber şehir kültürüne sahip yerlerden çıkmıştır. Turhal’ımız bu alanda asla bir eksiklik hissetmeyecek, büyük şehirlerin halkı gibi dilediği programda, arzuladığı lezzeti bulacaktır.

            Bu programı 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe ithafen yaptık. Kadınlarımız sadece senede bir gün değil her an ilgiye, sevgiye, saygıya layıktır. Bir ülkenin gelişmişlik ölçütü kadınlara verdiği değerde saklıdır. Kadınlarımız sosyal hayatın ve iş hayatının içinde, ülkemizin kalkınmasında, huzurlu, ahlaklı, imanlı sosyal yapının tesisinde baş kahramanlardır. Bütün kadınlarımıza en derin saygılarımı sunuyorum. Programımıza şeref veren değerli şair dostlarımıza ve orkestralarına teşekkür ediyorum.” dedi.

            Programda Sündüs Arslan Akça, Elif Aktan, Arzu Subakan Kabukçu daha çok milli ve manevi değerler temalı şiirlerinden örnekler okudular. Daha sonra zengin orkestrası eşliğinde sahne alan Ahmet Selçuk İlkan sanat geçmişinde Türkiye’ye mal olmuş, bestelenmiş, zaman zaman altın plak ödülleri almış eserlerinden örnekler okudu. Müzik ve şiirin iç içe olduğu program coşkulu ve eğlenceli geçti. Program sonunda Ahmet Selçuk İlkan’ın yeni eseri Türkiye’m Marşını tüm şairler ve konuklar büyük bir coşkunlukla söylediler.

            Programı hazırlayan ve sunan Mahmut Hasgül, programların her ay düzenli olarak yapılacağını, ülkemizden ve Türk dünyasından çok saygın şairlerin katılımıyla müzik ve şiirin ahenkli bir bütünlük içinde sunulacağını, bundan böyle şiirin kalbinin Turhal’da atacağını söyledi.

            Tokat merkez ve ilçelerden gelenlerle birlikte Turhal halkı da memnuniyetlerini ve programların sürekli olmasını ümit ettiklerini belirttiler.