ZİLE’DE, İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ KUTLANDI
ZİLE’DE, İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ KUTLANDI

Zile Dinçerler Anadolu Lisesi tarafından 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliği düzenlendi.

            Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, öğrencilerin Mehmet Akif Ersoy’un o dönemde yaşadığı süreci ve İstiklal Marşı’nın kabulünü canlandırdığı gösteri ile devam etti. Programa, Zile İlçe Kaymakamı Adnan Tezcan, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

            Kaymakam Tezcan, Türk milletinin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde "Milli Marş" olarak kabul edilişinin 97. yıl dönümünün büyük bir gururla kutladığını belirterek, “Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'yla milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olmuştur. Mehmet Akif Ersoy, halkımızın gönül ve ruh dünyasını, öylesine çarpıcı, öylesine güzel ifade etmiştir ki, İstiklal Marşı onun kaleminden çıkıp milletimize mal olmuştur. O güç dönemlerde toplumun bir ferdi olarak sıkıntıları derinden yaşayan Mehmet Akif, inancını hiçbir zaman kaybetmemiş, Anadolu'yu dolaşarak halkımıza güç ve moral aşılamış, milli mücadeleye değerli katkılarda bulunmuştur. Milli Mücadele yıllarında, Anadolu’yu dolaşarak Kurtuluş Savaşına destek toplayan Milli Şair’imiz Mehmet Akif Ersoy, Kastamonu  Nasrullah Camii’nde de vaaz vermiş, Kastamonu'da yaklaşık iki ay kalmış ve aynı zamanda Milli Marşımız olan İstiklal Marşı TBMM’de kabulünden önce "ilk" defa Kastamonu Nasrullah Camii’nde okunmuştur. Gönül ve fikir dünyamızın inşasında çok önemli bir rol üstlenen, hayatı boyunca hak davası yolunda olmayı, temel felsefe edinmiş Mehmet Akif’i tanımak ve yeni nesillere tanıtmak öncelikli görevimizdir.” dedi.

            Başkan Vidinel, İstiklal Marşının milletimizin ruhunu, imanını, tarihini ve ideallerini yansıttığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

            “İstiklal Marşını anlayabilmek ve kavrayabilmek için öncelikle Mehmet Akif’in şahsiyetini, onun tüm hatlarıyla benliğinde muhafaza ettiği milli mücadele ruhunu, üst seviyede tanımak ve bu inancı hakkı ile hissetmek şarttır. İstiklal Savaşı kuşku yok ki Türk Milletinin ölüm kalım harbi olmuştur. Böyle zamanlarda milletler kendilerini var eden ve ayakta tutan esas değerlerin farkına varırlar. Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşında Türk milletinin neden savaştığını, neye inandığını açık bir şekilde ifade etmiştir. Çanakkale savaşını “Çanakkale şehitlerine ” şiiri ile anlatan, anlatmakla da kalmayıp adeta destanlaştıran Akif, topyekûn milli mücadelenin yaşandığı Kurtuluş Savaşını da istiklal marşımızda anlatmıştır. Bu marşı Türk ordusuna ithafen yazmış, Türk milletine de armağan etmiştir. İstiklal Marşı milletimizi, Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını mükemmel bir şekilde anlatan bir destan hüviyetindedir.” dedi.

            Öğrencilerin sunduğu gösteri büyük alkış aldı.