TOKAT’TA İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 97’NCİ YILI KUTLANDI

İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 97’nci yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

            İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 97’nci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programa, Vali Ömer Toraman, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Albay Aykut Biçeroğlu, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

            26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından, Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Mehmet Köprülü tarafından programın açılış konuşması yapıldı.     Köprülü konuşmasında, “İmkânsızlıklar ile devam eden Kurtuluş Savaşı, yüz binlerce şehit verilmesi ile kazanılmıştır ve Ülkemiz düşman işgalinden kurtulup bağımsızlığını ilan etmiştir. Meclisimiz kurulduktan sonra her bağımsız milletin olduğu gibi bizim de birlik ve beraberliğimizi sağlayacak, ordumuza güç verecek ve vatanımızı kurtarmak için çektiğimiz acıları ve gösterdiğimiz kahramanlıkları hatırlatacak bir marşımızın olması fikri ortaya çıkmıştır. Bu gün için büyük para ödülü olan bir yarışma düzenlenmiştir. Yarışma sonucunda o günleri bizzat yaşayan ve yaşananları en güzel şekilde anlatan Mehmet Akif Ersoy’un şiir birinci olmuştur” dedi.

            ‘İstiklal Marşımız’ adlı şiirin Müberra Öztürk tarafından okunmasının ardından sinevizyon gösterisi sunuldu. Sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşma Anadolu İmam Hatip Lisesi tarih öğretmeni İsmail Yalınalp tarafından yapıldı. İmam Hatip Lisesi Okul korosunun Kahramanlık Türkülerini seslendirmesinin ardından, ‘Gitme Ey Yolcu’ adlı şiir Veyis Eroğlu tarafından okundu.

            İstiklal Marşı Oratoryosunun öğrenciler tarafından seslendirilmesi sonrasında ‘İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’ konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri;Vali Ömer Toraman, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Albay Aykut Biçeroğlu, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından verildi.

            Program günün anısına toplu fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.

 

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat