Ülkü ve Ekibi Reşadiye’de

Nisan ayı içerisinde yapılacak olan Ticaret ve Sanayi odası seçimleri çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren TSO Başkan Adayı Ahmet Sami ÜLKÜ ve Ekibi Reşadiye’de TSO üyeleriyle bir araya geldi.

Reşadiye Sefa Restaurant’ta TSO üyeleriyle buluşan ÜLKÜ “Ticaret ve Sanayi Odası bir ağabeydir. Ticaret Odası sığınılacak bir limandır. Tüm dertlerimizi ve sıkıntılarımızı paylaşacağımız ve bizi yönlendirecek bir noktadır. Biz bunu gördük biz bunu yaşadık. Ticaret ve Sanayi Odasının bu şekilde yönetilmemesi gerektiğini söyledik ve sonuç olarak arkadaşlarımızla birlikte yola çıkma kararı aldık. Projesi olmayan ve üyelerine yardımcı olmayan bir Ticaret ve Sanayi Odası olmaz. Yeni çıkacak arkadaşlarımıza bakıyoruz. Projeniz var mı? Yok. Yapacağınız bir şey var mı yok, peki ben bir üye olarak soruyorum kendilerine benden nasıl oy isteyeceksiniz? Bizim hatırımız yok mu, herkesin hatırı herkeste var bir şekilde ama maalesef hatırla geldiğimiz noktada ticaretimiz ortada, hükümetin yatırımlarından aldığımız paylar ortada. Peki ne yaptık, hiçbir şey. Onun için biz bu yola çıkma kararı aldık ve bu yola tertemiz pırıl 24 kişilik kendi işinde başarılı bir ekip kurduk.” Diyerek sözlerine başladı.

Diğer adayların da projeleriyle gündeme gelmesini söyleyen ÜLKÜ, hatıra gönüle oy verilmemesini Reşadiyeli TSO üyelerine vurguladı ve “Reşadiye’de Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizle konuşunca dertleşince Ticaret ve Sanayi Odası ne yapar ne eder dedik. Burada da gördük ki üye aidatı toplayan, evrak veren bir oda Reşadiye’de de aynı. Gördük ki Tokat’tan bir farkı yok.” dedi.

Meslek komitelerinin son dönemde birbirine karışmış bir durumda olduğunu ve her sektörün kendisine özgü komitesinde olmasını söyleyen Ülkü; “Bugün bakıyorsunuz Boyabat’ın nüfusu 40.000, 15 tane komitesi var, aynı zamanda Alanya’da 25 tane komite var.” diye kıyaslamada bulundu.

Sami Ülkü konuşmasında şunları söyledi:

“Adaylık açıklamamızı yaptıktan sonra Reşadiye’de bizi kim temsil edebilir, dedik. Böyle bir araştırma yaptık. Çok değerli ağabeylerimiz çok değerli kardeşlerimiz gerçekten var ki Tokat’ta üst üste 5-6 sefer vergi rekortmeni olmuş kardeşimizle konuştuk, dertleştik. Tokat Ticaret ve Sanayi Odasına en fazla aidatı veren, vergide Tokat’ta bir numara olan arkadaşımıza dedik ki biz sizle çalışmak istiyoruz, kendisine ricada bulunduk. Burada Reşadiyeli TSO üyelerimizin temsilcisi ol, hatta Ankara İl Temsilciliğimizi verelim, dedik. Nedeni Tokat’ta en fazla vergiyi ve aidatı siz veriyorsunuz, dedik. O da sağ olsun bu konuda bizi hiç kırmadı. Buradan Erdem Kılıç beye yine çok teşekkür ediyorum.

SOSYAL BİR YÖNETİM SERGİLEYECEĞİZ

Üyelerimizle olan ilişkilerimize önem vereceğiz. Herkesin kendi derdini anlatabileceği ortamlar sağlayacağız ve sosyal tesislerimizde sektörsel bazda toplantılar gerçekleştireceğiz. Bu toplantılarda da sektörün duayenlerini toplantıya davet edeceğiz. Aynı zamanda toplantımıza şehrin idarecilerini çağıracağız. Şehrin idarecileri ile sektörün sorunlarını konuşacağız. Sektörün problemlerini ve dertlerini masaya yatıracağız.

BAŞARI ODAKLI EĞİTİMLER VERECEĞİZ

Bütün sektörlerde iş adamlarımızın ara eleman bulma sıkıntılarını gidermek için iş garantili meslek kurslarımız var ama tam olarak aktif değil, bunu aktifleştirip eleman sıkıntısını gidereceğiz.

İHRACAT HEDEFİMİZ

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizi ihracat 3,7 milyon dolardır. Türkiye’nin yapmış olduğu 2017 ihracat rakamı 157 milyar dolardır. Tokat bunun 3,7 milyon dolarını yapmış. Biz Tokat’ın ihracatını 2023 hedefleri doğrultusunda 500 milyon yapmak istiyoruz. 2019 yılında bunu 200 milyon çıkarmayı hedefliyoruz.

MEVCUT HAVAALANINI AÇMAK İSTİYORUZ

Mevcut havaalanımız şu anda kapalı. Kapalı derken uçak inip kalkmıyor sadece. Yaklaşık bir yıla yakın zamana kadar da uçak inip kalkmıyor. Havaalanında çalışan 130 tane personelimiz var, 65 tanesi kadrolu 65 tanesi de taşeron işçi olmak üzere toplam 130 kişi çalışıyor, şu anda mevcut havaalanında ve bu çalışanlarının giderleri hesaplandığında 1 milyon TL gibi bir gider ortaya çıkıyor. Biz en geç 3 ay içerisinde Tokat’a uçağı indirmeyi planlıyoruz.

DEMİRYOLLARI İLE LOJİSTİK MERKEZİ KURACAĞIZ

Sayın Cumhurbaşkanımız geldiğinde Tokat-Turhal arasında demiryolu bağlantı yolunun kurulacağının sözünü verdi. Bununla ilgili projemiz de hazır. Alt yapımızı da kendilerine sunacağız. Sayın milletvekillerimiz aracılığıyla bunu da almaya çalışacağız.

Reşadiye’de organize sanayi bölgesi yok, diyoruz ki Reşadiye’de niye organize sanayi bölgesi yok? Reşadiye’de organize sanayi bölgesinin olması lazım. Reşadiye’de organize sanayi bölgesi olursa ne olur esas olarak işe oradan başlamak lazım. Reşadiye’de Erdem beyle istişarede bulunduk. Belediye Başkanımızla temaslarımız olacak. Bir kaç yeri tespit ettik. Bununla alakalı bir sunum yaparak bunu Sanayi Bakanlığından çıkartacağız. OSB kurulduğunda birçok yatırım teşvikinden de yararlanılabilecek.

Bugün Dünya Ventonit Rezervlerinin %75’i Türkiye’dedir. Bu rezervlerin yüzde 80’ini de Reşadiye’de yer almaktadır. 400 tane sektöre hitap eden bir madenimiz var. Ama madenimiz nerde, yerin altında. Dünya mermer rezervlerinin %8.8 Tokat’ta ama ne yazık ki çıkartamıyoruz. Bursa Orhaneli’ye Mermer OSB açıldı. Hammaddeleri Denizli Pamukkale’den Afyon ve Manisa’dan geliyor. Bu değerleri Tokat’a kazandırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ticaret ve Sanayi Odasında yatırımcı ajansı kurarak bunları faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz.

TARIM VE HAYVANCILIK OSB’Yİ KURMAYI HEDEFLİYOR

Artova ve Reşadiye Bölgesi en uygun alanlar. Bu OSB’nin içerisinde besi çiftlikleri, yem fabrikaları, et ürünleri fabrikaları, süt çiftlikleri, hayvan hastanesi, araştırma enstitüsü, torf fabrikası, biyogaz enerji üretim santrali gibi birçok birim mevcut bu tesisi kursak. Burada 10-15 bin kişi istihdam sağlamış olacağız. Et üretimimiz 1 milyon ton 500 bin ton et ithal ediyoruz. Bunun 100-150 bin ton girelim pazarına eğer profesyonel hayvancılık yapmasak olmuyor denedik.

Reşadiye’yi kaplıca merkezi yapabiliriz Reşadiye’ye 5 yıldızlı bir termal otel yapılmasını sağlayabiliriz. Yayla turizmi için yatırımcı getirme çabası içerisinde olacağız. Bugün 2017 yılında Amasya’ya 587 bin turist geliyor ama Tokat’a 18 bin turist gelmiş. Bu kadar fark olabilir mi? Bu kadar olmaması lazım. Amasya’da ne var kral lahit ve 4 tane şehzade kafasından başka ne var? Tokat’ta bunlardan daha fazlası var. Karadeniz turuna çıkan bir kişi Amasya’ya geliyor. Tokat’a gelmeden Havza üzerinden Samsun’a geçip oradan turuna devam ediyor. Akkuş üzerinden 10 km’lik bir tünel 2 viyadük yapılsa bu sorun ortadan kalkmış olur.

Tükettiğimiz bütün ürünleri üretmemiz gerektiği, ürettiğimiz ürünleri de en hızlı şekilde pazarlar bulacağımız bir Ticaret ve sanayi oda bizi bekliyor.”

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat