SUGÖZÜ’NDE HEYELANDA VEFAT EDENLER ANILDI

VALİ ÇİÇEK; BİZİM KOR OLDU VÜCUDUMUZ, ATEŞ GİBİ YANDI” 

Sivas'ın Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyü Kuzulu mezrasında 13 yıl önce heyelan sonucu toprak altında kalarak hayatını kaybeden 15 kişi vefat yıldönümlerinde anıldı. Kuzulu mezrasında yaşamını yitirenler için yaptırılan anıt mezarda düzenlenen anma programı Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Anma programına Reşadiyeli hemşehrimiz, Merkez Valisi Amir Çiçek, Koyulhisar Kaymakam Vekili Ender Faruk Uzunoğlu, Koyulhisar Belediye Başkan Vekili Osman Dündar, Koyulhisar Ak Parti İlçe Başkanı Caner Kara, Koyulhisar Daire Amirleri, Sugözü Köyü Muhtarı Şenol Demirci, Umurca Köyü Muhtarı Osman Çiçek, Sugözü Köyü Dernek Başkanı İsak Özcan ve yönetim kurulu arkadaşları ile birlikte Sugözü Köyü sakinleri katıldılar.

Vali Amir Çiçek, Koyulhisar Kaymakam Vekili Ender Faruk Uzunoğlu’na 13 sene önce yaşanan bu afet ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. O zamanki yaşanılan elim olayda haberdar olduklarında ivedilikle buraya geldiklerini ve yaşanılan manzara karşısında şaşkınlıklarını dile getiren Çiçek hissiyatını dile getirdi. O zaman Devletimizin çalışmalarının 15 güne yakın sürdüğünü ama her çekilen toprağın arkası kesilmediğinde yeniden bir doğal afet yaşanmaması için, başka canların olmaması hasebiyle çalışmaların sonlandırıldığını belirtti. “Devletimiz bu alanı koruma altına alarak Şehitlik olarak bu bulunduğumuz alanın yapılması sağlanıp her sene 17 Mart’ta Şehitlerimiz için bu bölgede toplanıp hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı anıyoruz.” dedi.

Olayın üzerinden 13 yıl geçtiğini söyleyen Kaymakam Vekili Ender Faruk Uzunoğlu, "Biz 15 vatandaşımızı doğal afet sonucu kaybettik. Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. Allah böyle bir afeti bir daha bize göstermesin. Ama unutmamak, onlara her sene dua etmek de büyük bir erdem." dedi.

Heyelanda annesini, teyzesini ve yeğenini kaybeden Vali Amir Çiçek,"Bizim kor oldu vücudumuz, ateş gibi yandı. Bizim tesellimiz inanmak oldu. Yoksa dayanamazdık. O dönem kurtarma çalışmalarında devletimizi elinden geleni yaptı ancak yağmurdan dolayı toprak kayması olması nedeniyle 15 can gitti. Başka can gitmesin istedik" diye konuştu.

Yapılan anma töreni sonrasında Şehitlikte vatandaşlarla birlikte toplu fotoğraf çekiminin ardından köy konağına geçilerek törene katılan tüm misafirlere ve vatandaşlara yemek ikramında bulunuldu. Bir süre köy konağında kalan Vali Amir Çiçek, Koyulhisar Kaymakam Vekili Ender Faruk Uzunoğlu ve beraberindeki misafirler Sugözü Köyünden ayrıldılar. Sugözü Köyü Muhtarı Şenol Demirci’nin anma töreni öncesi yapmış oldukları hazırlıklar, programın aksatılmaması için göstermiş olduğu gayreti hiç bir aksaklık olmadan anma töreninin akışını sağlayan Muhtar Şenol Demirci konuşmasında “13 yıl önce yaşanılan bu afetten dolayı benim de yakınlarım toprak altında kaldı, acıları halen taze ama takdir-i ilahi. Mevlam hayatlarını kaybeden köylülerimin, akrabalarımın mekanlarını cennet etsin, hepimizin başı sağ olsun dedi.

Sugözü köyü Kuzulu mezrasında 17 Mart 2005'te meydana gelen heyelanda 15 kişi toprak altında kalmıştı. Birçok evin de toprak altında kaldığı bölgede, heyelanın devam etmesi nedeniyle enkaz kaldırma çalışmalarına son verilmişti.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat

25.03.2019