SOLUNUM HASTALARINA PULMONER REHABİLİTASYON

Tokat Devlet Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Merkezinde uzun süreli nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon programı uygulanabiliyor.

            Pulmoner Rehabilitasyon Haftası kapsamında Tokat İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül, Sağlık Müdürlüğü ve Tokat Devlet Hastanesi Yöneticilerinin katılımıyla Tokat Devlet Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi ziyaret edildi.

            T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl Pulmoner Rehabilitasyon Haftası çerçevesinde konuya ilişkin sağlık personelinin ve toplumun bilgilendirilmesi, farkındalıklarının artırılması ve güncel gelişmelerin paylaşılması amacıyla çeşitli etkinlikler yapılıyor.

            Etkinlikler kapsamında Tokat Devlet Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Merkezini ziyaret eden Tokat İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Pulmoner Rehabilitasyon Programı uygulanan hastalarla yaptığı görüşmede, hastalar rehabilitasyon programından çok faydalandıklarını, eskiden yokuş çıkamazken bu programı uygulamaya başladıktan sonra daha uzun mesafeleri yürüyebildiklerini ifade etti. Uzun süreli nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, kistikfibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, solunum problemi yaratan sinir-kas hastalıkları, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı uygulanabiliyor.

            Pulmoner Rehabilitasyon Merkezinden yapılan açıklamada, "Kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanabilirsiniz." denildi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat