KANSER VE PALYATİF BAKIM'A FARKINDALIK EĞİTİMİ

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Palyatif Bakım ve Uygulama Merkezi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği “Kanser ve Palyatif Bakım Farkındalık Eğitimi” programı geröekleştirildi.

            GOÜ 15 Temmuz Kongre Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda gerçekleşen programa GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanifi Vural, Palyatif Bakım ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. İsmail Okan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Gürbüz, öğretim üyeleri ve il genelindeki rehberlik öğretmenleri katıldı.

            Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanifi Vural ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Gürbüz’ün açılış konuşmalarının ardından, Palyatif Bakım ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. İsmail Okan kanserin toplumda yaygın olarak görüldüğünü, tanı alındıktan sonra kanser konusunda bilgilenmenin; toplumda bu hastalıklar ile ilgili önyargıların kırılması ve yanlış değerlendirmelerin düzeltilmesine katkıda bulunacağını belirtti. Aile içinde kanser tanısı almış bir bireyin varlığının, aileyi ciddi anlamda etkileyebileceğini, özellikle ailenin ilk ve ortaöğretimde okuyan çocuklarının etkilendiklerini bu sebeple de rehber öğretmenleri için “Kanser ve Palyatif Bakım Farkındalık Eğitimi” verilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Bu amaçla Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi ile Palyatif Bakım ve Uygulama Merkezi tarafından ortaklaşa eğitim düzenlendiğini ifade etti. Tokat’ta palyatif bakım hizmetini ve bu hizmetten hastaların ve hasta yakınlarının yararlanmasını sağlayan meslektaşlarına ve eğitime katılan rehberlik öğretmenlerine teşekkür etti.

            Son bölümde programa katılan Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin de Palyatif bakımının önemini belirten bir konuşma yaparak programı düzenleyenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat