“İKRAMİYE BORCU OLMAYAN BİR BELEDİYEYİZ”
“İKRAMİYE BORCU OLMAYAN BİR BELEDİYEYİZ”

“AYAĞINIZI YORGANA GÖRE

UZATMAK ZORUNDASINIZ”

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, belediyenin 4 yıllık zaman dilimini değerlendirdiği toplantısında bütçe üzerine de bilgiler aktardı. 2014 yılında 88 milyon lira ile devraldıkları Tokat Belediyesinin bütçesini 2015 yılında 102 Milyon, 2016 yılında 116 Milyon ve 2017 yılında 150 milyon olarak tamamladıklarını belirten Başkan Eroğlu, 2018 yılı bütçesini ise 185 Milyon TL olarak planladıklarını, gelirin yüzde 69,2 arttığını beyan etti.

            Sunumun bitiminde gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fatih Kılıç, bütçe gelirlerinin yanı sıra gider ve borç durumuna dair soru yöneltti.

TOKAT BELEDİYESİNDE GELİR GİDER DURUMU

            İkramiye borcu olmayan, aynı zamanda maaşları da zamanında ödeyen bir belediye olduklarını belirten Başkan Eroğlu, “Borç anlamında çok iyi bir belediyeyiz. İllaki borcumuz var. 150 milyon gelirimiz var ki, giderimiz de 154 milyon. 4 milyon bir fazla giderimiz var. 170-180 milyon değil çünkü ayağınızı yorganıza göre uzatmak zorundasınız ve eğer uzatmazsanız bunun sonuçlarına katlanırsınız. Bir kere kredi çektik o da 11 milyon bir kredi çektim Kanal Tokat için. 4 yılda bir tane daha başka kredi çekmedim. Yani az kredi çeken, parayı iyi kullanan, gelirleri artırmaya çalışan bir anlayışla yola çıktık. Borçlarımız var, herkesin borcu vardır, bizim müteahhitlerimize sorun Tokat Belediyesi ile herkes çalışmak ister çünkü parasını alır, çok gecikmeden bir şekilde alır. Bunun yanında devlete olan borçlar bizim de var. 20-30 milyon kadardır bu da zaten taksitlendirilmiştir. Vergi borcu, sigorta prim borcu, bunlarda zaten belli periyotta ödeniyordur. Onun için yani gelirimizi giderimizi karşılayan, Allah’a şükür maaşları ödeyen, işçisinin parasını anında ödeyen, bir tane dahi ikramiye borcu olmayan bir belediyeyiz. Şu anda bir tane bile ikramiye borcumuz yok. İşçilerin her üç ayda aldığı ikramiyeler vardır. Ben mali işler müdürümüze söyledim, ‘hak ettiği anda işçinin ikramiyesini yatır’ diye. Onu da yatırırız. Parasal anlamda Allah bereketini veriyor ve böylece de götürüyoruz” şeklinde konuştu.