“İKRAMİYE BORCU OLMAYAN BİR BELEDİYEYİZ”

“AYAĞINIZI YORGANA GÖRE

UZATMAK ZORUNDASINIZ”

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, belediyenin 4 yıllık zaman dilimini değerlendirdiği toplantısında bütçe üzerine de bilgiler aktardı. 2014 yılında 88 milyon lira ile devraldıkları Tokat Belediyesinin bütçesini 2015 yılında 102 Milyon, 2016 yılında 116 Milyon ve 2017 yılında 150 milyon olarak tamamladıklarını belirten Başkan Eroğlu, 2018 yılı bütçesini ise 185 Milyon TL olarak planladıklarını, gelirin yüzde 69,2 arttığını beyan etti.

            Sunumun bitiminde gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fatih Kılıç, bütçe gelirlerinin yanı sıra gider ve borç durumuna dair soru yöneltti.

TOKAT BELEDİYESİNDE GELİR GİDER DURUMU

            İkramiye borcu olmayan, aynı zamanda maaşları da zamanında ödeyen bir belediye olduklarını belirten Başkan Eroğlu, “Borç anlamında çok iyi bir belediyeyiz. İllaki borcumuz var. 150 milyon gelirimiz var ki, giderimiz de 154 milyon. 4 milyon bir fazla giderimiz var. 170-180 milyon değil çünkü ayağınızı yorganıza göre uzatmak zorundasınız ve eğer uzatmazsanız bunun sonuçlarına katlanırsınız. Bir kere kredi çektik o da 11 milyon bir kredi çektim Kanal Tokat için. 4 yılda bir tane daha başka kredi çekmedim. Yani az kredi çeken, parayı iyi kullanan, gelirleri artırmaya çalışan bir anlayışla yola çıktık. Borçlarımız var, herkesin borcu vardır, bizim müteahhitlerimize sorun Tokat Belediyesi ile herkes çalışmak ister çünkü parasını alır, çok gecikmeden bir şekilde alır. Bunun yanında devlete olan borçlar bizim de var. 20-30 milyon kadardır bu da zaten taksitlendirilmiştir. Vergi borcu, sigorta prim borcu, bunlarda zaten belli periyotta ödeniyordur. Onun için yani gelirimizi giderimizi karşılayan, Allah’a şükür maaşları ödeyen, işçisinin parasını anında ödeyen, bir tane dahi ikramiye borcu olmayan bir belediyeyiz. Şu anda bir tane bile ikramiye borcumuz yok. İşçilerin her üç ayda aldığı ikramiyeler vardır. Ben mali işler müdürümüze söyledim, ‘hak ettiği anda işçinin ikramiyesini yatır’ diye. Onu da yatırırız. Parasal anlamda Allah bereketini veriyor ve böylece de götürüyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  1. Tokatlı
    26 Eylül 2018 Çarşamba Saat 06:34

    Tokat belediyesinin 73 milyon TL. İller bankasına borcu olduğu açıklandı. Bundan hiç bahsetmemiş başkan. Hasan Ali Yücel spor salonu yerini ve novada arsasını satmak yerine belediye buraları kendisi yapamaz mıydı? Yıllık trilyonlarca kira geliri var bu binaların.Bu kira girlerini belediyeye sürekli akıtıp borçsuz bir belediye olamaz mıydı? Dimes kavşağı akşam sabah tıkanıyor. Buraya bir alt geçit yapılamaz mıydı? Yine Niksar yolu kavşağı aynı şekilde buraya labirent gibi bir kavşak yapıldı. Nereden araba çıkacağı belli olmuyor tehlike oluşuyor Kaldırımlar sürekli değiştiriliyor,yağmur yağınca bile kayıyor böyle makyaj harcamalar yerine ana sorunlara yatırımlar yapılamaz mıydı?

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat