“ŞEKER İŞÇİSİ SUSTU TURHAL KONUŞSUN”

“BU TARİH SİZİ FABRİKA KAPATAN SİYASİLER OLARAK ANACAK”

Alpat: “Tokat’ta bir sigara fabrikası gerçeği var. Tokat ne yaptı biliyor musunuz? Tokat sallandı ama Tokat yıkılmadı. Ama Turhal yıkılacak. Ve göreceksiniz bu tarih sizi fabrika kapatan siyasiler olarak anacak” 

Turhal'da Turhal Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi protesto edildi. Turhal’da Şeker Fabrikası ana nizamiyesi önünde toplanan şeker işçileri ve sivil toplum kuruluşları üyeleri ve bazı siyasi parti temsilcileri, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini protesto amacıyla belediye önüne kadar yürüdü.

            Protestoya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Galip Doğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Turhal İlçe Başkanı Gökhan Bozkurt, Turhal Ülkü Ocakları Başkanı Ömer Çelik, Şeker İş Sendikası Turhal Şube Başkanı Nurullah Alpat, Turhal Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, Turhal Yeni Nakliyeciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Cafer Soylu, Oda başkanları ve vatandaşlar destek verdi.

İŞÇİ SUSTU

            Şeker Fabrikası ana nizamiyesi önünden yürüyüşe başlayan vatandaşların bazıları ağızlarına siyah bant çekerek ellerinde “İşçi sustu Turhal konuşsun” pankartlarıyla tepki gösterirken, bazıları ise “Şeker vatandır satılmaz”, “Esnaf uyuma fabrikana sahip çık”, “Turhal uyuma fabrikana sahip çık”, “Belediye uyuma fabrikana sahip çık”, “Şekere uzanan eller kırılsın”, “İşçi burada esnaf nerede?”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” şeklinde sloganlar atarak tepkilerini gösterdiler.

“TURHAL’IN KALESİ 10 DAKİKA İÇERİSİNDE SATILACAK”

            Belediye önünde toplanan grup adına bir basın açıklaması yapan Şeker İş Sendika Turhal Şube Başkanı Nurullah Alpat, “Bugün 17:30’da adını sanını bilmediğimiz, oy verdiğimiz, tanımadığımız o siyasetçilerin yüzünden bugün yüzyıllık çınarımız satılacak. O satılan fabrikaları görüyorsunuz bir tane futbolcunun fiyatı etmiyor. Bugün teklif verilecek aldığım duyumlarıma göre Turhal’ın çınarı, Turhal’ın kalesi 10 dakikanın içerisinde satılacak. Allah nasip etmeyecek inşallah.

BU TARİH SİZİ FABRİKA KAPATAN SİYASİLER OLARAK ANACAK

            Tokat’ta bir sigara fabrikası gerçeği var. Tokat ne yaptı biliyor musunuz? Tokat sallandı ama Tokat yıkılmadı. Ama Turhal yıkılacak. Ve göreceksiniz bu tarih var ya bu tarih sizi fabrika kapatan siyasiler olarak anacak.” dedi.

            Alpat, “Biz bugün ekmeğine, aşına, Turhal’ına, memleketine, özellikle bastıra bastıra söylüyorum bize sahip çıkmayan, siyasetçilere, yerel yönetimlere, pancar kooperatiflerine, ziraat odalarına seslenmek istiyorum. Biz burada Turhal sevdalılarıyla toplanmış bulunmaktayız. Ancak görüyorum ki burada Turhal’ı seven, Turhal sevdalısı, özellikle bahsetmek istiyorum Pankobirlik Başkanına, Ziraat Odasına, Belediye Başkanına, kim ne derse desin, nasıl yorumlarsa yorumlasın ben bunu özellikle söylemek istiyorum.

ERZİNCAN MİLLETVEKİLİ, “BENİM FABRİKAMA TEKLİF VERİRSEN O ERZİNCAN’I SENİN BAŞINA YIKARIM” DEDİ

            Ben geçen hafta Meclise gittim. Bundan tüm çalışan arkadaşlarıma bahsettim. Tüm Turhal kamuoyuna bahsetmek istiyorum. 14 tane şube başkanımla beraber bir tane milletvekilimin yanına gittim. Bir tane şube başkanım dedi ki, 'sayın vekilim benim fabrikama şu adam talip' dedi. O milletvekili ne yaptı biliyor musunuz? Aradı o adamı dedi ki ben buna şahidim herkesinde şahit olmasını istiyorum. Onu da söyleyeceğim Erzincan milletvekili aradı o adamı dedi ki 'benim fabrikama teklif verirsen o Erzincan’ı senin başına yıkarım' dedi.

TURHAL’A SAHİP ÇIKAN YOK

            Ben gittim sayın milletvekilime şunu söyledim, ‘sayın milletvekilim sen benim milletvekilimsin, sen Turhal’ın milletvekilisin’ dedim. Dedim ki biraz önce şöyle bir şeyle karşılaştım. Yani bizi hafife alabilirler, biz örgütlü bir toplumuz ama Allah aşkına, kitabınızı severseniz şu memlekete sahip çıkın, Turhal’a sahip çıkın” diye konuştu.

            Alpat açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Benim işçimin hiçbir kaybı yok. Şurada mücadele eden insanlara bir bakın. İşçim, emekçi arkadaşlarım, Turhal sevdalısı bir avuç insan. Allah’ınızı severseniz, kitabınızı severseniz sizlere ben yalvarıyorum doğruya doğru, yanlışa yanlış deyin.

TOKAT SALLANDI AMA YIKILMADI, AMA TURHAL YIKILACAK

            Hep söyledim konuşmayacağım, konuşmayacağım, konuşmayacağım ama artık konuşacağım. Bizim yerel yönetimi teslim ettiğimiz insanlar, Belediye Başkanım benim açık söylüyorum, benim Pankobirlik Başkanım Allah’ınızı severseniz, kitabınızı severseniz biz fabrikaları satın alacağız diye mücadele etmeyin. Ben size bunu söyledim. Bakın Tokat’ta bir sigara fabrikası gerçeği var. Tokat ne yaptı biliyor musunuz? Tokat sallandı ama Tokat yıkılmadı. Ama Turhal yıkılacak. Ve göreceksiniz bu tarih var ya bu tarih sizi fabrika kapatan siyasiler olarak anacak.

ŞEKER FABRİKASININ KİME NE ZARARI VAR?       

            Ben Kazova’nın bir çocuğuyum. Ben pancar ekicisi bir ailenin çocuğuyum. Ama ne olursunuz yine söylüyorum doğrusu doğru ama Allah’ınızı severseniz, kitabınızı severseniz yanlışa da ne olur yanlış deyin. Şeker fabrikasının kime, bu ülkeye ne zararı var?  Geçen hafta Ankara’ya gittim bütün yöre milletvekillerimle görüştüm. Benim yöre milletvekillerim bana şöyle bir şey söylediler; “bizim fabrikamız satılıyorsa satılacak. Ama bunu yerli sermayenin almasını istiyoruz”. Allah aşkına yapmayın bunu. Benim milletvekillerim, benim siyasilerim ne olursunuz gelin bu fabrikaya sahip çıkalım. Bu fabrikaya pazar aramayalım.

YARIN BİRGÜN BU İNSANLARIN KARŞISINA NASIL ÇIKACAKSINIZ?

            Şunu da söylüyorum; benim işçi arkadaşıma, benim emekçi arkadaşıma inanın bir şey olmayacak. Ne olacak biliyor musunuz?  Benim emekçi, işçi arkadaşım bu fabrika özelleştiği zaman ne yapacak biliyor musunuz? Çalışan fabrikalar Eskişehir, Ankara bunlara tayin olacaklar. Bu memleketten 200 tane insan ailesini, çoluğunu çocuğunu bırakıp tayin gidecekler oraya. Ne olacak biliyor musunuz? Bizimle övünen insanlar, nüfusumuzla övünen insanlar, Turhal’ın ekonomisiyle övünen insanlar var ya yarın bir gün ben düşünemiyorum.

            Arzupınar’ın altında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız yolunu kestik. Yolunu kestik demeyelim de hoş bir hasbıhal ettik. Arkadaşlar ben size bir şey söyleyeyim mi? Orada iki tane sayın milletvekilimiz beni uyardı bana dedi ki “şeker vatandır dersen vatan zaten satılır” dedi. “Şeker satılır” dedi bana. Ben yine söylüyorum beni herkes eleştiriyor eleştirmeye de devam etsinler ben Turhal sevdalısıyım, ben Turhal’ı seviyorum şeker vatandır vatan satılmaz.”

            Basın açıklamasının ardından grup, Cumhuriyet Caddesi üzerinden Şeker Fabrikası’nın önüne kadar sloganlar atarak tekrar yürüyerek olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUMLAR

  1. Turhallı
    12 Nisan 2018 Perşembe Saat 11:30

    Ne demek arkadaş şeker vatandır satılmaz.Kim neyi satıyor anlayamıyorum.Turhal şeker fabrikası Türkiyenin en eski fabrikalarından bir tanesi Türkiyedeki şeker fabrikalarının bulunduğu tüm şehirler kalkınmayı yakaladı ama turhal da bir tane şekere bağlı yan sanayi oluşmadı bunun suçlusu mevcut iktidar değildir. eğri oturuyorsunuz bari doğru konuşun.Özelleştirmeye karşı değilim.Hep sigara fabrikası örneği veriyorsunuz yanımız Tigem var orasıda özelleeşti bakın görün orada ne güzel üretim yapılıyor.Çünkü orada kimse yan gelip yatmıyor kimseye peşkeş çekilmiyor.Daha yazacak çok şeyler var kafanızı yormak istemiyorum.

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat

25.03.2019