TOKAT’TA 85 OKULA ‘BEYAZ BAYRAK’ ÖDÜLÜ

Tokat’ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık müdürlüğü kurum yetkililerince yapılan denetimler sonucunda temizlik ve hijyen kurallarına uygun bulunan 85 okula ‘Beyaz Bayrak’ ödülü verildi.

            İlimiz genelinde 2016 yılında 55, 2017 yılında 180, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde 85 okul Beyaz Bayrak almaya hak kazandı. İl genelinde toplam 653 okulun 320 adedi Beyaz Bayrak aldı. Tokat’ta Beyaz Bayrak alma oranı % 49 oldu.

            Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Beyaz Bayrak işbirliği protokolü gereği 2017-2018 eğitim öğretim yılında Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullara ödülleri düzenlenen törenle verildi.

            Tokat öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen programa Vali Ömer Toraman, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İl Sağlık Müdürü  Op.Dr.Hacı Ahmet Sümbül ve okul müdürleri katıldı.

            Programın açılış konuşması İl sağlık müdürlüğünde görevli Nihat Mantar tarafından yapıldı. Mantar okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesini amaçlayan Beyaz Bayrak Projesi ile ilgili bilgiler verdi. Beyaz Bayrak çalışmalarının amacının ülke genelinde çocukların beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu belirten Mantar, öğrencilerin hijyenik bir ortamda eğitim öğretim görmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında 2006 yılında imzalanan Beyaz Bayrak iş birliği protokolü ile okullara yönelik çalışmalar yapıldığını belirtti. Mantar, Protokol gereği Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık müdürlüğü arasında ortak kurulan komisyon tarafından başvuru yapan okulların eğitim öğretim süresi içerisinde yerinde denetlendiğini kaydetti.

            Yaklaşık 61 kriter üzerinde değerlendirme yapıldığını belirten Mantar, il genelinde 2016 yılında 55, 2017 yılında 180, 2017-2018 eğitim öğretim yılında il genelinde beyaz bayrak almak için 100 okulun başvuru yaptığını, 85 okulun beyaz bayrak almaya hak kazandığını ifade etti.

OKULLARDA GÜVENLİK KAMERALARI ÇALIŞMALI

            Okul Müdürlerine Beyaz Bayraklarının teslimi öncesi konuşan Vali Ömer Toraman, Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okulları tebrik etti. Okullarda öğrencilerin kendilerini mutlu, huzurlu hissedebilmeleri için gerekli standartların sağlanması gerektiğini ifade eden Toraman, “Okullarımız öğrencilerimiz içindir. Binalarımızın standardını buna göre belirlememiz lazım. Onların birinci derecede ihtiyaçlarını gözeterek hareket etmemiz lazım. Bunların en başında gelende güvenlik. Çocuklarımızın güvenliği için ne gerekiyorsa bu tedbirleri sürekli düşünmemiz ve eksik gördüğümüz yerleri de gidermemiz gerekir. Sürekli bununla meşgul olmak gerekir. Çocuk koridordan sınıftan çıktığında koridordan geçerken bir risk var mı, arka tarafta metruk depo odunluk varsa bu risk mi? Güvenlik kameraları var. Güvenlik kameralarının çalışıp çalışmadığını muntazam kontrol edin. Bir hadise olduğunda genelde şöyle bir tepki ile karşılaşıyoruz. Güvenlik kamerası arızalanmıştı. Bu arıza bu günümü buldu. Okulda bir hadise oluyor. Bakıyorsunuz güvenlik kameraları çalışmıyor. Ne anlamı kaldı, kırk yılın başı bir gün işimize yarayacak o günde çalışmıyor olacak. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? Çalışmadığı gün tedbirine, çaresine bakmak gerekir. O gün çözemediniz, ertesi gün çözmek gerekir” dedi.

ÇOCUKLARIN EMANET OLDUĞU BİLİNCİ İLE HAREKET EDİLMELİ

            Vali Toraman, “Bir başka husus çalışanlar ve kamu görevlileri ile kamu hizmeti alanlar arasındaki münasebetler. Özelde de, okulla idareci öğretmen ve öğrenci arasındaki münasebetler.  Bu münasebetlerde anne baba titizliği vardır. O çocukların emanet olduğunun bilinci ile hareket etmemiz lazım.  Çok talihsiz olaylarla karşılaşıyoruz. Öğretmenlerimizin öğrencilerine cinsel tacizleri, fiziksel ve sözlü saldırıları ile karşılaşıyoruz. Okullarımızda çalışanların çocuklarımıza saldırıları ile karşılaşıyoruz. Diyeceksiniz ki; ‘bizde saldırıya maruz kalıyoruz, bizde veli şiddetine maruz kalıyoruz. Doğru, buda bir vaka ama arada şöyle çok kritik bir fark var.  Onu tasnif ettiğimden değil kesinlikle, o manada sağlık çalışanları eğitim çalışanları çok zor durumlarla da karşılaşıyorlar ama bir fark var burada masum bir çocuk var. Orada iki tane yetişkin var, burada bir yetişkin bir masum çocuk var. Bunlar vaka, azdır çoktur, hiç olmaması gerekir.  Bir vaka bile bir lekedir bu camia için. Utanç vericidir. Dikkatli olmamız lazım. Çocukların bu manada korunması için” şeklinde konuştu.

HİJYEN VE BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

            Okullarda hijyen ve beslenmenin çok önemli olduğunu belirten Vali Toraman, “15-20 gün kadar önce Yükseköğrenim gençlerin barındığı bir yurtta 300 küsur tane çocuk yedikleri yemekten etkilendiler. Pansiyonlu okullarda kalan çocuklar var, küçücük çocuklar var. Allah muhafaza benzer bir durumla karşılaşırsak ne kadar ağır tablolarla karşılaşırız” dedi.

OMUZLARIMIZDA AĞIR YÜKLER VAR

            Okullarda kantinlerde satılan ürünlerin, yemekhanede çıkan yemeklerin kalitesinin ve sağlıklı olmasının önemine değinen Vali Toraman, “Omuzlarımızda o kadar ağır yükler var ki ama bunun idrakinde isek o ağırlığı hissederiz. İdrakinde değilsek, tüy gibi hissederiz, hafif hissederiz kendimizi çünkü bilmezsin ki öyle bir ağırlık taşıdığının idrakinde olmazsan her şey gayet güzel dersin. Yemek geliyor, gidiyor, firma getiriyor, çocuklara dağıtıyor, orada görevli var o işi yapıyor, temizlikçi var, her şey gayet güzel gidiyor gibi ama öyle değil işte. Vakalar bize bunu gösteriyor ki her işimizde azami titizlik ve dikkat göstermemiz lazım. Bu çocuğun yediği yemek nedir, her gün her öğün her çeşit, yemeğini kahvaltısını bizim takip etmemiz gerekiyor. Okulların hijyeni, temizliği, kantinlerde satılan ürünlerin, yemekhanede çıkan yemeklerin kalitesi ve sağlıklı olması çok önemli bir şey” ifadelerini kullandı.

            Konuşmaların ardından Beyaz Bayrak belgesi almaya hak kazanan okullara belgeleri Vali Ömer Toraman, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı tarafından takdim edildi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat