TOKAT VALİLİĞİNDE AÇIK KAPI HİZMETİ BAŞLADI

İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğinde başlattığı Açık Kapı Projesi, Tokat’ta hizmete girdi. “Açık Kapı” projesi ile vatandaşlarla en üst düzeyde iletişim kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amaçlanıyor. Vatandaş odaklı hizmetlerden biri olan “Açık Kapı” Proje kapsamında valiliklerde kurulan açık kapı birimlerinde vatandaşlar, özel eğitim almış kurum çalışanlarca karşılanıyor. Vatandaşlar “Açık Kapı” birimi ile taleplerini, şikâyet ve önerilerini elektronik ortamda anlık olarak kurumla ilgili muhataplarına aktarabiliyor. Tokat Valiliği giriş katında oluşturulan “Açık Kapı” birimine başvurular, yüz yüze, elektronik olarak www.acikkapi.gov.tr adresinden veya mobil cihazlara yüklenebilen Açık Kapı uygulaması ile yapılabilecek.

BAŞVURULAR 7 GÜN İÇİNDE SONUÇLANIYOR

            Tokat’ta yeni uygulanmaya başlayan açık kapı birimine başvuru yapanların talepleri 7 gün içerisinde sonuçlandırılıyor.

PROJE BASINA TANITILDI

            “Açık Kapı” projesi Vali Ömer Toraman tarafından basına tanıtıldı. Vali Toraman, Vali Yardımcıları ve Kurum Müdürlerinin olduğu ortamda hayata geçirilen proje ile vatandaşların kamu kurum ve kuruluşuna ilişkin dilekçelerinin, müracaatlarının, istek ve önerilerinin bir merkezden alınmasının hedeflendiğini söyledi.

AÇIK KAPI MİLLETİN KAPISI

            Vatandaşların istek ve taleplerini iletirken dilekçe ile müracaat etmelerine artık gerek olmadığını belirten Vali Toraman, “Açık kapı milletin kapısı, millete açık bir kapı. Bu kapıdan müracaat yapan herkes kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili her türlü talebini isteğini iletebilecek. Artık, dilekçe yazmak, kağıt ortamında dilekçe ile müracaat etmelerine gerek yok” dedi.

HER ŞEY ELEKTRONİK ORTAMDA YÜRÜTÜLECEK  

            Elektronik kayıt sistemi ile kamu kurum ve kuruluşlarına müracaatların yapılabileceğini ifade eden Vali Toraman, “Vatandaşlarımız bizzat kendileri müracaatlarını iletmek isterlerse burada müracaatlarını görevli arkadaşlarımız alacaklar. Bu bir elektronik kayıt sistemi, kâğıt ortamına gerek yok, her şey elektronik ortamda yürütülecek. Müracaatımızı aldıktan sonra vatandaşımızın talebi isteği şikâyeti hangi kurum ve kuruluşu ilgilendiriyorsa, elektronik olarak anlık olarak o kurumla ilgili muhataplarına aktarılacak. O kurumdaki muhatapları da gereğini yaptıktan sonra en geç 7 gün içerisinde sistemden geri dönüşlerini yaparak vatandaşımızı bilgilendireceğiz” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLAR KISA MESAJ İLE BİLGİLENDİRİLECEK

            Vali Toraman vatandaşların müracaatlarını bizzat yapabilecekleri gibi www.acikkapi.gov.tr web adresinden ve mobil cihazlara yüklenebilen Açık Kapı uygulaması ile de başvuru yapılabildiğini söyledi.

Vatandaşların kısa mesaj yoluyla sonuçlarla ilgili bilgilendirileceğini ifade eden Toraman şöyle konuştu:

            “www.acikkapi.gov.tr web adresinden her hangi bir vatandaşımız herhangi bir yerde evinde, iş yerinde fark etmez internete bağlı herhangi bir bilgisayardan bu web sitesi aracılığıyla elektronik olarak hiç buraya gelmeden de müracaatını yapabilecek durumda. Elektronik yolla yapılan başvuruları da aynı şekilde sisteme kaydedip daha sonra kendilerine sonucunu aktaracağız.

            İkinci bir elektronik müracaat yolu da cep telefonları ve mobil uygulamalar çok yaygın. Bu çerçevede her türlü sisteme uyumlu modüllerimiz var. Açık kapı modüllerimiz var. Bu modülümüzü cep telefonlarına indirdikleri takdirde, oradan da istedikleri zaman müracaatlarını yapabilecek durumdalar. Dolayısıyla üç kanaldan, bir bizzat gelerek, iki www.acikkapi.gov.tr web sitemiz aracılığıyla, üçüncü olarak da cep telefonlarından mobil uygulamalar yoluyla vatandaşlarımızın müracaatlarının yolu açılmış oldu. Burada tüm kamu kurum ve kuruluşları tek bir kapıda müracaatları kabul edecekler ve tek bir kapıdan vatandaşımıza cevap verilecek. Bu vatandaşımızın kamu kuruluşlarını dolaşmasını ortadan kaldıracak, kendisinin elinde dilekçelerle, dosyalarla oradan oraya gitmesini önleyecek. Yalnızca buraya gelip müracaat emesi ya da bilgisayarda müracaat etmesi yeterli olacak. Bu uygulamanın hayata geçirilmesinde vilayetimizde de ilgili arkadaşlarımız koordinasyonu sağladılar. Vatandaşlarımızın en çok müracaatlarının olduğu kamu kurum ve kuruluşlarından seçtiğimiz görevli personelimiz burada görev yapacaklar. Beş personelimiz görevde olacak.”

            Program Vali Ömer Toraman ve “Açık Kapı” biriminde görev yapan sorumlu personelin günün anısına fotoğraf çektirmesi ile sona erdi.

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat