ŞEKER FABRİKALARI SATILIRSA ÜLKE NBŞ'YE MAHKUM EDİLECEK

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM'de yaptığı açıklamada  şeker fabrikalarının satılmasıyla ülkenin sağlık açısından ciddi riskleri olan NBŞ ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcılara mahkûm edileceğini vurguladı. Ömer Fethi Gürer, uluslararası lobilere hükümetin boyun eğdiğini belirterek, şeker pancarı üretiminin duracağını ve binlerce insanın iş ve aşından olacağını söyledi.

BOSNA HERSEKTEN GELEN NBŞ’NİN GÜMRÜK VERGİSİ NEDEN SIFIRLANDI?

            Nişasta bazlı şeker (NBŞ)ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcı kullanımındaki piyasa payının yüzde 30’lara çıkmış olmasının, Türkiye’nin sağlık alanında yaşadığı en önemli sorunlardan biri olduğuna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Türk Şeker Kurumunun ortadan kaldırıldığı gün, şeker fabrikalarının satışının yolunun açılabileceğini kamuoyuyla paylaşmıştım. NBŞ’nin 990 bin ton kurulu kapasitesi ve 330 bin ton üretimi var ama merdiven altı ile rakamlar daha da büyüyor. İthal yoluyla yalnız ilaç sanayinde kullanılmak üzere ülkemize getirilen yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların gıda sanayinde de kullanılıyor. 2016 yüzde 5 olan piyasa payı bugün yüzde 30’a çıktı. NBŞ’de yüzde 10 olan kota yüzde 5’e çekildi ama bakanlar kurulunda bu oranın yüzde 50’ye çıkarılabilme yetkisi var.  1 Kg yüksek yoğunluklu tatlandırıcının kullanım değeri, 7 bin kilo şekere eşdeğerdir. Bu şekilde düşünüldüğünde ülkemizde şeker fabrikalarının satılmasının altında yurt dış lobilerinin oluşturduğu baskının yatıyor olması görülebiliyor. Amaç stratejik bir ürün şekerpancarının yok edilerek sağlık açısından ciddi riskler taşıyan NBŞ ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların pazar payını daha da artıma, ülkeyi bu iki ürüne teslim etmektir. 809 milyon nüfuslu Türkiye, NBŞ üreten e yüksek yoğunluklu tatlandırıcı üreten uluslar arası lobilerin iştahını kabartıyor ve hükümet de bu lobilere boyun eğiyor” diye konuştu.

ÖZELLEŞEN ŞEKER FABRİKALARI 2019’DA KAPANACAK

            Şeker fabrikalarının apar topar satışa çıkarıldığını da belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 3 Nisan’da ihaleye çıkarılan Bor Şeker Fabrikası’nın 7 Nisan’da satıldığını anımsatarak, “Bunun bir nedeni var. O nedeni herkes biliyor. NBŞ üretenler, dünyada önemli bir gıda yönetim merkezi denen güce sahip. Onlar dayattılar, hükümet boyun eğdi. Özelleşen 14 fabrikanın bir kısmı 2019’dan önce bir kısmı da seçimden hemen sonra kapanacak. Çünkü pazarın büyük bölümü NBŞ ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcılara geçerse, şeker pancarından şeker üreten fabrikalar bunlarla rekabet edecek güce sahip olamayacak ve ülkemiz sağlık açısından çk ciddi zararlar veren bu maddelere teslim edilecek” dedi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat