ALTIN MAKASLAR YARIŞTI

Tokat Berberler ve Kuaförler Odası ve Erkek Kuaför Kesim Eğitmeni Menderes Bayır’ın ev sahipliğinde Altın Makaslar Türkiye Şampiyonası Yerli Erkek Saç Modelleri yarışması gerçekleştirildi. Noter huzurunda gerçekleştirilen yarışma Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip.

26 Haziran Atatürk Kültür Merkezinde yapılan yarışmaya Tokat'ın plakasına atfen Yurt dışından 15, ülke genelinden 42, Tokat’tan 3 yarışmacı olmak üzere toplam 60 yarışmacı katıldı. 60 yarışmacı üç farklı kategoride yarıştı. Kesim-renklendirme, serbest stil ve tribal kategorilerinde erkek mankenler üzerinde saç modelleri tasarlandı. Yarışmaya Jüri üyesi olarak Antalya’dan katılan Süleyman Tokgöz,  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'nun fotoğrafını Görkem Baki Bayır'ın saçına portre çalışması ile çizdi.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA BÖYLE BİR ORGANİZASYON YAPILDI

Yarışmaya yoğun bir katılımın olduğunu belirten Tokat Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Turan Ulaşlı, Organizasyonun Tokat’ta ve Türkiye’de büyük ses getireceğine inandıklarını söyledi.

Türkiye’de ilk defa noter huzurunda yapılan bir yarışma olduğunu belirten Ulaşlı, “Tokat Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı olarak Tokat’ta ilk defa altın makaslar yarışmasını Menderes Bey ile organize ettik. Menderes Beye şahsım ve odamız adına çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de ilk defa noter huzurunda yapılan bir yarışma. Türkiye’de ilk defa böyle bir organizasyon yapıldı. Noter huzurunda jürilerin vermiş olduğu not değerlendirmesi ile kimse kimsenin hakkını yemeden bir değerlendirme yapıldı” dedi.

BİR YILLIK ALTYAPI ÇALIŞMASI YAPILDI

Erkek Kuaför Kesim Eğitmeni ve organizatör Menderes Bayır yaklaşık bir sene boyunca hazırlanan altyapı çalışması ile projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.  Bayır, yoğun çalışmalara; Tokat Berberler ve Kuaförler Odası’nın, Tokat’taki idari amirlerin, ilçe belediye başkanlarının, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun, Tokat Valisi Ömer Toraman’ın, Tokat Girişimci İş Adamları Derneği Ender Demirtaş’ın ve birçok esnafın destek olduğunu belirtti.

ULUSLARARASI DÜZEYDE KATILIMLAR OLDU

Yarışma ile ilgili bilgiler veren Bayır, “Projemizi Oda Başkanımız Turan Ulaşlı ile paylaştık sağ olsun oda desteklerini hiç esirgemedi oda olarak. Türkiye’de ilk defa uluslararası düzeyde katılımlarında olduğu tamamen resmi, Tokat 1. Noter Huzurunda gerçekleştirdiğimiz bir yarışma herkes mutlu biz mutluyuz. Trendleri Avrupa’ya özenerek değil, Avrupa’yı özendireceğimiz müthiş bir konseptle etkinlik hazırladık. Modayı artık Türkiye olarak bizler üretmekteyiz, biz Avrupa’ya örnek oluyoruz” dedi. 

TOKATI TEMSİLEN 60 YARIŞMACI

Edirne’den, Kars’a yurt genelinden katılımların olduğu yarışmaya, 15 ülkeden yarışmacı katıldı. Toplamda 60 kuaför yer aldığı yarışmada Tokat’ı temsilen 3 kuaför yer aldı.

BERBERLER HAFTASI TÜRKİYE’DE DE KUTLANMALI

Dünya berberler haftasının olduğu belirten Bayır, Türkiye’de berberlere özel bir hafta ve günün olmasını istedi.

TÜRKİYEDE İLK DEFA YARIŞMAYA NOTER DÂHİL EDİLDİ

Yarışmaya neden Noter dahil edildiği ile ilgili bilgiler veren Bayır, “Daha önce altın makaslarla alakalı Mili Takım kuaförler elemeleri oldu.  Bir takım usulsüzlükler yapıldı, bunu da zaten daha önceden gündeme taşımıştık. Noter yoktu, olayda bir ciddiyet yoktu tamamen bir rant uğruna bizleri heba ettiler. Milli Takım elemeleri ile alakalı değinmemdeki sebep, orayı eleştirmek için değil ama maalesef bu böyle. Milli takım elemelerinde ben ve jüri komitesinde yer alan birçok arkadaşım yapılan haksız şikelere rağmen mücadele edip bu günlere geldik. Bizden sonraki nesillerinde bu tür haksızlıklara maruz kalmaması için daha adil, daha şeffaf zemin hazırlayaraktan noter huzurunda farklı kategorilerde en adil yarışmamızı yaptık. Noterin dâhil olması Türkiye’de bir ilk yarışma. Sadece erkek kuaförlüğüne yönelik noter nezdinde yapılan ilk etkinlik. Mutluyuz” şeklinde konuştu.

AVRUPA BİZİ ÖRNEK ALMALI

Bayır konuşmasını şöyle sürdürdü: “Finansal olarak vadimiz yok ama manevi olarak vereceğimiz ödül maddi ödülden çok daha üstün. Tokatlı olduğumuz için yarışmaya katılan 60 meslektaşımıza yöresel lezzetlerimizle hediyelerimiz olacak, Belediyemiz Zile, Erbaa, Niksar, Kültür İl Müdürlüğümüz, İş Adamları Derneği Başkanı onların verdiği hediyeleri 60 meslektaşımıza paylaşacağız. Her kategorinin birincilerine çeyrek altın, birer tane profesyonel kuaför makinası, ikincilere mıknatıslı kuaför çantası, değerli ürünler. Üçüncülere da altın makası sembol eden altın makas hediye edeceğiz. Burada maddiyat değil de daha çok meslektaşlarımızı motive etmek, kalitelerine yatırım amaçlı ödüllerimiz olacak. Mesleği kalkındırma, ülkemizde yeni nesillere bir şeyler taşıma, Avrupa’yı örnek alma yerine Avrupa’nın bizi örnek almasını planladığımız bir zemin hazırlama gayretindeyiz.

BELEDİYE BAŞKANI EROĞLU’NUN PORTRESİ YAPILDI

Antalya’dan yarışmaya jüri üyesi olarak katılan Süleyman Tokgöz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun portresini Görkem Baki Bayır’ın saçına çizdi.

Tribal kategorisinde jüri üyesi olarak Tokat’a gelen Tokgöz, tribal portre çalışmalarını Türkiye’de yaygınlaştırmak istediğini söyledi.

TÜRKİYE’DE İLK

Türkiye’de tribal kategorisinde ilk olduğunu belirten Tokgöz, “Bu şekilde portreler yapan başka kimse yok. Yurt dışında ki tribal portre çalışmalarını Türkiye’de yaygınlaştırmak maksadındayım” dedi.

Mesleğini geliştirmek adına talep olması halinde eğitimler verdiğini belirten Tokgöz, “Bu güne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahraman Şehidimiz Ömer Halisdemir ve İzmir’de şehit olan Polisimiz Fethi Sekin’in portre çalışmalarını yaptım ve daha çok başka ünlü kişilerin de portre çalışmalarını yaptım” şeklinde konuştu.

TRİBAL TÜRKİYE’DE DE OLMALI

Yurt dışında yaygın olan Tribal çalışmasının Türkiye’de de olmasını istediğini belirten Tokgöz, “Şu anda talep kısıtlı fazla yok ama ileriki zamanlarda yaygınlaştıkça talep çoğalacak. Yurt dışında bu talep fazlasıyla var. Türkiye’de de yaygınlaştırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Program yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödüllerinin takdim edilmesi ile sona erdi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat