ÖDÜL TÖRENİ NİKSARA ÇOK YAKIŞTI

22’inci Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri Niksar’da verilecek.

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) her yıl vermekte olduğu Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri bu sene Anadolu’daki ilk Türk yerleşim merkezlerinden biri olan Tokat’ın Niksar ilçesinde verilecek.  Ödül töreni 4-5-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında Başbakanlık Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile Niksar Kaymakamlığı ve Niksar Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde yapılacak.

Niksar’da gerçekleştirilecek 22’inci Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri töreni kapsamında “Tarihte ve Kültürümüzde Niksar” paneli, Niksar ağırlıklı resim sergisi, Sivas ve Tokat Atlı Savaş Sanatları Gösterileri ve müzik şöleni etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Mayıs ayında gerçekleştirilecek program öncesinde Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Temsilcisi Hasan Akar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Aybak, Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifi Başkanı Cevdet Ufuk Turhan ve Tarihçi-Yazar Necati Güneş’in katılımlarıyla basın toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen basın toplantısında Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya ve Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, 22. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri Töreni ile ilgili bilgiler verdi.

ÖDÜL TÖRENİ NİKSAR’A ÇOK YAKIŞTI

Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri’nin Türk Dünyasına hizmet etmiş kişilere verildiğini belirten Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, 22’inci Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri’nin Niksar’da verileceğini belirtti. Ödüllerin Türk İslam tarihinde önemli yeri olan tarihi şehirlerde verildiğini ifade eden Kapankaya, Niksar’ın tarihi derinliği, zenginliği olan bir yer olduğunu belirterek bu kapsamda Niksar’da ödül töreninin yapıldığını kaydetti.

Niksar’ın bin yıldır Türk yurdu olmasının ödül töreninin Niksar’da yapılmasında etkin olduğunu belirten Kapankaya, “Niksar Danişmentlerin başkenti, Anadolu’nun kapısının Türklere açıldığı tarihi bir kale şehir. Danişment Melik Ahmet Gazi’nin şehridir ve burada görev yaptığımdan beri gördüğüm, öncesinde de pek çok kültürel törene etkinliğe imza atmış bir yer. Buranın insanları ve halkı da sosyal kültürel edebi yönden yapılan faaliyetlere duyarlı kişiler. Bu tarihi derinliğinden dolayı Ahlat’tan sonra Anadolu’nun bağrında Niksar tercih edilmiştir. Bizler bu ödül töreninin Niksar’a çok yakıştığını düşünüyoruz” dedi.

NİKSAR İÇİN ÖNEMLİ TANITIMI FIRSATI

22’inci Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri töreninin Niksar’ın tanıtımında önemli bir rol oynayacağını düşündüklerini ifade eden Kapankaya, Niksar’ın hak ettiği yere geleceğini söyledi.

Ödül törenini ilçe için tanıtım fırsatı olarak gördüklerini belirten Kapankaya, “Böyle kıymetli bir törenin burada olmasından dolayı da gurur duyuyoruz. Ödül töreni çerçevesinde gerek Belediyemiz, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğimiz, Kültür Bakanlığımızın destekleri ile güzel programlar olacak. Niksar’da yaşayan vatandaşlarımızda bunlardan istifade edecekler. Bu programın hazırlanmasında bizlere destek olan Başbakanlık Türk Dünyası Kalkınma Ajansı Başkanlığı’na (TİKA) TÜRKSAV’a, Belediye Başkanlığımıza, Tokat Şairler ve Yazarlar Vakfına, Valiliğimize, Gaziosmanpaşa Üniversitesine, İlçedeki meslek örgütlerimize ve tüm halkımıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Niksar’a bu program çok yakıştı. İnşallah bu kültürel sosyal programlarının daha iyilerini daha güzellerini çıtayı yükselterek yapmaya devam edeceğiz. Uluslararası bir organizasyon olması, özellikle Türk Dünyası ile Tokat ve Niksar için bir kazanç diye düşünüyoruz. Diğer kültürlerle de bir tanışma vesilesi hem de Niksar’ın tanıtımı için önemli. Tanıtım fırsatı olarak görüyoruz” dedi.

4-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte en az 5 bin kişinin programları takip edeceğinin düşünüldüğünü belirten Kapankaya, “Gelen misafirlerimiz var, 100-150 kişilik bir heyet bunları Niksar’ımızda ağırlayacağız misafir olarak. Gelen misafirlerin kendileri ve yakınları ile birlikte en az 5 bin kişi bu programları takip edecektir Niksar’da diye düşünüyoruz. Misafirlerimizi rahat ettirmek istiyoruz öncelikle, gelen misafirlerimiz Niksar’ı daha yakından tanımak isterlerse, kendi kültürümüzü yakından tanıtmak için bazı resmi program harici köylerimizde olsun, başka yerlerde olsun, yerel yemeklerimizi, yerel kültürümüzü tanıtmak için de belki küçük programlar da yapılabilir.  Köylerimizi kültürümüzü tanıtıcı programlar olabilir” dedi.

NİKSAR İÇİN GURUR

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, 22’inci Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödüllerinin

Niksar da verilmesinden gurur duyduklarını belirterek, Tokat merkez ve ilçelerden programa katılmak isteyenler için arzu edilmesi halinde ulaşım imkânının sağlanacağını belirtti. Başkan Özcan, “Biz Niksar’ımızın bir ve beraber olduğunu bütün değerleri ile bir arada olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. İnşallah yüzümüzün akıyla tüm ödül alan ve bunun dışında TİKA’dan, TRT’den gelecek misafirlerimizi tarihi Başkentimiz Niksar’da güzel bir şekilde ağırlayıp, Niksar’ın Türk Dünyasına verdiği katkılar ve Türk Dünyasında ki önemini de yapacağımız panel ile birlikte hem tarihte hem de kültürde Niksar’ı ortaya koymuş olacağız” dedi.

 

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat