DOĞRU DEVLET POLİTİKASI VE BİLİNÇLİ TOPLUM VURGUSU

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Türkiye'nin gelişmişlik düzeyine erişmesi ve engelli bireylerin eşit haklara sahip olması için doğru devlet politikası ve bilinçli bir toplum oluşturmak gerektiğini belirtti.

            Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Engelliler Haftası dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Durmaz’ın açıklaması şöyle oldu:

            "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 50. maddesine göre; kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz. Küçükler ve kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar. Bu unsurlar sosyal devlet anlayışının gereklerinden biridir.

Bugün kamuda 23 bin engelli kadrosu boştur!

            Özürlü bireyler, doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş normal yaşamın gereklerine uyamayan kişilerdir ve bu kişilerin sayısı Türkiye’de gün geçtikçe artmaktadır.

Ülkemizin gelişmişlik düzeyine erişmesi ve engelli yurttaşlarımızın eşit haklara sahip olması için doğru devlet politikası ve bilinçli bir toplum yaratmak gerekmektedir.

            Bilinçli ve hoşgörülü bir toplumda engelleri aşmak için hep birlikte adım atmalı, engelli yurttaşların yaşama katılmaları, hak ettikleri değeri görmeleri için mücadele vermeliyiz.

Biz TBMM'de görev yaptığımız süre boyunca engelli hakları için daima mücadele verdik. Engellilere istihdam sağlanması ve faturalarında indirim yapılması için verilmiş kanun tekliflerimiz var. Ne yazık ki, iktidar tüm tekliflerimiz reddetti.

            CHP İktidarında engelliler insanca yaşam koşullarında, tüm sosyal haklardan yararlanacaklar!

            Unutmayalım! Engeller aşılmak içindir, el ele vererek tüm engelleri aşmak ellerimizde…"

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat