“GELEN, GİDER”

“Ben burada kalanlara diyorum ki, bakın siz bir yere gidemezsiniz, ölünce de mezarlarınız dahi yan yana olacak, bunu da dikkate alın. Konuşurken dahi birbirinizi kırmayın ki, kavga öldükten sonra da devam etmesin.” 

Tokat’ımıza 03 Ağustos 2014 tarihinde atanan ve 17 Eylül 2014 tarihinde gelip görevine başlayan İl Müftüsü Ahmet Erdem, son kararname ile Gürcistan Din Hizmetleri Müşavirliğine atandı. Tokat İl Müftüsü olarak da İstanbul Bahçelievler Müftüsü Ömer Faruk Bilgili atandı.

            Yeni İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin 14 Mayıs Pazartesi günü Tokat’a gelip görevine başlaması beklenirken, Müftü Ahmet Erdem dün Tokat’ımızdaki son Cuma vaazını verdi.

HELALLİK İSTEDİ

            İl Müftüsü Ahmet Erdem, Tokatlılardan helallik isterken “gelen gider, nöbetimiz tamamlandı.” Dedi.

            Müftü Ahmet Erdem’in yeni görevlendirme üzerine cemaate yaptığı konuşmanın özeti şöyle oldu:

            “Gürcistan Din Hizmetleri Müşaviriydim, sonra Tokat İl Müftüsü olarak geldik. Gücümüz yettiği kadar, dilimiz döndüğü kadar hizmet ettik. Eksiğimiz olabilir, noksanımız olabilir, rabbimiz affeylesin. Camileri dolaşmaya çalıştık, köyleri dolaşmaya çalıştık, acı ve tatlı günlerde yanınızda olmaya çalıştık ama her kulun eksiği olduğu gibi bizim de eksiğimiz olur. Değerli kardeşlerim tabii ki gelen gider. Onun için ben burada kalanlara diyorum ki, bakın siz bir yere gidemezsiniz, ölünce de mezarlarınız dahi yan yana olacak, bunu da dikkate alın. Konuşurken dahi birbirinizi kırmayın ki, kavga, öldükten sonra da devam etmesin. Bizim nöbetimiz tamamlandı değerli kardeşlerim. Pazartesi günü yeni gelecek olan Müftümüze, müftülük emanetini devrediyorum inşallah.

Gelen arkadaşımızı tanıyorum. İstanbul Bahçelievler Müftüsü, değerli kardeşimiz Ömer Faruk Bilgili kardeşimiz göreve başlayacak. Müftümüze başarılara diliyorum, rabbim muvaffakiyetler ihsan eylesin. Din hizmetleri önemli, bunları biliyorsunuz.

Benim varsa hakkım helal olsun sizler de helal edin.

Yine Diyanet İşleri Başkanlığımız tekrar geldiğim yere Gürcistan’a Din Hizmetleri Müşavirliğine göndermeyi planlıyor. Devlet büyüklerimiz öyle düşündüler, öyle uygun buldular. Görev istenmez görev verilir, bize de bir görev verilir bir göreve hazırız. Önce iki üç ay kadar Ankara’da bulunacağız, ordan yurtdışına Din Hizmetleri Müşaviri olarak gidip devam edeceğiz. Ve gittiğimiz yer bize diyecek ki, Tokat Müftüsü geldi.”

ÖZGEÇMİŞİ

            Tokat İl Müftüsü iken tayini çıkan Ahmet Erdem’in özgeçmiş bilgileri şöyleydi:

            “1960 Yılında Artvin Borçka ilçesi Avcılar köyünde dünyaya geldi.  İlköğrenimini kendi köyünde tamamladıktan sonra Borçka Merkez Kuran Kursuna 2 yıl devam etti. Orta öğrenimini Murgul’da, İmam-Hatip Lisesini Rize ve Giresun’da tamamladı. 1983 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Sırasıyla 4 ay Borçka Karşıköy Köyünde, 4 ay Çifteköprü Köyünde İmam-Hatiplik, 1 yıl Kars Sarıkamış, 1,5 yıl Erzurum Hınıs ilçelerinde vaiz olarak görev yaptı.

1989 yılında Artvin Murgul ilçesine Müftü olarak atanan Erdem, 4,5 yıl Murgul’da, 6 yıl Arhavi’de, 4,5 yıl Rize Ardeşen ilçelerinde İlçe Müftülüğü görevlerinde bulundu.

4 yıl Romanya Köstence Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi olarak görev yaptı. Romanya dönüşü 4 ay Artvin İl Müftülüğü vaizliği ve 3 yıl Artvin Arhavi ilçe Müftülüğü görevlerinde bulundu.

2010 yılında Gürcistan Tiflis Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri olarak atandı. Gürcistan’da 4,5 yıl Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yapan Erdem;

03.08.2014 tarihinde Tokat İl Müftülüğüne atandı. 17.09.2014 tarihinde İl Müftüsü olarak görevine başladı

1993 yılında Ahmet Gabaidze adında bir öğretmenle birlikte Gürcü dilinde hazırladığı Namaz Hocası önce Artvinliler Vakfı tarafından 10.000 adet, daha sonra İhlas Holding tarafından 50.000 adet bastırılmış olup Gürcistan’da dağıtılmış ve bu çalışmalarından dolayı İhlas Holding tarafından bir otomobil ile ödüllendirildi.

1995-96 yıllarında Başkanlığımızın Kur’an Alfabesi, Mehmet Soymen’in Cep İlmihali ve Osman Keskioğlu’nun Siyeri Nebi kitapları yine Ahmet Gabaidze ile birlikte Müftü Erdem tarafından Gürcüce’ye tercüme edilerek Türkiye Diyanet Vakfı tarafından toplam 100 bin adet bastırılarak Gürcistan’da dağıtımı sağlandı.

Görev süresince birçok takdir, teşekkür ve plaket alan Erdem, Gürcistan’daki faaliyetlerinden dolayı Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ tarafından Üstün Hizmet Ödülü ile ödüllerindi.

Çok iyi derecede Gürcüce bilen Erdem orta derecede İngilizce, Arapça ve Romence bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.”

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat