3. DÖNEM DİKSİYON, SPİKERLİK VE SUNUCULUK KURSU SONA ERDİ

 3. Dönem Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu Katılımcıları Sertifikalarını RTÜK’te Düzenlenen Törenle Aldı.

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ankara Çankaya Halk Eğitim Merkezi ve TRT’nin iş birliğiyle 30 Nisan-11 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen 3. Dönem Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk kursu sona erdi. 14 yerel medya çalışanı kursiyerin katıldığı Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu projesinde sertifikalar RTÜK’te düzenlenen törenle takdim edildi.

RTÜK Toplantı Salonunda 11 Mayıs Cuma günü düzenlenen sertifika taktim törenine RTÜK Başkanvekili  Esat Çıplak, RTÜK Başkan Yardımcısı İlker Ilgın, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı İnci Özkan, Daire Başkan Yardımcısı Feyza Gizligider, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Şakir Sarıcaoğlu, RTÜK Üst Kurul Uzmanı Neriman Saraçoğlu, Üst Kurul Uzmanı Mahmut Demiryürek, Uzman Yardımcısı Selman Salmanlı, Kurs eğitmenleri Ankara Çankaya Halk Eğitim Merkezi Diksiyon ve Drama Öğretmeni Yeşim Sagut, Tokatlı hemşerimiz TRT Ankara Radyosu Spikeri Hafize Okan ve kursu tamamlayan kursiyerler katıldı.

İki hafta süren kursta teorik ve uygulamalı dersler yer aldı. Kursta uygulamalı dersler TRT Eğitim Stüdyoları’nda ve Ankara Radyosu’nda gerçekleştirildi. Kursun ilk haftasında teorik dersler Ankara Çankaya Halk Eğitim Merkezi Diksiyon ve Drama Öğretmeni Yeşim Sagut tarafından verildi. İkinci hafta spikerlik ve sunuculuk eğitimleri TRT Ankara Radyosu Spikeri Hafize Okan tarafından kursiyerlere verildi.

RTÜK Toplantı Salonunda 11 Mayıs Cuma günü düzenlenen sertifika taktim törenine katılan RTÜK Başkanvekili  Esat Çıplak, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ettiğini belirterek, kursların geleneksel hale getirileceğini söyledi. Düzenlenen kurslarda büyük başarı sağlandığını ifade eden RTÜK Başkanvekili  Esat Çıplak, “Öncelikle buraya gelip bizlere, sizlerle tanışma imkânı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. RTÜK masada oturup sadece ceza veren bir yapı değil,  ciddi bir müessese, bir sürü teknik faaliyetleri var. Hayırlı olsun diyorum. Hepinize başarılar diliyorum. İnşallah bu eğitimin, bu organizasyonun sizlere gelecek için faydalı olacağına inanıyorum” dedi. 

Daha sonra kursa katılan kursiyerler aldıkları eğitim ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Sibel Mazrek, “Bengi Türk TV Ankara’dan katılıyorum. Benim için çok güzel bir eğitimdi, yanlışlarımı görme şansım oldu, ilerde kendimi nasıl geliştirebileceğime yönelik yol gösterici bir eğitim oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim”

Şerife Çölgeçen, “Ankara’dan katılıyorum Milli Gazeteden, TV 5 Milli Gazetede muhabirlik yapıyorum. Eğitim çok iyi geçti. Hocalarımız çok iyilerdi, her şeyden çok memnun kaldım çok teşekkürler”

Şule Şahin, “Tokat Gazetesi ve Kanal 60 TV den katılıyorum. Benim için çok değerli bir eğitimdi. Türkçeyi doğru ve güzel kullanma noktasında bize farkındalık kazandıran çok güzel bir proje, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum”

Süleyman Erkan, “Kanal 60 TV ve Tokat Gazetesi, buraya gelmemde ki sebep güzel konuşma ve diksiyonumu geliştirmekti. Şunun farkına vardık ki büyük eksikliklerimiz varmış. Bu organizasyona emek veren hizmet eden tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız”

Nazmiye Yağız, “KGRT den katılıyorum. Ben çok beğendim bu eğitimi, gerçekten her şey çok güzeldi, emeği geçen çok teşekkür ediyorum”

Buket Birsen Çayır, “Keşan Efem den katılıyorum. Eğitimin eksiklerimizi görme noktasında çok büyük katkısı olduğuna inanıyorum. Eksikleri de önümüzde ki süreç içerisinde tamamlayacağız çünkü hepimiz Türkçe’nin doğru kullanılması açısından da bir misyon üstleniyoruz, bir görevimiz var. Elimizden geldiğince bunu en iyi şekilde icra etmeye çalışacağız.

İbrahim Dağ, “Keşan Efem den katılıyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Esma Baran, “İstanbul Kültür Radyo Televizyonundan geliyorum. Eğitime hem bildiklerimi pekiştirmek hem de kendime yeni şeyler katmak için geldim. Benim için eğitim verimli geçti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Burcu Sekmen, “AS TV de haber muhabiriyim. Bursa’da televizyon ve gazete bünyesinde haber muhabirliği yapıyorum. Çalışma tecrübelerimi ekran önüne de taşımak istedim fakat yeterli spikerlik ve sunuculuk eğitimim olmadığı için bu isteğim askıda kalmıştı. RTÜK tarafından medya kuruluşlarına yönelik düzenlenen bu eğitim sayesinde hem ekran önü eğitimi aldım hem de ana dilim olan Türkçeyi en doğru şekilde konuşmayı öğrendim. Bu eğitim sayesinde medyanın nitelik kazanacağına inanıyorum ve tüm meslektaşlarımı bu eğitime davet ediyorum”

Fatma Güvercin “Konya Karatay Ülkü Radyodan katılıyorum. Eğitime gelirken bir beklentim vardı ama bu kadar mutlu ayrılacağımı tahmin etmiyordum. Güzel bir eğitimdi, devamı farklı bir şekilde olur tekrar katılma şansımız olur. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

Melis Karakaş, “İstanbul Tek Rumeli Televizyonundan katılıyorum. Daha önce böyle bir eğitim programına katılmıştım ama tek bir eğitim programı yeterli değil, bunu öğrenmiş oldum çünkü yeni bilgiler edindim. Unuttuğum bilgileri hatırladım. Çok güzel arkadaşlıklar edindim iki hafta içerisinde, bize böyle bir imkân verdiğiniz için çok teşekkür ederiz”  

Sevay Kardeş, “Tekirdağ Radyo Haberden katılıyorum. Böyle bir programı hazırladığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Çok iyi bir eğitim aldığımı düşünüyorum. Bundan sonrada öğrendiklerimi uygulamaya devam edeceğim” 

Hüseyin Yazıcı, “Radyo Akyazı’dan katılıyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çok faydalı eğitimler aldık. Kurstan sonra anladım ki doğru söz, doğru nefesle daha doğru olur”  

Törene katılamayan Sultan Tapdık eğitimin kendisi için çok verimli geçtiğini belirterek emeği geçen herkese çok teşekkür etti.

Daha sonra açıklama yapan Ankara Çankaya Halk Eğitim Merkezi Diksiyon ve Drama Öğretmeni Yeşim Sagut böyle bir projede yer aldığı için çok mutlu olduğunu belirterek, “Arkadaşlarımdan çok memnunum hepsi çok istekli çok azimli, çok çalışkandılar. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Esas ders bundan sonra başlıyor, ömür boyu egzersizleri yapmaya devam etmelisiniz. Türkçe yazıldığı gibi okunmuyor okunduğu gibi de yazılmıyor. Bir bütün olarak ele alınmalı. Türkçe sadece yazı diline göre incelenmiş ve öğretilmiş şimdiye kadar ama diksiyon yazı dilini konuşmaya göre inceler konuşmanın önemini vurgular. Türkçe hem yazı dili hem de konuşma dili olarak iki ayrı alanda incelenip bütünleştirilerek verilmeli. Yani müfredatımıza Türkçe’nin telaffuzu diksiyon dersleri de girmeli. Doğru Türkçe konuşma ancak bu şekilde yaygınlaştırılabilir. İlköğretimden itibaren verilmeli diksiyon dersleri” dedi.

TRT Ankara Radyosu Spikeri hemşerimiz Hafize Okan, “Buraya gelen katılımcı arkadaşlarımızın hepsi kendi kişisel karakterlerinin ötesinde çalıştıkları kurumların temsilcileri olarak geliyorlar. O nedenle sorumluluk çok daha farklı bir yere taşınıyor, biz yayıncıların sorumluluğu çok fazla. Sizlere çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programın devamında kursiyerlerin TRT ve Ankara Radyosu stüdyolarında aldıkları eğitimleri gösteren slayt izlenildi. Sunum sırasında duygulu anlar yaşandı. Programda kursiyerler katılım belgelerini RTÜK Başkanvekili  Esat Çıplak, RTÜK Başkan Yardımcısı İlker Ilgın, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı İnci Özkan, RTÜK Üst Kurul Uzmanı Neriman Saraçoğlu, Üst Kurul Uzmanı Mahmut Demiryürek ve kurs öğretmenlerinin elinden aldı.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat