TOKAT MÜFTÜLÜĞÜNDE DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

Tokat İl Müftüsü Ahmet Erdem, görevini yeni Tokat İl Müftüsü olarak atanan Ömer Faruk Bilgili’ye devretti.

            Resmi Gazetede yayımlanan 2018/296 Karar Sayısı ile ilimize İl Müftüsü olarak atanan Ömer Faruk Bilgili göreve başladı.

            İl Müftülüğü toplantı salonunda yapılan görev teslim törenine Vali Yardımcısı Mehmet Sülün, Tokat İl Müftü Yardımcıları ve Müftülük çalışanları katıldı.

SİZE GELEMEYENLERE SİZ GİDİN

            Tokat İl Müftülüğünü devredecek olan Ahmet Erdem törende yaptığı konuşmada göreve geldiği tarihten itibaren yapmış oldukları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Görev süresince tüm müftülük çalışanlarına toplumun her kesimine ulaşılması konusunda tavsiyelerde bulunduğunu belirten Erdem, Tokat insanının din görevlilerine son derece saygılı olduğunu ifade etti.

            Tokat’a Müftü olarak atanmayı kendisine Allah’ın bir lütfu olarak gördüğünü söyleyen Erdem, “Tokat’ta camilerde cemaat sorunu yok, camilerimiz doluyor elhamdülillah. Tokat’ımızda ilçeler dâhil 1174 camii bulunmakta, 200 kadar, A-B ve C sınıfı Kur’an kursu bulunmakta. Anadolu’nun tarihi eserlerine en çok Tokat sahiptir. Tarihte şeyhülislamlar, bilim adamları yetiştirmiş ve Anadolu’nun ilk İslam medresesi olan Yağı Basan Medresesi yine Tokat’ta. Tokat’ın insanı dindardır, müftüsüne, din görevlisine son derece saygılıdır. Tokat’a Müftü olarak atanmayı ben kendim için büyük bir şans olarak görmüştüm. Bu duygularla bana yaklaşık dört yıl önce emanet edilen Tokat İl Müftülüğü görevini değerli meslektaşım Ömer Faruk Bilgili kardeşime teslim ediyorum.” dedi.

Ahmet Erdem kürsüdeki konuşmasının ardından cübbesini ve sarığını yeni İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’ye giydirdi.

TOKAT’IN 18’İNCİ MÜFTÜSÜ

            Ahmet Erdem’in konuşmasından sonra kürsüye gelen İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili daha önce görev yapan müftüleri rahmet ve minnetle yâd ettiğini belirterek, hayatta olmayanlara da Allah’tan rahmet dilediğini söyledi.

            Kur’an ve sünnet ekseninden ayrılmayacaklarını belirten Bilgili, “Kuruluşundan günümüze kadar 18’inci müftü olarak atandık. Görevlerimizi yerine getirirken, dinimizin temel kaynakları olan Kur’an ve sünnet her zaman baş tacımız ve ana eksenimiz olacaktır. Asırlardır yaşayan ve nesilden, nesle aktarılan bir geleneğimiz var bizim, bizler Fatiha’yı, secdeyi büyüklerimizden görerek öğrendik. Din nedir denildiğinde tarif edilmesi istenilirse, klasik bir tarifi var o da şu; din akıl sahibi insanların kendi irade ve arzularıyla seçtikleri insanlara dünya ve ahiret mutluluğu kazandıran kurallar bütünü diye yıllardır ezberlediğimiz bir şey var ama ben her zaman şunu söylerim. Din Allah’ın istediği şekilde yaşayabilmenin adıdır. Din yeryüzünde Allah’ın ilkelerini önce şahsımızda, çevremizde, toplumda ve millet olarak ülkemizde güzel bir şekilde yaşamaktır. Dolayısıyla bizim de görevimiz, insanımızın Allah’ın istediği gibi yaşaması sürecine katkı yapmaktır” şeklinde konuştu.

Program günün anısına fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.

Yeni Tokat Müftüsü Ömer Faruk Bilgili özgeçmiş bilgileri:

            1967 yılında Kütahya İli Gediz İlçesine bağlı Altıntaş Köyü'nde doğdu. İlkokulu Altıntaş'ta bitirdi. Gediz İmam-Hatip Lisesi’nden 1985, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1991 yılında mezun oldu.

            Diyanet İşleri Başkanlığınca 1991 Ağustos ayında yapılan Müftülük-Vaizlik sınavının arkasından 1991'de Antalya Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi’nde açılan Müftülük-Vaizlik Kursunu başarıyla bitirerek, Haziran 1992’de Artvin-Hopa vaizi olarak atandı. Askerliğini, hazırlık eğitimini Narlıdere İstihkam Okulundan aldıktan sonra, Mart 1993’ten sonra Asteğmen Öğretmen olarak İnebolu İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.

            1995’ten itibaren Artvin-Ardanuç İlçe Müftülüğüne, 1997 yılında Kayseri - Tomarza ilçe Müftülüğü’ne atandı. Yurtdışı görevi olarak Hollanda Rotterdam Başkonsolosluğu çalışma bölgesi Huizen Selimiye Cami’sinde Din Görevliliği yaptı.

Yurtdışı dönüşü 2003’te Muğla - Ula İlçe Müftülüğüne,

Ağustos 2008’de Fethiye Müftülüğüne tayin oldu.

Temmuz 2012'de Bahçelievler’e atandı.

Resmi Gazetede yayımlanan 2018/296 Karar Sayısı ile Tokat İl Müftülüğüne atandı.

Yeni Tokat Müftüsü Ömer Faruk Bilgili evli ve beş çocuk babasıdır.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat