ANKARA’DA TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği

DÜNYADER ve Dünya Söz Akademisi DÜSA’nın Birlikteliğinde, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin katkı ve katılımıyla düzenlenen “3. TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI”  Doğumunun 125. yılında Mağcan Cumabay anısına gerçekleşti.

            Programa, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, TÜRKSOY Genel Sekreter yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Merkez valisi Amir Çiçek, Kazakistan Büyükelçiliği, TÜRKSOY, Dünyader, Düsa, Boltürk derneği Ankara temsilcisi İsmail Cingöz, Azerbaycan Kültür Sanat Dünyası Derneği Başkanı Aida Zeyanlova, Ankara Kazak Gençleri Konsey Başkanı Ercan Argınbayev yönetici ve üyeleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri, bürokratlar, şair ve yazarlar katıldı.

            Açılış konuşmalarında sırasıyla;  Osman Baş (Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı), Hayrettin İvgin (Dünya Söz Akademisi Derneği Başkanı), Prof. Dr. Fırat Purtaş,  (TÜRKSOY Genel Sekreter yardımcısı), Prof. Dr. Musa Yıldız, (Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı), Abzal Saparbekulı ( Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi) yaptılar.

            Kardeş Kazakistan’ın 20. Yüzyılın başlarında yetiştirdiği en önemli ve milli şairi olan Mağcan Cumabay anlatıldı, hayatından kesitler aktarıldı. Onun Türk dünyası sevdası, Anadolu’da yaşanılan İstiklal mücadelesine kadar uzanan milli duyguları, Turan sevdası, tutuklanışı ve şehit edilişi anlatıldı.

            Konuşmaların ardından, Mağcan Cumabay ile ilgili sunumla dinleyiciler hayatı hakkında detaylı bilgi aldılar. 

            Mağcan Cumabay’ın “Türkistan” Şiiri üç bölüm halinde, üç kardeş ülkeden üniversite öğrencileri okudu. Marina Sagidatbek (Kazakistan), Gülten Ezgi Akıncan (Türkiye), Şems Alekberova (Azerbaycan).

            Sunumu yapan Murat Can Çetinkaya “Uzaktaki Kardeşime” şiirini seslendi.. Kümisay Sansızbay (Moğolistan) dan “Feyzullah Budak’ın 85 yıl sonra yazdığı “Mağcan’a Cevap) şiiri okudu.

            Gençlerin okudukları şiirler dinleyiciler tarafında büyük beğeni aldı.

            Programa katılan şairler; Kojogeldi Kuluyev (Kırgızistan- TÜRKSOY Ülke temsilcisi),-İvanna Köksal (Gagauz yeri-Moldova-Milletvekili), Ayhan Nasuhbeyoğlu (Türkiye), İsmet Bora Binatlı (Türkiye), Ülker Piriyeva (Azerbaycan), Vedat Fidanboy (Türkiye),Sevil Piriyeva Karaman (Kazakistan), Şemsettin Küzeci (Kerkük-Irak),Nursen Özdoğan Kurban (Türkiye), Berdi Sarıyev (Türkmenistan), Havva Tekin (KKTC) oldu.

            Özcan Aydın (Türkiye), Akdeniz Erbaş (Türkiye- Nogay Türk’ü), Bekarıs Jandaulet (Kazakistan), Türk dünyası müziklerinden örnekler sundular.

            Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı Osman Baş, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada,          "Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği olarak yapacağımız, sosyal ve kültürel faaliyetler var. Türkiye ve Türk dünyası başta olmak üzere, dünya coğrafyasındaki dil, kültür, sanat, edebiyat, fikir faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek ve bu konuda her tür bilimsel çalışma yapmayı amaçlamaktayız.

            İlkelerimiz; Maddi ve manevi mirasımızın en temel unsurlarından Türk kültürü, Türk dili, Türk edebiyatı ve Türk sanatını korumak, yaşatmak; ulusal ve uluslararası düzeyde Türkiye’nin ve Türk milletine has değerlerin tanınmasını sağlamak.

            Türk ve dünya yazar ve aydınlarının eserlerini karşılıklı olarak tanıtmak; yayımlarını ilgili ülkelerde neşretmek; yazar ve aydınlar arasında görüş alışverişi için seminer, sempozyum, konferans, panel ve çalıştaylar düzenlemek.

            Türkiye ve Türk Dünyasının yazar ve aydınları ile diğer devletlerin yazar ve aydınları arasında insanlığın huzuru ve dünya barışı için ortak çalışmalar yapmak. Türkçenin bütün dünyada yaygın bir iletişim dili olmasına yönelik çalışmalar yürütmektir." dedi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat