ANADOLU 2071 MİLLİ DENİZ ULAŞIM ARACI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milli ve yerli ulaşım aracı talimatları ve milli seferberlik ilanı çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliğince, ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen "Bir Düşün Sen" adlı yarışmada dereceye giren ve aralarında milli otomobilin de bulunduğu milli ulaşım teknolojilerine yönelik tasarımların yer aldığı sergi açıldı.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve öğrencilerin milli otomobil, milli kara toplu taşıma ulaşım aracı, milli raylı taşıma ulaşım aracı, milli hava ulaşım aracı, milli deniz ulaşım aracı tasarımlarının yarıştığı yarışma sergisinin açılış töreni, Meyra Palace Ote’de yapıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, törendeki konuşmasında, öğrencilere, "Hayal kurmaktan, düşüncelerinizi açıklamaktan, hem sınıf ortamında hem okul ortamında asla çekinmeyiniz. Hayal kurun, hayal sizin önünüzü açacak." diye seslendi. Bir insanın hayatında karşılaşacağı en büyük mucizenin iyi bir öğretmen olduğuna işaret eden Büyük, "Bizim yarınlarımız sizsiniz öğrenciler. Yarınlarımızı resmeden de öğretmen arkadaşlarımız." ifadelerini kullandı.

Sergide, öğrencilerin yaşadıkları bölgedeki ulaşım sorunlarına çözüm getiren, var olan veya olmayan alternatif ulaşım araçları ve sistemleri ile toplu taşımaya yeni bakış açısı geliştiren milli ulaşım teknolojilerine yönelik çizdikleri tasarımlar sergileniyor.

Törende, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Gaziantep Büyük Şehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından öğrencilere ve danışman öğretmenlerine katılım sertifikası ile birlikte çeşitli hediyeler verildi.

TOKAT’TAN ANADOLU 2071 MİLLİ DENİZ ULAŞIM ARACI

            Sergiye Tokat’ımızdan TOBB Ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi Ceren Ateşoğlu ile danışman öğretmeni İlker Kalyon katıldılar. Anadolu 2071 Milli Deniz Ulaşım Aracı tasarımını görücüye çıkardılar. Tasarımı ile Türkiye derecesi elde eden Tokatlı öğrenci Ceren Ateşoğlu ve Öğretmen İlker Kalyon, Yeşilırmak Bilgi Evini bizlere kazandıran ve kendilerine desteklerini esirgemeyen Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na, her zaman lider ve ekip ruhu ile yanlarında olan Okul Müdürü Ömer Gezer’e, ana sponsorları Çizgi Kırtasiye sahibi Mehmet Eryılmaz’a, Ressam Metin Durmuş’a teşekkürlerini dile getirdiler.

ANADOLU 2071 MİLLİ DENİZ ULAŞIM ARACI

            Sergiye asılan Anadolu 2071 Milli Deniz Ulaşım Aracı için paylaşılan bilgi şöyle oldu:

“Enerji Maliyetinin çok yüksek olduğu günümüz dünyasında dalga ve güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi sonucunda elektrik motorları ile çalışan Milli Deniz Ulaşım Aracı denizlerimizde, göllerimizde ve tüm Dünyada kullanılabilir.

            Anadolu 2071 Milli Deniz Ulaşım Aracı enerjide başka ülkelerden enerji temini ve çevre kirliliğini önleme durumlarında ülkemize çok faydalı olacaktır.

Anadolu 2071 Milli Deniz Ulaşım Aracı günümüz dünyasında küresel rekabet ve kalkınma hızı konularında ülkemizi daha da ileri seviyelere çıkaracaktır.”

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat