TEKNİK DİREKTÖR BÜLENT AKAN’DAN TOKATSPOR İÇİN MESAJLAR

AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİLERİ OLUYOR 

Tokatspor’a 2015-2016 sezonunda kısa bir süreliğine Teknik Direktörlük görevini üstlenen Bülent Akan, bu sezon Ankara Demirspor’u 3. Lig’den 2. Lige taşıyan Teknik Adamdı. Bülent hoca ile Tokat ve Tokatspor üzerine söyleşide bulunduk. Sorularımıza yanıt verdi.

            Teknik Direktör Bülent Akan ile söyleşimiz şöyle oldu:

*Sn. Akan, 2007 yılında Yıldırım spor ile başlayan teknik adamlık yolculuğunuzda 2015-2016 sezonunda kısa bir süre Tokat spor’umuzda da göreviniz oldu. Tokatspor’dan sonra bu sezon içerisinde Ankara Demirspor’un teknik adamlık görevini üstlendiniz. Ankara Demirspor takımı ile 3. Lig’den 2. Lige yükselme final maçını kazanıp 2. Lige yükselen ekibin teknik adamlığını yaptınız.

1-) Tokat ve Tokatspor’umuzdaki kısa döneminizi değerlendirir misiniz? Hangi umutlarla gelmişken, nasıl bir ortam buldunuz?

-Anlaştığımız kulüplerde başarılı olmak için çalışıyoruz, Tokatspor’a da bu düşüncelerle geldik. Puan durumuna ve zamana baktığımızda Ankara Demirspor’u aldığımız süreçten farklı bir yerde değildi. Her iki takım da yedinci sıradaydı, anlaşıp çalışmaya başladıktan sonra gördük ki, Tokatspor’da sular durulmuyor, dağınıklık, kaos, maddi sıkıntılar ve verilen sözlerin yerine getirilmediği bir ortamla karşılaştık. Tabi bunların yanı sıra art niyetli insanların kendi menfaatlerini kulübün menfaatlerinin üzerinde tuttuklarına tanık olduk. Çalışmaya başladıktan üç gün sonra Sivas’ta oynadığımız Sivas Belediye Spor müsabakası 6-1 aleyhimize sonuçlanınca, içerideki oyuna da baktığımızda, yönetim üzerine oyunlar oynanırken, futbolcuya ve menajere dayalı bir sistemin Tokatspor’da mevcut olduğuna tanık olduk.

Biz Yönetim Kurulu ile hareket ederek bu yanlış sistemi düzeltmek için adımlar atmış olsak dahi, şehrin ileri gelenlerinden ve yerel basında birkaç yerel gazete hariç gerekli desteği göremediğimiz gibi farklı senaryolar ile üzerimize de gelindi. Kulüp içinde ve dışındaki art niyetli kişilerin futbolcuların kafalarını karıştırarak bizlere olan güveni zayıflatmaya çalıştıklarına şahit olduk. Bu süreç içinde kazanmamız gereken maçları bile tam kazanıyoruz derken berabere bitirdik. Çünkü birileri, birilerini öyle kurguluyordu. Zaten bizden sonraki süreç de bunu gösterdi.

Ankara Demirspor’a bizim gidişimizle değişenler, ben ve ekibim hırslı, çalışkan ve öngörüsü yüksek hocalarız. Bu görevi kabul ederken başarıdan başka bir şey aklımızdan geçmiyordu, çünkü başarıya giden yolu biliyorduk. Benim ve ekibimin en büyük özelliği işimizi çok seviyor olmamız ve başarılı olmak için de bilimsel prensipli şekilde çok çalışmamızdır. Başarılı olmanın birinci yolunun doğru ve çok çalışmaktan geçtiğini biliyorum. Doğru iletişim, doğru çalışma, dik duruş ve adaletli forma dağıtma, bunları yerine getirince geriye de fazla bir şey kalmıyor. Ankara Demirspor, kurumsal bir yapı herkes ne yapacağını biliyor, kimse kimsenin işine karışmıyor, düzgün ve işi iyi bilen bir sportif direktör, bunların hepsi yan yana gelince başarı kaçınılmaz oluyor. Ayrıca yetenekli ve karakterli futbolcu kadrosu vardı. Bize de iyi ve doğru çalışıp takımı 2. Lige çıkarmak düştü. Buradan Ankara Demirspor’da göreve başladığımız günden itibaren her türlü desteğini veren Kulüp Başkanımız sayın Nuğman Yavuz beye, Sportif Direktörümüz sayın Serdar Akkuş beye, çok teşekkür ediyor, 15 maçta 14 galibiyet alarak takımımızı ikinciliğe çıkaran teknik ekibimi ve oyuncularımı kutluyorum.

Tokatspor’da bu ortam yoktu, biz düzeltmeye çalıştıkça birileri içeriden ve dışarıdan bozmaya çaba sarf ediyorlardı. Bize başka dışarıya başka konuşuyorlardı. İçeride olup biteni dışarıya taşıyorlardı. Bunlar yaşanınca da bizim işimiz hepten zora giriyordu. Kazanmamız gereken ve iyi oynadığımız maçları bile berabere bitirdik. Aslında bir şeyleri yoluna koymaya başlamıştık, (Fiziksel, mental ve oyun formasyonu olarak da) bazıları bunu anladı ve hemen hamle yaparak bizi gönderdiler. Durum böyle olunca da, biz de (Tokatspor tecrübesiyle) gelen teklifleri ince eleyip sık dokuduk ve uygun takımı bulunca kabul edip gereğini yaptık.

2) Kulüplerde Teknik Adam ve Futbolculara, istikrar ve başarı için uygun koşullar sağlanmalı iken, Türkiye’de spor kulüplerinin Teknik Heyetin elini güçlendirecek, işini kolaylaştıracak ortamları oluyor mu? Teknik Adamlar, zorluk içinde mi başarıyı yakalamanın mücadelesini veriyor?

-Kulüplerin çoğu maalesef ahbap çavuş ilişkisiyle yönetiliyor, yöneticiler bu işin neresinde ve hangi misyonda olduklarını fazla bilmiyorlar. Herkes yaptığı işin hakkını verse, yetki ve sorumluluğunu bilse, profesyonellerin işlerine karışma gayreti içinde olmasalar ve farklı uğraşlardan ziyade yalnızca kendi üstlendikleri görevlere odaklı çalışsalar, Teknik sorumlular daha başarılı olurlar diye düşünüyorum.

3) Futbolda mali durumu bozmadan, gelir gider dengesini tutturmakta, Teknik Adamların rolü ve etkisi ne olmalı?

-Kulüplerin fazladan borç yüküne girmemesi için gelir giderlerini iyi dengelemeleri ve bütçelerinin üzerinde transferler yapmamaları ve hedeflerini iyi seçmeleri gerekir.

Kulüplerde teknik adamların rolü kulüplerin geleceğine dahi etki yapar, teknik adam ligin kalitesini ve oyuncuların mali değerlerini çok iyi bilmeli, kulüplere gereksiz ve faydalı olmayacak popülist transfer politikası izletmemeli, kulüplerin mali yapısına, oyun düzenine uygun transferler istemeli. Ayrıca genç, yetenekli ve gelecek vaat eden oyuncuları kulüp bünyesine katarak ileriki yıllarda kulübün para kazanmasına katkı sağlamalı. Bu transferler yapılırken oyuncular veya kulüp üzerinde ikinci ve üçüncü şahıslara fazladan ücretler ödenmemesine dikkat edilmeli. Bütçeler gerçekçi yapılmalı, başarı için verilen vaatler yerine getirilebilecek şekilde olmalı, taraftara ve kamuoyuna hayal satılmamalı. Bir zamanlar başarısı için çok çalışmış bir teknik adam olarak Tokatspor için şunu diyebilirim ki; İç Anadolu’nun marka şehirlerinden biri olan Tokat’ın, futbolda da aynı marka değerine ulaşabileceğini umut ediyorum, çünkü Tokat şehri Spor Toto birinciliğini hak ediyor. Umarım gelecek sezonda geçmişten ders çıkarılarak daha doğru işler yapar başarılı olurlar. Tokat’a sevgi ve selamlarımı gönderiyorum.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat