NİKSAR UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİNE ADAY

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Niksar’ın Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Ön Listesine girdiğinin müjdesini verdi.

            Birçok ilki bünyesinde barındıran Niksar, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Ön Listesine dahil oldu.

            Türkiye’de bugüne kadar UNESCO Dünya Mirası Tentative (Ön) Listesine adını yazdıran 71 varlık mirasımızın sayısı, Niksar’ında içinde bulunduğu 7 yeni mirasımızla birlikte 78’e yükseldi. Bu rakam ile Türkiye, şu anda en fazla Dünya Miras Listesi adayına sahip olan ülke konumunda.

Türkiye’de; Aydın Priene Arkeolojik Kazı Alanı, Yozgat Sarıkaya Roma Hamamı, Elazığ Harput Tarihi Kenti, Sakarya Justinianus Köprüsü, Tokat Anadolu’daki Türk medeniyetinin ilk kalıntılarından Danişment Beyliği Başkenti Niksar, Gaziantep Kasteller ve Livaslar,  Anadolu'daki ahşap çatılı ve direkli camiler kategorisinde; Konya Eşrefoğlu, Kastamonu Mahmut Bey, Sivrihisar Ulu, Afyonkarahisar Ulu, Ankara Arslanhane Camileri UNESCO Dünya Mirası (Ön) Listesine adını yazdırdı.

            Ülkemizin Dünya Miras Listesi adaylarının fazlalığına rağmen, Anadolu’nun bir Türk yurdu olmasını başlatan Malazgirt Muharebesi sonrası Anadolu’daki hızlı devlet teşkilatlanmasını, ilim ve bilim faaliyetlerini, toplumsal yapıyı Niksar gibi gösteren başka bir aday bulunmuyor.  Niksar’da ki Yağıbasan Medresesi Anadolu’nun ilk medresesi olma özelliğini taşıyor. Yağıbasan Medresesi’nde verilen eğitim, yüzyıllar boyunca etkisini Anadolu topraklarında sürdürdü.12 ve 13 üncü yüzyıllara tanıklık eden medreseler, zaviyeler, camiler, idari yapılar, hamamlar ve anıt mezarlara sahip olan Niksar, Anadolu Türkçesi (Oğuz Dili) açısından da bir merkez.  Oğuz Dilinde anlatılan ve daha sonra yine Niksar ve çevresinde derlenerek yazıya aktarılan, ‘’Danişmendname’’ Destanı Danişmend’li Beylerin mücadelelerini ve başarılarını anlatırken, Türkçe’nin günümüze kadar erişmesine ve korunmasına da vesile oldu.

            Niksar sahip olduğu kültürel mirasın, yoğunluğu ve önemine istinaden UNESCO Dünya Miras Listesine girmesi yönündeki çalışmalar Niksar Belediyesi bünyesinde uzun zamandır yürütülüyor. Niksar Belediyesinde şu anda Niksar’ın UNESCO Adaylık sürecinin yönetilmesi ve ayrıca Niksar’daki mirasın daha da iyi korunması çalışmalarının yürütülmesi için Alan Yönetimi birimi bulunuyor. Bu birimin çalışmaları, Tokat Valiliği’nin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile Niksar UNESCO’nun Tentative Listesine girdi. Niksar’ın sahip olduğu kültürel mirasın korunması, bu mirasın daha görünür kılınması, halk ve tüm kurumları ile toplumumuz tarafından bilinmesi için farkındalık yaratma çalışmaları diğer taraftan ise Niksar’ın UNESCO Dünya Miras Listesine girmesi için gerekli olan dosya hazırlığı Niksar Belediyesi Bünyesinde ki Alan Başkanlığı tarafından yürütülecek.

            İlerleyen süreçte, Niksar’ın sahip olduğu kültürel mirasın ayrıntılı olarak anlatılacağı Adaylık Dosyası hazırlanacak ve Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim edilecek. Adaylık Dosyasında kentin kültürel mirası ayrıntılı olarak anlatılacak ve bu mirasın korunması için neler yapıldığı, daha neler yapılması gerektiğini ortaya koyan bir Miras Yönetim Planı yer alacak. Kültürel Mirasın anlatılması ve değerlendirilmesi çalışmaları tamamen yerel de, alan Başkanlığında yürütülmesi planlanıyor. Yerel de yürütülen alan çalışmalarına tüm sivil toplum örgütlerinin, kurum ve kuruluşların, halkın katılımı planlanıyor ve bu değerlerin önce Niksar halkı tarafından benimsenmesi, sahiplenilmesi ve korunması amaçlanıyor.

            Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan makamında yaptığı basın açıklamasında, Anadolu Türk devletlerinin en önemlilerinden biri olan ve Anadolu’nun Türk yurdu olmasında büyük görevler üstlenen Danişmend’lilerin başkenti Niksar’ın, UNESCO Dünya Mirası Ön Listesine girmesinin turizmin gelişmesi açısından çok büyük önem taşıdığını söyledi. Tatilini farklı ülkelerde değerlendirmek isteyen yabancı turistlerin UNESCO’nun dünya mirası listesine bakarak gitmek istedikleri yeri belirlediklerini kaydeden Özcan, yüksek turizm potansiyeli olan Niksar’ın dünya turizminden bir pay almasının artık kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

            Bir hedeflerini daha gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Özcan, emeklerinin karşılığını bu şekilde aldıklarını söyledi.

            Alan yönetimini yılsonuna kadar bitirmeyi hedeflediklerini belirten Özcan,UNESCO’nun istediği evrakların ve belge bilgilerinin tamamlanmasının bir süreç alacağını belirterek, “Önümüzde birkaç yıllık bir süreç olduğunu genel manada söyleyebilirim. Şu kesin biz Anadolu’da kurulan ilk medresenin üzerinde yaşayan insanlarız. Tarihi bir başkentiz. Anadolu’da kurulan ilk Türk Devleti ve Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Müslümanlaşmasında, Malazgirt’ten sonra ilk adımı atan devletin mirası üzerinde onun torunları olarak yaşıyoruz. Ecdadın bize bıraktığı mirası geleceğe taşıyabilmek için buna bir katma değer sağlayabilmek için de UNESCO’ sürecini tamamlayıp o listeye gireceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

            Niksar’ın birçok ilkleri bünyesinde barındırdığını belirten Özcan, “Bizim ilklerimiz şu Kültürümüzü Anadolu’ya getiren ilk Devlet Danişmentliler oranın başkenti Niksar, bu anlamıyla ilk ve özgün. İkincisi Anadolu’da kurulan ilk medrese. Danişmentliler ilk üniversite ile birlikte çok eğitimli bir toplum olmuşlar, daha sonra Selçukluların devlet idaresinde hep danışmanlık yapmışlar. Bu aynı zamanda Osmanlı’ya da intikal etmiş, bu manayla Orta Asya Kafkaslarda ki Türk Kültürünü Anadolu’ya, Anadolu’dan da bu kültürün Avrupa’ya taşınmasında ki ilk öncü şehir Niksar. Niksar’ın dünya mirası listesine girmesi Niksar’ın bu manada kendisine bir yıldız, apolet takması demektir. Bunun da karşılığı inşallah turizm olur diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat