TURHALDA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Turhal’da hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi ile 1200 adet konut 300 adet ticaret hane yıkılarak yerine 2 bin 300 tane konut ve 300'ün üzerinde ise ticarethane yapılacak.

Turhal’da kentsel dönüşümün ilk etabı olan kentsel dönüşüm irtibat ofisi açıldı. 28 Haziranda ise ihaleye çıkılıyor.

Kentsel dönüşüm irtibat ofisinin açılış konuşmasında konuşan Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, “ Kentsel dönüşüm projesi Camikebir ve Kova Mahallerimizin tamamını ve 3 mahallemizin ise bir kısmını kapsıyor. Projemiz Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki imzasından geçmiş durumda, 1200 adet konut 300 adet ticaret hane yıkılarak modern bir şekilde tekrar yapılacak” dedi

Özelleştirme İdaresinden alınan 70 dönümlük rezerv alanıyla birlikte eski Turhal olarak bilinen Kalenin etrafında eski mimariye uygun evlerin yapılacağını belirten başkan Bekler, “ Kentsel Dönüşümle birlikte kalenin etrafında yeni bir kent kuruluyor. Eski Turhal’ı canlandıracak mahalle kültürünün olduğu geniş yollar, ibadethaneler, parklar, yeşillendirilmiş alanlar eski mimariye uygun olarak açılışını yapmış olduğumuz "kentsel dönüşüm irtibat ofisiyle birlikte vatandaşlarımız burada bilgilendirilip sözleşmeler imzalanarak Allah’ın izniyle başlamış olacağız.” dedi.

YENİ BİR KENT KURULACAK

Kentsel dönüşümün başlayacak olmasıyla Turhal'a kazandıracak olduğu değerlere değinen Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, kalenin çevresiyle başlayacak olan dönüşümün eski Turhal'ın yeniden canlandıracağına rezerve alanı olarak özelleştirme idareden alınan yerde ise yeniden bir kent kuracaklarını belirtti.

Kentsel Dönüşümün başlamasıyla 2 bin 300 tane konutun 300'ün üzerinde ise ticarethanenin yapılacağını söyleyen Bekler, kentsel dönüşümün bu özelliği ile Anadolu'da Büyük Şehirler hariç en büyük dönüşüm olduğunu belirtirken Çevre Bakanlığı ile birlikte yürütülen çalışmanın 63 bin nüfuslu bir ilçe için çok büyük bir çalışma olduğunu belirtti.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat