KAYSERİ ŞEKER’DEN SOSYAL SORUMLUK BİLİNCİNİ GELİŞTİRME PROJESİ

Çiftçi kuruluşu olan Kayseri Şeker, Şeker sektöründeki rol model uygulamalarını sosyal sorumluluk projeleri ile de destekliyor.

            Kayseri Şeker Çiftçi Hizmetleri ve Halkla İlişkiler birimi kamuoyunu doğru bilgilendirmek için Şeker Pancarının önemi, Şeker Pancarının tarladan Şeker’e olan yolculuğu, gerçek şeker nedir ne değildir, Nişasta Bazlı Şeker’in gerçek Şeker’in alternatifi olamayacağı konularında çalışmalarını sürdürüyor.

            Yaz tatilinde tüketicilerin yoğunlukla tercih ettiği AVM’ler de bilgilendirme stantları kuruldu.Bilinçli tüketici, bilinçli toplum oluşturmak için çocuklara yönelik şeker pancarının tarladan çıkıp, şekere dönüşme yolculuğu anlatıldı.Çocukların beraberinde geldikleri ebeveynleri için de şeker pancarının yolculuğu gibi belgesellerin izlenmesi yanı sıra Kayseri Şeker tarafından çiftçilerden alımı yapılan temel besin maddelerinden mercimek, nohut, fasulye ve çerezlik ay çekirdeği, kabak çekirdeği, gibi ürünlerin besin değerini ve sağlık açısından önemi de anlatılıyor.

            AR-GE birimi tarafından yürütülmekte olan proje kapsamında doğal şeker ile ilgili farkındalık anketi yapıldı.Etkinliğe katılan ziyaretçiler, bu etkinliğin çok doğru, faydalı ve gerekli olduğunu, çocukların gerçek şeker hakkında bilgi sahibi olduğunu söyleyerek memnuniyetlerini dile getirdi. kamuoyunda nişasta bazlı şeker olarak bilinen NBŞ’nin insan sağlığına olan olumsuz etkilerine yönelik olarak kaygılarını dile getirmelerinin de toplumda oluşan bilincin bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Bazı velilerin de Sağlık Bakanlığı’nın raporunda nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) obeziteye sebep olduğu ve kalp damar hastalıkları, şeker hastalığının ortaya çıkmasında rol oynadığı, doğrudan veya şişmanlık nedeniyle çeşitli kanserlere yol açtığı yönünde çeşitli görsel ve yazılı basında haberler zaman zaman yer aldığına dikkat çekildi. Nişasta Bazlı Şekerlerin çikolatalar, gofret, şekerlemeler, bisküviler, hazır baklava, yaş pasta, kurabiyeler, meyve suları, gazlı içeceklerden ketçaplara kadar geniş bir yiyecek içecek yelpazesinde kullanılması nedeniyle yasaklanması ve/veya üretim kotasının düşürülmesi yönünde talepleri bulunduğu belirtildi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat