TOPLUMSAL SOHBET!

“Muhtarlarla dertleşmekte yarar var!”

Gazeteci Fatih Kılıç, ilimizde yaşanan kimi tatsız hadiselerde, mahallelerde kamusal alanlarda yahut izbe yerlerde bir araya gelen, alkol, uyuşturucu alıp çevreye rahatsızlık ve ürküntü yayan kişilerin varlığından hareketle toplumun kanayan yarası olarak gördüğü hususları gündeme getirdi.

            Sosyal paylaşım hesabında “Bir olay anlatalım” diyerek gündeme getirdiği konuda, dört tane şahsın vatandaşa bıçak çekmesini anlatmış, ‘Mahalle Bekçiliği’ uygulamasının Tokat’ta da hayata geçirilmesini dillendirmişti.

SİVİL İNİSİYATİF DUYARLILIĞI

            Gazeteci Fatih Kılıç’ın paylaşımı, sosyal bir sorunun gündeme getirilmesine vesile olurken ilimizin duyarlı vatandaşları da yorumları ile konuya derinlik kattı. Yaşanılan örnekleri, kamu otoritesinin nasıl bir tavırda olduğunu kendi bakış açılarından paylaştılar. Konuya duyarlı olan isimlerden biri de Esentepe Mahallesi Muhtar Adayı Celal Yarılan oldu. Gazeteci Kılıç ile temas kuran Yarılan, söz konusu olayda bıçakla kovalanan vatandaşımıza ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulunmak istediğini, aynı zamanda sivil inisiyatif temsilcilerini de bilgilendirdiklerini beyan etti. Cumartesi günü gerçekleşen buluşmada, ilimizin sivil inisiyatiflerinin temsilcilerinden TESOB Başkanı Fehmi Çankaya ile birlikte Cemalettin Mahallesi Muhtarı Mehmet Dağdeviren’in muhtarlık olarak da kullandığı işyerinde buluşuldu. Vatandaşımıza geçmiş olsun denildi. Konuya dair ve toplumsal yaralara ilişkin sohbet edildi.

            Gazeteci Fatih Kılıç, söz konusu sohbeti sosyal mecradaki hesabından “TOPLUMSAL SOHBET / Muhtarlarla dertleşmekte yarar var” diyerek paylaştı. Gazeteci Kılıç’ın paylaşımı şöyle oldu:

            “Toplumun en küçük birimi AİLE deriz ya... Toplumsal konularda MUHTARLAR kamu otoritesinin içinde yer alan en küçük aile gibidir. Mahallelerini, mahallelisini bilirler. Toplumun kanayan karalarıyla yüzleşen ilk isimler olurlar. İlimizin mahallelerinde yaşanabilen kimi tatsız hadiselerde, toplumsal duyarlılığının oluşmasında öncü olmaları da beklenir. Bugün Cemalettin Mahallesi Muhtarı Mehmet Dağdeviren ile sohbet ettik. Bu sohbette sağ olsunlar TESOB Başkanı Fehmi Çankaya ile duyarlı hemşerimiz Celal Yarılan da oldu. Bu şehrin meselelerini dertleştik desek yeri. Toplumun her kesimine düşen vazifeleri, geri durulan duyarsızlığın nedenlerini, kamu otoritesinin daha sağlıklı tesisi için kamunun yapması gerekenleri, otoriteden beklentileri ve daha nice derin konuları... 
El birliği, güç birliği, gönül birliği şart, tabandan tavana sağlam temel üzerine yaşam inşası için!
Sağ olsunlar,

Teşekkürlerimiz Celal Yarılan ve TESOB Başkanı Fehmi Çankaya'ya ki, toplumsal bir konuya kayıtsız kalmadıkları için. Ne yapılabilir konusunda istişarelere açık oldukları için. Arayıp, sordukları, varlıklarını hissettirdikleri için...”

“BİZ HAZIRIZ”

            TESOB Başkanı Fehmi Çankaya ve hemşehrimiz Celal Yarılan “biz her zaman şehrimiz için ülkemiz için bir hayırlı hizmet varsa elimizi taşın altına koymaya varız.” mesajını verdiler.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat