TURHAL'DA 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Geçtiğimiz hafta sonu Turhal'da bir düğünde mahallenin sokaklarında kutlamalar sırasında, av tüfekleri ve tabancalarla havaya ateş açılması olayında 6 kişi gözaltına alındı.

            Turhal Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer 27 Haziran 2018 tarihinde yaptığı aylık muhtarlar toplantısında düğünlerde ve eğlencelerde silah kullanılmasına kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceğini ve düğün günlerinin yas gününe çevrilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayarak ifade etmişti.

            Bu toplantı ve sözlerin üzerinde yaklaşık 10 gün sonra 6 Temmuz 2018 tarihinde Turhal'da Hamam Mahallesi Atatürk Caddesi Yeşilırmak İlkokulu yakınında yapılan H.A isimli şahsa ait düğün merasiminde; silahla havaya ateş etmek suretiyle “Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Düşürülmesi” olayı meydana geldi. İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince olayda kullanılan bir adet otomatik, bir adet çift kırma olmak üzere 2 adet av tüfeği, 2 adet kurusıkı tabanca ve 71 adet dolu, 21 adet boş kurusıkı tabanca fişeği, 15 adet boş av tüfeği kartuşu, 4 adet 9 mm çapında boş kovan ele geçirildi.

            Olayda ele geçirilen silahların mülkiyeti kamuya geçerken, olayı gerçekleştiren HE, M.G, K.A, E.A, E.B VE F.İ isimli şahıslar hakkında “Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Düşürülmesi” suçundan adli işlem başlatılmış başlatıldı. Olayla ilgili tahkikat devam ediyor. Ayrıca şahıslar hakkında silah kanunu gereğince idari yaptırım uygulandı.

            Konu ile ilgili bir açıklama yapan Kaymakam Üçer, şunları söyledi. “İlçemizde bir düğünde sözde kutlama yapan şahıslar elde edilen kamera görüntüleri ile tespit edilmiş, teşhis edilen şahıslar üzerinde yapılan aramada çeşitli türde silah ve mermi ele geçirilmiştir. Bu şahıslar hakkında adli ve idari işlemler yapılmıştır. Devletimizin çok sayıda emniyet jandarma ve askeri personel aldığı şu dönemde silah kanununa muhalefetten ceza alan gençlerimiz bu kurumların sınavlarına müracaat edemeyecek ve istihdam hakkından mahrum kalacaklardır. Gençlerimizin böyle bilinçsiz davranarak hak kaybına uğramasını istemiyoruz. Bu görüntüleri emniyetle paylaşan vatandaşımıza teşekkür ederiz. Sivil ekiplerimiz de düğünlerde görev yapmaktalar. Burada amacımız düğün evlerinin yas evlerine dönmemesidir” dedi.

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat