ADABA YOLCULUK

ADNAN ÖZKAN

1966 Yılının Mart ayında Van’da dünyaya geldi. İlk, orta ve Lise öğrenimini Van’da tamamladı. En son Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi İktisat bölümünü bitirdi. Şair Liseyi bitirildikten sonra uzun süre İstanbul’da kaldı. Çeşitli gazetelerin idari işlerinde çalıştı ve muhabirlik yaptı. Şiirle lise yıllarında tanıştı. 1980 li yıllarda Van’da yapılan ‘’19 Mayıs ‘’ konulu Liseler arası şiir yarışmasında okuluna birincilik kazandırdı. Bunun dışında birçok yarışmada birincilik ve ikincilik olmak üzere çeşitli dereceler aldı. Bu lise yıllarında elde ettiği başarılar şiir yazma azmini ve başarısını arttırdı. Şiirleri başta ‘’Van Sesi ‘’ ‘’ İki Nisan ‘’ ve ‘’Muş Ovası ‘’ olmak üzere çeşitli yerel gazete ve edebiyat dergilerinde yayınlandı.

‘Nurdan İnciler ‘’ isimli ilk kitabını İstanbul’da yayın hayatını sürdüren ‘İslam Oğlu Yayıncılığa’  19992 yılında çıkarttı. Daha sonra sırasıyla  ‘Bir Sevdadır Yaşamak’ ‘Bu Sevdada Yalnızım’ ve ‘ Gönül Pınarından Şiirler’’ adlı şiir kitapları basıldı.

‘’YANIK SEVDALAR ‘’ rumuzuyla edebiyat dünyasında bilinen Özkan, 15 Temmuzdan sonra kısa adı TÜZDEV Olan ‘TÜRKİYE ÜSTÜN ZEKÂLILAR VAKFI’NIN düzenlemiş olduğu 15 Temmuz konulu şiir yarışmasında 1560 kişi arasında İlk 50 kişi arasına girerek şiiri ‘’15 TEMMUZ DİRİLİŞ GÜLDESTE ‘ Kitabında yer aldı. Kitabın galası için İstanbul ve Ankara’daki programlara davet edildi. Şair son olarak Van Büyük Şehir Belediyesi ile birlikte ‘’VAN ŞİİRLER ANTOLOJİSİ ‘’ kitabını kültür hayatımıza kazandırdı. Bu sıralar ‘’ŞİİRLERLE TÜRKİYEM ‘’ adında bir antoloji çalışmasını yürütmektedir.

Şairimiz evli ve 5 Çocuk babası olup Van İl Müftülüğü bünyesinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır.

 

ANNEM

 

Ne çok özlemişim bir bilebilsen

Hayalin gözümde tütüyor annem

Bir güneş gibiydin hayatımda sen

Özlemin her şeye yetiyor annem

 

Hanı çocukluğum, o ne günlerdi

Şefkatle parlayan gözlerin vardı

Sen göçtün, ruhumu ayrılık sardı

Ümitlerim sensiz bitiyor annem

 

Anladım ardından yalan dünya boş

Yolları dikenli, yolları yokuş

Bülbüllerim susmuş, bahçemde baykuş

Zamanlı-zamansız ötüyor ötüyor annem

 

Ağlamak tek çarem gözlerimde yaş

İçimi dökecek başka yok sırdaş

Yüreğimde hasret, ruhumda ateş

Kalbim senin için atıyor annem

 

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat