GÖNÜLLÜLÜK EĞİTİMİ ERKEN YAŞTA VERİLMELİ

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, gönüllülük eğitiminin erken yaşta verilmesi gerektiğini belirterek, “Gönüllülük konusunda belki anaokullarıyla başlayan bir sürece girmeniz lazım. Çünkü bu gönüllülük konusu, erken yaşta verilmesi gereken bir eğitim” dedi.

            Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, Bakanlığınca Türkiye’nin farklı illerinde yürütülen Damla Gönüllülük Hareketiyle ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak için karşılık beklemeden toplumsal girişimde bulunan gönüllü üniversiteli gençlerle bir araya geldi. Bakan Kasapoğlu, gönüllülük eğitiminin erken yaşta verilmesi gerektiğine işaret etti.

            Bakan Kasapoğlu, gönüllü gençleri kabulünde yaptığı konuşmada, Damla Gönüllülük Hareketini çok önemsediğini belirterek, “İslam’ın komşu anlayışı vardır ya; ‘komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir’ diye… Bu felsefeyi geleceğe taşıyıp yeni nesillerimizi o doğrultuda eğitmek zorundayız. Bu bağlamda sizleri uzun zamandır takip ediyorum. Daha önce olduğu gibi bundan sonra da sahiplenmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Siz bir miladın temsilcilerisiniz”

            Gönüllü gençlerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren ve onlarla gurur duyduklarını ifade eden Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

            “Bu işin temelini atan arkadaşlarımız olarak sizlerle gurur duyuyoruz. Siz, gönüllülük anlamında bir miladın temsilcilerisiniz. İstanbul Üniversitesi’yle başlatmış olduğumuz proje bir milattır. Bundan sonra bizim görevimiz bu başlangıcı geliştirmek, daha ötelere taşımak ve inşallah toplumun geniş kesimine hizmet etmek. 81 ilde örgütlenebilmek, bu işi kurumsallaştırabilmek. Üniversitelerimiz, yerel yönetimlerimiz, bakanlığımız tüm teşkilatlarıyla her türlü imkana sahip. Ülkemizin hiçbir şekilde kaynak sorunu yok. Türkiye bunu son 15 senede aştı. Ancak koordinasyon sorunumuz var. O koordinasyonu sağladığımızda oluşacak sinerji, bizi kimsesizlerin kimsesi olabileceğimiz bir güce ulaştıracak.”

Damla Gönüllülük Hareketi’nde gönüllü gençler 115 bin kişiye ulaştı

            Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğünce yürütülen Damla Gönüllülük Hareketi, gençlerin maddi karşılık beklemeden, ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak için bir toplumsal girişime destek olmalarını sağlamak amacıyla düzenleniyor.

            Gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında gönüllü gençler, ziyaret ettikleri il, ilçe ve köylerde bir araya geldikleri çocukların ve gençlerin geleceğe dair farklı vizyonlar kazanmasına, hedeflerinin gelişmesine ve çeşitlenmesine aracı olurken onlarla hem gönül bağı kurup hem de onlar için birer rol model oluyor. Yerli ve yabancı gönüllü gençler, gittikleri yerlerde çevre temizliği, tadilat, ağaçlandırma vb. faaliyetlerine katılırken, yaşlılar, şehit aileleri ve güvenlik güçlerini ziyaret ediyor.

            Gönüllü gençler, yaptıkları dezavantajlı aile ziyaretleriyle, ziyaret edilen ailelere unutulmadıklarını hissettirirken, küçük hediyeler de veriyor.  

            Damla Gönüllülük Hareketiyle, bu yılın ilk yarısında Ağrı, Iğdır, Şırnak, Siirt, Mardin ve Batman’da toplamda 252 gönüllü gençle birlikte yaklaşık 115 bin kişiye ulaştı. Damla Gönüllülük Hareketiyle gençler, yıl içerisinde Bingöl, Bitlis, Muş, Adıyaman, Diyarbakır ve Kilis’te faaliyetlere katılacak.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat