KÜMBET DERGİSİ’NDEN CEYLAN’A VEFA SAYISI

Yurt içinde ve dışında kültür-sanatımızın Anadolu'dan açılan penceresi KÜMBET DERGİSİ 49. Sayısı ile  okuyucularla buluştu.

            5 Temmuz 2018'de sessizce aramızdan ayrılan Türk kültürünün yılmaz erlerinden Gülce Edebiyat Hareketinin kurucusu Mustafa Ceylan ile ilgili bir yazı ve şiir dosyası ile çıkan derginin Editörü ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği (TOŞAYAD) Başkanı Hasan Akar, “Merhum Ceylan’ı kapağa taşımayı ve onunla ilgili özel bir dosyayı sunmayı bir borç, bir vefa bildik. Bu özel dosyanın hazırlanmasında İLESAM Antalya İl Temsilcimiz Şafaknur Yalçın Hanım ve Kültür Adamı Hasan Tülkay Bey bizlere yardımcı oldular. Kendilerine bu vefa duygularından dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

2018 Mayıs ve Haziran aylarının kayıplar alanında sonbahar gelmeden yaprak dökümüne dönüştüğünü vurgulayan Akar, “Bursa'dan Ozan Dertli Şinasi, Kütahya'dan Şair-yazar Bekir Konçi, İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Sanat ve Kültür Tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice'yi geride bıraktıkları çok değerli eserleriyle sonsuzluğa uğurladık.” ifadelerini kullandı.

            4-5-6 Mayıs 2018'de Niksar'da Başbakanlık TİKA, TÜRKSAV, Niksar Kaymakamlığı, Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliği ile yapılan “22.Uluslararası Türk Dünyası Hizmet Ödülleri” etkinliği bu kez adeta büyük bir Türk Şölenine dönüştüğünü belirten TOŞAYAD Başkanı Akar, “Tüm emek sahibi kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum örgütlerini bu başarıdan dolayı kutlamak gerek. Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği koordinesiyle bu yıl 9. yapılan “Cahit KÜLEBİ Memleketime Bakış Şiir Yarışması”na eserlerin gönderimi devam ediyor. 2018 Ekim ayında yapılması düşünülen “Erzurumlu Emrah'tan Cahit KÜLEBİ'ye Kültür ve Sanat Şöleni”nin hazırlıkları da devam ediyor. Bu yıl ki etkinlikte Ercişli Emrah'la ilgili olarak “Erzurumlu Emrah'ın Ercişli Emrah'a sazı, sözü” adıyla Niksar'la Erciş şehirlerinin, kültürlerinin buluşmasını amaçlayan özel bir program yer alacak .” dedi.

            Kümbet Dergisi’nin 49. sayısında yer alan yazı ve şiirleri sıralayan Akar şu ifadeleri kullandı:

“Mustafa CEYLAN özel dosyasını: Hasan Tülkay, Şafaknur Yalçın, Şerif Kutludağ, Yusuf Özcan, Selahattin Kazanoğlu, İsmail Yakıt, Naim Tuncalı, Necati Ocakçı hazırlarken;

Abdullah Satoğlu, Halistin Kukul, Dr. Mehmet Doğan, A. Hikmet Müftüoğlu, İsmail Bingöl, Bedrettin Keleştimur, Ülkü Taşlıova, Hanifi Işık, Mustafa Akbaba, M. Fatih Önal, M. Necati Güneş, Ahmet Özdemir, Kumrugül Türkmen Akın, Nihat Aymak, Mustafa Coşkun, Selma Bıyıkoğlu, Burhan Kurddan, Hanife Döner, Özlem Yüce, Rasim Yılmaz, Osman Kablan, Hilal Oral araştırma ve makalelerini sizlere sundular.

            Şiir dünyasında ise: Bestami Yazgan, Astan Qasımov, Sona Çerkez, Âşık Nuri Çırağı, Âşık Eşref Tombuloğlu, Vedat Fidanboy, Aslan Avşarbey, Cumakal Receb, Remzi Zengin, Sedat Günay, Nilüfer Açılan Yıldız, Aslan Avşarbey, Abdulkadir Türk, Melahat Turgut, Orhan Tamtürk, A. Turan Erdoğan, Tuna AYDIN, Çiğdem Kader, Ahmet Divriklioğlu, Hasan Koçak, Nevzat Gündoğdu, Özlem Çivilidağ, Ayşenur Erilter dağarcıklarındaki engin duygularını sizlerle paylaştılar. 50. sayımızda buluşmak dileğiyle…”

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat