BAŞKA TOKATSPOR YOK!

BAŞKA TOKATSPOR YOK!

(TOKATSPOR GENEL KURULU ÜZERİNE NOTLAR-2)

 

Dr. Mete BAYBURTLU

 

metebayburtlu1968@gmail.com

 

29 Haziran 2018 tarihinde yapılan Tokatspor genel kuruluna ilişkin görüşlerimizi 11 Temmuz 2018 tarihli Tokat Gazetesi’nin spor sayfasında yayınlamıştık. Bu yazıya şahsi face sayfamızdan erişilebilir. İlk yazımızda genel kurulun istenen verimlilikte geçmediğini ve Tokatspor’a ilişkin pek çok konunun belirsizlik içinde kaldığını söylemiştik. Bu endişelerimiz halen geçerliliğini korumaktadır. Yazımız sonrasında yaklaşık 20’ye yakın eski yönetici, futbol adamı ve birçok taraftarla temasımız oldu. Esasen bugünkü yazımız, bütün bu görüşlerin de bir özeti niteliğindedir. İkinci yazıya bu kadar ara vermemizin nedeni Tokatspor’la ilgili gelişmelerin ne olduğunun öğrenilmesi amacıyladır. İlk yazımızdan bu yana Tokatspor yönetiminin görev dağılımı yaptığını, yaklaşık 10 civarında futbolcunun transfer edildiğini, eski Tokatspor kulüp başkanları ve yöneticilerine yemek ve plaket verildiğini biliyoruz. Tokatspor takımının öncelikli olarak yaklaşık 10 gün ilimizde kendi tesislerinde toplandığını, halen ise Fenerbahçe’nin Topuk yaylası tesislerinde kampa alındığı, buradan da 10 gün süreyle Erzurum’a kampa gideceğini öğrenmiş bulunuyoruz. 3 ve 4 Ağustos tarihli Tokat Gazetesi’nin spor sayfalarında yönetim kurulu üyesi sayın Ahmet DURSUN’un son gelişmelere ilişkin görüşleri yer aldı.

Dengeli bir takım kuruyoruz

Tokatspor yönetim kurulu üyesi sayın Ahmet DURSUN yaptığı açıklamalarda dengeli bir takım kurduklarını, 4 futbolcuya daha ihtiyaçları olduğunu, futbolcu peşinatlarını verdiklerini, kombine biletlerin satışı ve sponsorlukla ilgili beklentilerinin olduğunu, altyapıya önem vereceklerini ifade etti. Tokatspor yönetimine İstanbul’dan giren 3 kişilik müteşebbis heyetin yapacakları faaliyetler kamuoyu tarafından dikkatle izlenmektedir. Eski TED kolejini devralan Beykent koleji sahibi sayın Ufuk AKÇEKAYA, eski Beşiktaşlı milli futbolcu sayın Ahmet DURSUN ve NTV spor programlarından tanıdığımız sayın Okay KARACAN Tokatspor kulübünü devralmaları tüm futbol kamuoyunun ilgisi çekmiş durumdadır.

2 yıl meselesi

29 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel kurulda futbol şubesi için şirketleşme yetkisi verilirken yapılan faaliyetlerin 2 yıl süreyle aynı zamanda dernek sorumluluğu içinde yürütülmesi maddesi kabul edilmişti. Benim buradan anladığım; yeni yönetimin 2 yıl süreyle Tokatspor’da ne olacağını görmek istedikleri ve sorumlulukların aynı zamanda Tokatspor kulubü derneği için de en azından 2 yıl süreyle geçerli olacağıdır. Sayın Okay KARACAN genel kurulda, Tokatspor’da işler yolunda gitmezse, kendi devraldıkları durum ve rakamdan daha kötü bir pozisyonda Tokatspor’u devretmeyeceklerini söyledi. İşte yalnızca bir sözle böyle bir taahhüdün nasıl geçerli olacağı ise soru işaretleriyle doludur. Şirketleşmenin ne aşamada olduğu ise açıklama yapılmadığı için bilemediğimiz bir konudur.

Türk futbolu kötü yönetildi

Fenerbahçe kulübü başkanı sayın Ali KOÇ, Fenerbahçe’nin borcunu 621 milyon Euro olarak açıkladı. 3 büyükler, Trabzonspor ve pek çok Anadolu kulübü o kadar kötü yönetildi ki, pek çok takım borca battığı gibi, çoğu amatör kümeye düştü. Maalesef Tokatspor’umuz da hesapsız bir şekilde mevcut durumuna gelmiş oldu. Burada belki 10 yılı da aşan bir yönetim sıkıntısının olduğunu söyleyebiliriz. Son genel kurulda ilimizin yerel dinamikleri devreye giremedi ve İstanbul’dan bir ekip Tokatspor’u devraldı.

Pişmiş aşa su katamayız

Genel kurulun şirketleşme kararını kabul ettiğini, ilimiz protokol ve yöneticilerinin mevcut müteşebbis heyeti kabul ettiklerini göz önüne aldığımızda, bundan sonra Tokat kamuoyuna düşen görev; yönetimi desteklemek, en azından 2. ligde tutunabilen bir Tokatspor’u yaşatmak için gayret göstermektir. Burada kombine biletlerin, yeni formaların satın alınması, maçlara ilgi gösterilmesi önemlidir. Başlıkta belirttiğimiz gibi, başka Tokatspor yok. Kaçan balık büyük olur. Tokatspor mevcut durumundan geriye gitmemeli, borçlar çevrilebilir sınırda tutulmalı, olumsuz bir tablo belirirse ilimizden yönetime giren yöneticilerimizin müdahil olmaları gerekmektedir. Son birkaç yılın aksine, takımın kamp yapıyor olması, sezona hazırlanması olumlu gelişmelerdir. Tokatspor’un bir üst lige yükselmesi ise çok büyük başarı olacaktır. Esasen yazılacak pek çok husus olmasına rağmen bu aşamada en büyük ihtiyacımız olan şey moral olduğu için bir süre beklemek gerektiği açıktır.

İlk yarıda en az 25 puan

Tokatspor 2018-2019 sezonunun ilk yarısında en az 25 puanı hedeflemeli, 2. ligde kalıcı olabilmeli, yapabiliyorsak ilk 5’de yer almalıdır. İlk maçımız Kocaeli’de Darıca Gençlerbirliği ile oynanacak olup, bu maçta ev sahibi ekip cezası nedeniyle kendi seyircisinden mahrum olacaktır. Bu maçtan puanla ayrılabilirsek sezona iyi bir giriş yapmış oluruz.

Bundan sonraki dönemde de Tokatspor’la ilgili görüşlerimizi, uygun görüldüğü taktirde bu sütunlarda paylaşmak isteriz.

Esenlik dileklerimizle.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat