Sivas kıyaslaması!

Sivas kıyaslaması!

 

Bir Tokatlı

 

Geçen gün Sivas'ta dikkatimi çeken bir olguyu siz değerli hemşehrilerim Tokatlılarla paylaşmak istiyorum.

            Biliyorsunuz Sivas'ın da içinde çok çeşitli markaları olan büyük bir avmsi var.. Primemall avm.. Bizim Novada ayarında.. Yok yok! Hatta bir tık daha ilerde denilebilir..

            Şimdi sınavdan aldıktan sonra navigasyonumuzu bir hevesle açıp ben, bizim hanım, kayınço, baldız ve onun ufak oğlu ile oraya gitmiş bulunduk.. Kalabalık olması bize göre kuvvetle muhtemeldi. Fakat sandığımız gibi olmadı.. Pazar olmasına rağmen Sivas'taki Avmnin tenha olması garibime gitti.. Hatta bir ara biz hanımla ikimiz bakınmaya gittik, Tokat’tan tanıdıklarımıza bile rastladık sinek avlayan avmde.Yani bilmiyorum ama bizle beraber başka Tokatlılar da vardı Allahualem.. Nerde avm orda biz çünkü avmsiz yaşayamıyoruz.

            Neyse, oradan çıktığımızda Sivas şehir merkezine gidip oradaki her türden mağazayı, dükkanı, esnafı gezdik ve gördük ki Sivas'ın çarşısında Pazar olmasına rağmen kurumsal dükkanların bir kaçı hariç küçük esnaf açık ve buralara rağbet oldukça fazla.. Tıklım tıklım her taraf... Avmye rağbet çok çok az.. Halk küçük esnafı boş bırakmıyor ve küçük esnafa yönelmiş vaziyette.. Burda avmnin şehrin biraz uzağında oluşu ve Sivas şehir genelinde küçük esnaf fiyatlarının uygun oluşu gerçeği var ve bunun yanı sıra Sivas insanının birbirine olan tutkunluğu da önemli rol oynuyor. Gelir esnafa eşit olarak yansıyor.

            Sivaslıların esnaflık bilmediği söyleniyordu lakin öyle değil gayet de iyi beceriyorlar bu işi. Bizim Tokat'ta ise avmye pazar günü iğne atsanız düşmez, bütün Tokat ilçeleriyle beraber oradadır.. Küçük esnaftan kimse alış veriş etmez çünkü 10 liralık malı 50’ye verir sorarsan o da kendince haklıdır bin dereden su getirir.. Ondan sonra esnaf kan ağlar ve kepenk kapar..

            Tokat'ta Avm'nin şehrin ortasında oluşu, küçük esnafın bundan etkilenip işlerinin kötü gitmesi, kiminin haksız rekabet, çekememezlik, fırsatçılık yapması bu şehrin ekmeğinin kendisine eşit dağılmadığını ve birbiri arasında tutkunluğu dayanışması olmadığını göstermektedir. Tutkunluk olmayınca da maalesef buralı olmayan müteşebbisler burada iş yapmaktalar.

            Tokat her anlamda olduğu gibi bu anlamda da vizyonunu değiştirmediği müddetçe üzülerek söylemeliyim ki hep kaybeden şehir olacaktır. Şehrimizin bir standardı yok.. Hal böyle olunca eşelenip duruyoruz. Kimsenin zoruna gitmesin lütfen..

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat