AKILLI TRAFİK SİSTEMİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu şehrin trafik sorununa çözüm getirmek için hazırlanan ve yapımı devam eden Akıllı Trafik Sistemi projesi çalışmalarını yerinde inceledi.

            Akıllı Trafik Sistemi yapım çalışmalarının aralıksız devam ettiği Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerindeki Niksar Yolu Kavşağında incelemelerde bulunan Başkan Eroğlu, şehrin ihtiyaçlarına cevap vermenin gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Trafik ve otopark sorunu ile ilgili vatandaşlardan bir takım taleplerin geldiğini ifade eden Başkan Eroğlu, Tokat Belediyesi’nin tüm ekiplerinin insanların problemlerine çözüm üretmek ve daha yaşanabilir bir şehri Tokatlıların hizmetine sunmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

KAVŞAKLARDA BEKLEME SÜRESİ SONA ERECEK

            Yapımı devam eden Akıllı Trafik Sistemi çalışmalarını inceleyen Başkan Eroğlu burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Şehrimizde özellikle Gaziosmanpaşa Bulvarımızda zaman zaman trafiğin olduğunu gözlemliyoruz. Tüm şehirlerde trafik olduğu gibi şehrimizde de bir nebze trafiğimiz var. Biz de bu trafiği daha nasıl azaltabiliriz, insanların seyir halinde bir trafik akışını onlara hazırlayabiliriz, bu gayretle bir dizi önlemler, çalışmalar başlattık. Bunlardan birisi bir defa trafiği iyi yönetme anlamında başlatıyor olduğumuz akıllı trafik sistemi. Daha önceki yıllarda sadece bir kavşakta yapılan akıllı uygulamalar vardı ama özellikle son yıllarda tüm Türkiye’de başlatılan ve şehrimizde de bizim başlatacağımız akıllı kavşak uygulamasıyla şehrimizin 19 tane kavşağını birbirine bağlıyoruz. Böylece kavşaklardaki trafik akışını ve oralardaki trafik yoğunluğunu ölçüp, uydu sistemiyle kameralarla bu 19 kavşağı birbirine bağlamak suretiyle, hangi kavşaktaki yoğunluk hangi oranda, hangi saatte hangi kavşak daha yoğun, hangisinde daha az, bunu bu sistemle tespit edip ona göre kavşaklardaki trafik ışık lambalarındaki bekleme sürelerini ayarlayacağız. Böylece daha kısa, daha uzun, daha ortalama diye 19 kavşakta yapacağımız çalışmalar neticesinde trafiğin akışını bir düzene sokmuş olacağız. Kavşaklarda fazla beklemeleri bir taraftan engellerken diğer taraftan yoğun olan kavşaklardaki saniyelerin de ayarlamasını yapmış olacağız” dedi.

GEOMETRİK ŞEKİLLER DEĞİŞTİRİLDİ

            Kavşaklardaki geometrik şekilleri değiştirdiklerini ve bu sayede daha çok aracın kavşağa girerek kavşaklardaki bekleme süresinin azalacağını kaydeden Başkan Eroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Gaziosmanpaşa Bulvarındaki Niksar Yolu Kavşağının tamamen geometrik şekillerini iptal ettik. Ortada dairesel bir geometrik şeklimiz vardı. Burayı komple iptal ettik. Üçgenleri iptal ettik. Böylece daha çok aracın kavşağa girebileceği şekilde, bir kavşağı iptal etmek suretiyle geometrik şekilleri değiştirdik. Aynı şekilde bütün kavşak noktalarındaki ve yönlerindeki sağa dönüşleri serbest bıraktık. Yani artık bu saatten sonra sağa dönüşlerde ışık olmayacak. Stadyumdan, Sanayi istikametinden, Hükümet Meydanından ve Behzat Bulvarından gelen bütün araçlar sağa doğru geçtiğinde bir ışığa tabi olmaksızın hemen gitmiş olacak. Diğer 4 yön ise Bulvardan-Stadyuma, Sanayiden-Behzat Bulvarına geçişlerde çok daha düzenli bir şekilde geçilecek. Aynı geometrik şekli Behzat Bulvarında, Niksar Yolu Kavşağında yapıyoruz. Orada da kaldırıyoruz bütün geometrik şekilleri ve tamamını yola katıyoruz. Üniversite kavşağımızı da aynı şekilde yapıyoruz. Ondan sonra diğer kavşaklarda da bu düzenlemelerimize devam edeceğiz. İnşallah bu ay sonuna kadar 19 kavşağı birbirine bağlayıp akıllı bir yönetimle trafiğimizi yönetmiş olacağız. Bu yaklaşık %30-35 oranında bir fayda sağlayacak trafiğe bir rahatlama oluşturacak. Onun haricinde ara yollardan caddeye girişler var. Bu da trafiği yoğunlaştırıyor. Orada da uygulamamızla caddeye giriş değil de caddeden çıkış şeklinde orayı da düzenleyeceğiz. Bunun gibi yine GOP Bulvarı üzerinde birçok yollarda girişler ile ilgili de çalışmalar yapıp yine şehrimizin Karşıyaka, Behzat, GOP Bulvarında yollarla ilgili de bir takım düzenlemeleri de yeniden ele alıp tek yön, çift yön uygulamaları ile akıllı bir şekilde trafiğimizi de yönetmenin gayreti içerisinde olacağız”

TOKATTA TRAFİK %30-40 ORANINDA RAHATLAYACAK

            Tokatlıların trafik ışıklarının kalkmasından memnun olduğunu ifade eden Başkan Eroğlu, projeyi 1,5 ya da 2 ay içerisinde bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Trafiğin yoğunlaşacağı okul döneminde %30-40 oranında trafiği rahatlatmayı planladıklarını belirten Eroğlu, “Orta vadede yapacağımız çalışmalar olacak. Yeni yeni otoparklar yapmak, şehrimizdeki paklanmayı daha da çoğaltıp caddenin yükünü otoparklarla beraber azaltmak bizim diğer orta vadede yapacağımız işler. Yine orta ve uzun vadede yeni bulvarlar açmak. Behzat, Gaziosmanpaşa Bulvarına alternatif iki tane bulvarı, birisini Üniversite Hastanesinden itibaren Semerkant’tan, Erenlerden yukarı Kemere kadar götürmek. Yine aynı şekilde Devlet Hastanesinin üzerinden Kemere, Çay’a, Mehmet Paşa’ya kadar bir başka bulvar açmak da bizim diğer düşüncemiz. Tokat’ımıza göre de trafiği alt yapıyı oluşturmak bizim gayemiz onun için çok ciddi çalışıyoruz. İşinde uzman akademisyenlerle çalışıyoruz. Bu işte tecrübeli elemanlarla ekiplerle çalışarak bütün bunları iyi bir şekilde planlıyoruz” şeklinde konuştu.

NİKSAR YOLU KAVŞAĞINDA IŞIKLANDIRMA OLACAK

            Niksar yolu kavşağında ışıklandırma olacağını belirten Başkan Eroğlu, yakın zamanda geometrik şekillerin yapımı bittikten sonra akılı kavşak sistemleri ile beraber yeniden ışıklandırma çalışmalarına başlanacağını söyledi. Daha hızlı bir trafiği Tokatlılara sunacaklarını söyleyen Başkan Eroğlu daha sonra kendisi ile tanışmak için yanına gelen vatandaşlarla günün anısına fotoğraf çekindi.

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat