BALIKLAR İÇİN GEÇİŞ SAĞLANDI

Tokat Belediyesi’nin Yeşilırmak’ta kazandırdığı ‘Kanal Tokat’ projesi, ilin vizyonu için önemli bir yatırım olarak görülüyor. Hemşehrilerimiz gündüz ve akşamları ailecek vakit geçiriyorlar, hatıra fotoğrafları çekiyorlar. Öte yandan Yeşilırmak yatağında doğal yaşamındaki balıkların yukarı kesimlere geçişinde sıkıntılar baş gösteriyordu.

Yakın zaman içinde yaşanan balık geçişlerindeki sıkıntının üzerine konuya hassasiyet gösteren yetkililer, projede yeni düzenleme ve ayarlama ile balıkların daha rahat şekilde geçişlerine olanak sundu. Balık geçişi için projede yer alan havuzların temizliğinin sağlanmasıyla birlikte bir de önlerine küçük bir havuz alanı daha konuldu. Diğer taraftan su tahliyesinin yapıldığı bölümün de su debisindeki yeni bir ayarlama ile balıkların orayı da geçişte kullanılmasının yolu açıldı.

BALIKLAR DÜN GÖRÜLMEDİ

            Yapılan yeni düzenlemelerin ardından dün balıkların yığın yığın bekledikleri alanlar tamamen boşalmıştı. Ortalıkta bir tane dahi balık görülmüyordu. Konuyu baştan sona takip eden gazeteci Fatih Kılıç, yerinde gördüklerini birebir yine paylaştı ve “Yeşilırmak'ta balık geçişleri için yapılan iyileştirmeler sonuç verdi ki, bugün balıklardan eser yok... Uygulamada karşılaşılan sıkıntıyı gidermek için hassasiyet gösteren yetkilisine, etkilisine teşekkürler... Doğaya, doğallığa azami sevgi, saygı dileğiyle...” ifadelerini kullandı.

TEMİZLİK VURGUSU

            Öte yandan konuya duyarlı hemşehrilerimiz ve bilhassa proje mühendisleri, hemşehrilerimizin temizlik konusunda hassasiyetlerini istedi. Kendi evine, arabasına çekirdek, yiyecek, içecek atığını bırakmayan insanların doğaya, kamuya açık alanlara çöp bırakmasının hoş bir davranış olmadığı vurgulandı. Çimler üzerinde bilinçsizce semaver yakılması da dertlenilen hususlardan biri oldu.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat