Sanayi dosyası 45 gün içinde teslim edilecek

Yeni Nesil Modern Sanayi Sitesinin yapımına ilişkin gelinen süreçle ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel ve Tokat Yeşil Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Altan Çelik ile yönetim kurulunun katılımıyla Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde basın toplantısı düzenlendi.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yeni nesil sanayi sitesi ile ilgili bütün resmi evrak işlerini bitirdiklerini ve dosyasının 45 gün içerisinde Bakanlığa sunulacağını belirterek, sonraki süreçte yeni sanayi sitesi ile ilgili Bakanlık tarafından ihale sürecinin başlatılarak yapımına ve esnafın kredilendirilme sürecine doğru sürecin ilerleyeceğini bildirdi. Eroğlu, projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planına dahil olduğunu da ifade ederek, bu anlamda sürecin hızlı ilerleyeceğini, yeni sanayi sitesinin 2021 Haziran ayında bitirilmesinin planlandığını kaydetti.

MÜDÜR YÜKSEL’DEN BİLGİLENDİRME

            Toplantıda ilk olarak söz alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yaklaşık 2 yıl önce şehir içinde kalan sanayi sitelerinin şehir dışına taşınmasıyla ilgili bir modern sanayi siteleri çalışması başlattığını anımsattı. 1970’li yılların teknolojisiyle yapılan ve şehir içinde kalan sanayi sitelerinin artık büyüme imkanı bulamadıkları için şehir dışlarına taşınacağını belirten Yüksel, Tokat Sanayi Sitesine ilişkin süreci şöyle özetledi:

            "Tokat Küçük Sanayi Sitemiz 1969-70 yıllarında yapıldı. O günün şartları ile sanayi sitemiz çok iyiydi ve sitemiz en büyüğü 80 metrekare olan iş yerlerinden oluşmaktaydı. Ancak artık günümüz şartlarında bu iş yerleri ihtiyaca cevap veremiyor. Ayrıca sanayimiz artık tamamen şehrin içinde kalmış durumda. Bakanlığın bu çalışmasını Tokat için bir fırsat olarak görüyoruz. Bakanlığımız, Belediyemiz, Valiliğimiz ve kooperatif yönetimimiz ile birlikte bu fırsatı değerlendirmek için çalışmalarımıza başladık. Bakanlığa bilgilerimizi göndererek müracaatımızı yaptık. Nihayetinde 11 ilin sanayi sitesinin bu programa alınması kararlaştırıldı. Tokat’ımız da bu iller arasında. Bu iller arasına girmek bizim için çok büyük bir onur oldu. Yaklaşık 135 tane il bu program için müracaat etti ve Tokat 135 il arasından ilk 11’e girdi. Valiliğimize, Belediye Başkanlığımıza, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüze, Sanayi Sitesi Kooperatifimize ve daha pek çok kurumumuza teşekkür ediyoruz. Çalışmalarımıza yeni sanayi sitesinin yerini aramak ve tespit etmekle başladık. Kömeç Köyü’nün altında kalan yaklaşık 500 dönümlük bir arazi için kendi aramızda değerlendirmeler yaptık. Bakanlığımızla görüştük. Bakanlığımız sanayi sitesinin taşınması konusunda teşvik olması anlamında pek çok destekte bulundu. Taşınma, alt yapı, üst yapı, ulaşım gibi çalışmalar için ilk 2 yıl ödemesiz, yaklaşık 15 ay vade ile yüzde 1 faiz oranıyla yüzde 100 krediler verildi. Bu şekilde taşınma işlemi cazip hale getirildi. Bugün gelinen noktada Tokat’ın çok iyi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Diğer iller, bu çalışmalara 7 yıl önce başladılar. Biz ise 2 yıl gibi kısa bir sürede bu illerin düzeyine geldik. Bakanlıktan söylenene göre Tokat, çalışmaları ile ilk 3 il arasına girdi. Yerle ilgili problemimiz bugün itibari ile neredeyse çözüldü. Destekleme koşullarının sağlanması için de gerekenleri yerinde getirmiş bulunmaktayız. Bakanlığımıza müracaatımızı çok kısa bir süre içerisinde yapacağız.

            Yeni sanayi sitemiz, 21’inci yüzyıl şartlarına uygun olarak modern şekilde düzenlenecek. Yeni site günümüz ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Bu tür bir sanayi sitesi ilk defa yapılacak ve bu nedenle ülkemize bir örnek teşkil edecek. Yapılan sanayi sitesi en az 20-30 yıl ihtiyacı karşılayacak seviyede olacak. Sanayi Sitemizin taşınmasıyla ilgili kurumlar arasındaki yardımlaşmadan ötürü ben emeği geçen herkese yeniden teşekkür etmek istiyorum.

            Bu yönetmeliğin amacı, bir dönüşüm sağlamak. Yani şehrin içinde kalan ve büyümeye imkan bulamayan sanayi sitelerini şehrin dışına taşımak. Buradaki durum yeni bir sanayi sitesi kurulması olayı değil. Amacımız mevcut sanayi sitesindeki hak sahiplerini daha rahat bir ortama taşımış olmak. İnşallah hazırladığımız dosyamızı en geç bir buçuk ay içerisinde bakanlığımıza göndermiş olacağız."

KOOPERATİF BAŞKANI ÇELİK'TEN AÇIKLAMALAR

            Tokat Yeşil Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Altan Çelik, Tokat Merkez Küçük Sanayi Sitesinin 1966 yılında 285.000 metrekare alan üzerine kurulduğunu, 1974 yılından sonra da inşaatı tamamlanarak faaliyete geçtiğini söyledi. 20 metrekare, 50 metrekare ve 60 metrekarelerden oluşan işyerlerinden oluşan mevcut sanayi sitesinin bugün itibariyle sanayi teknolojik yeniliklerin yaygınlaşması, üretim ve tamiratta makineleşmenin artması, işyerlerinin alan olarak çok küçük olması ve ihtiyaca cevap verememesi; alt yapı, çevre düzeni, sosyal donatılar, teşhir alanları vb hususlar göz önünde bulundurulduğunda, şehir dışında meslek guruplarına uygun olarak daha büyük iş yerlerinden oluşan yeni nesil modern sanayi sitesinin kurulmasının gerekli görüldüğünü belirten Çelik, şunları kaydetti:

            "Bununla ilgili yapılan anket çalışmasında yüzde 86 oranında yeni sanayi sitesine ihtiyaç duyulduğu şeklinde dönüş almıştık. Biz de yeni sanayi sitesi için toplantılar yaptık ve arsa arayışı içerisine girdik.

            Şehir merkezinde kalan sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması veya yeni nesil sanayi sitelerin, yaygınlaştırılması, hem 10. Kalkınma Planında ve hem de 65'inci Hükümet programında yer almış olup 01 Temmuz 2017 tarihli ve 3011 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7033 No.lu "Sanayinin Geliştirilmesi Ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile yerleşim alanları içerisinde kalmış sanayi sitelerinin taşınması için sanayi sitesi yapı kooperatiflerince, il özel idarelerince, büyükşehir belediyelerce yapılacak sanayi sitelerinin idari ve sosyal tesis binalarının, arsa bedellerinin ve mülkiyetin edinilmesi masrafları ile altyapı ve üstyapı yatırımlarının tamamına kadar olan kısmının mimarlık ve mühendislik hizmetleri dahil kredi ile desteklenmesine imkan tanınmıştır.

            Yerleşim yeri içerisinde kalan sanayi sitelerinin taşınması ile ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün başkanlığında 07 Temmuz 2017 tarihinde Tokat ilimizin de yer aldığı 9 ilin Valisi, Belediye Başkanı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü ve Kooperatif yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda 180 günlük eylem planı kapsamında yer aldığı belirtilmiştir.

            Tüm kamu kurum ve kuruluşlarından arsa alımına dair kamu yararı kararı dahil alınmıştır.

Satın alınma süreci için milli emlak müdürlüğüne müracaatımız 31/08/2018 tarihi itibari yapılmıştır.

Cumhurbaşkanlığının 100 günlük eylem planında yer almaktadır.

            19.10.2016 tarihinde kurulmuş olan Tokat Yeşil Sanayi Sitesi Kooperatifi ilimizde yapılan araştırmalarda; konum, ulaşım, toprak sınıfı, kamulaştırma, mülkiyet, tapu, büyüklük altyapı, arazi yapısı, atık su, jeolojik yapı bakımından sorun teşkil etmeyen ve şehre yaklaşık 3,5 km mesafede Kömeç köyü altında Yeşilırmak Nehri kenarındaki alanın sanayi sitesi kurulması için uygun olabileceği değerlendirilmiştir. Tarım ve şahıs arazisi yer almaması ve uzun vadede etrafında yerleşim yeri imkanının bulunmaması ve buradan başkaca da uygun alternatif alanın olmaması bu alanı tercih edilebilir kılmıştır. Bu bağlamda Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi tarafından gerekli resmi yazışmalar başlanılmış olup kısa zamanda da gerekli onaylar alınmıştır."

HANGİ SEKTÖRLER OLACAK

            Sanayi Sitesinde Bakanlığın desteği ile yapılması planlanan sektörlerle ilgili bilgi veren Çelik şunları söyledi:

1) Otomotiv tamir bakım üzerine çalışanlar

2) Marangoz ve mobilya sektörü üzerinde çalışanlar

3) Metal sektöründe kaynakçı, tornacılar gibi

Birbirleri ile ayrı olan sektörler ayrı ayrı bloklarda yer alacaklar

Üye dağılımda 88 kişi marangoz, bunların talep ettiği alan 33 bin metrekare. Otomotiv sektöründe 331 üyemiz var; 133 bin 500 metrekare yer talepleri var. Metal ve diğer iş kolları 189 kişi; 83 bin 700 metrekare, mermerit keresteciler 18 kişi; 19 bin 100 metrekare, hurdacılar 11 kişi 11 bin metrekare alan olmak üzere, toplam 637 üyemizin 280 bin 300 metrekare alan talebi oldu.

            Karmaşık hal alan mevcut sanayi sitesine göre daha düzenli yer alacaklardır. İş yerleri en küçük 100 metre kare olacaktır. En büyüğü fazla talep olmasından dolayı 1200 metre kare olarak planlanmaktadır.

            Daha geniş yollar 20 metre 25 metre genişliğinde olacak, her iş yerinin önünde 5 metre kaldırım mesafesi bulunacak. Bu anlamda büyük iş makineleriyle çalışan arkadaşlarımızın sorunları çözülmüş olacak.

            Tavan yüksekliği 7 metre, çatı çelik konstrüksiyondan yapılacaktır. İç mekanlarda dolayısıyla kolonlar olmayacak, geniş ve ferah mekanlardan oluşacaktır.

            İş yerleri günümüz teknolojisine uygun olarak projelendirilecektir.

            Sektörlerden gelen talepler doğrultusunda otomatik kapı kepenk sistemi de ayrıca ilave edilebilecektir.

            Alınacak iş yerleri taban oturumuna ilaveten yüzde 30 üst asma katta idari yönetim bina ve wc, banyo gibi alanlardan oluşacaktır.

            Sosyal donatılarda cami, mescit, PTT, kargo, bankalar, restoranlar, market, büfe gibi temel ihtiyaçların karşılanabileceği yerler bulunacaktır.

            Alt yapı galeri şeklinde yer alacak olup (pis su, temiz su, elektrik, telefon, Internet) atık pis suların arıtma tesisi ön arıtma ile çevreye zarar vermeden belediye kanalizasyonuna entegresi sağlanılacaktır.

            Yeşilırmak kenarında DSİ İl Müdürlüğünce gerekli işlemler başlatıldı; taşkın sularını önlemek için koruma seddesi yapılacak.

            Tokat Belediyesi ırmak üzerine şu an için 2'sini yapmıştır."

BİRİMLERE AYRILAN ALANLAR

            Yeni sanayi sitesinde birimlere ayrılan alanlarla ilgili bilgi veren Altan Çelik devamında şunları söyledi:

"Bizim toplam metrekaremiz 540 bin metrekare. 540 metrekare içerisinde 6 metrekare cami alanımız var; bir büyük merkez camimiz, iki tane de mescidimiz olacak. Mesleki ve teknik öğretim okulu mevcut, bunun da alanı 11 bin 635 metrekare. Park ve yeşil alanlara 57 bin 484 metrekare alan ayırdık. İdari hizmet alanımız 5 bin 720 metrekare, sanayi alanımız 245 bin 212 metrekare, sağlık tesisi alanımız 1805 bin metrekare, spor alanımız 2 bin 915 metrekare, 561 metrekare trafo, 8 bin 290 metrekare ticaret alanı olacak, yollara da toplam 2 bin 542 metrekare yer ayrıldı.

KAMU YARARINA KARARI ALINDI

            Kooperatifimiz kurulalı 12 ay oldu. Bu 12 aylık süre içerisinde başarılamayacakları başardık. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Kurum müdürlerimiz bu işi sahiplendi. Bu süreç Tokatlıya sahip çıkılmasının bir göstergesidir. Arsa ile ilgili son aşamaya geldik. Tüm gerekli kamu kuruluşlardan yasal izinleri aldık. En önemli konu kamu yararına kararı alınmasıydı. İç İşleri Bakanlığından bu kararı sekiz gün gibi kısa bir sürede aldık. Kamu yararı kararı almamız mevcut 540 bin metrekare alanda okul, yol vs gibi yapılara bedel ödemeyeceğimiz anlamına geliyor. Biz orada sadece iş yerleri için ücret ödeyeceğiz."

"ÇOK ZORLUKLAR ÇEKİLDİ VE BÜYÜK SÜREÇLERDEN GEÇİLDİ"

            Yeni bir sanayi sitesinin neden gerekli ve önemli olduğunu anlatan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, çalışmalarda gelinen süreç hakkında, mevcut sanayi sitesi alanının ne olacağına dair bilgiler de verdi. Başkan Eroğlu şöyle konuştu: “Sanayi projesi ve meydan projesi esnafımızla beraber karar vererek yapmayı düşündüğümüz projelerdi. Meydan projesiyle başlayıp sanayi projesiyle devam ederek esnafımızla omuz omuza bazı adımlar attık. Yaklaşık 2 buçuk yıl önce bu çalışmaya başlarken yer lazımdı, bu yerin de cazip olması gerekiyordu. Bulunan yere esnafın 'tamam' demesi gerekiyordu. Ve geleceğe dönük ihtiyaçlara cevap vermesi gerekiyordu. Şuanda taşınması düşünülen alan hem hazine arazisi olması nedeniyle hem şehrin içinde kalmayacak bir nokta olması nedeniyle bataksı dediğimiz Ankara-İstanbul-Turhal yolu üzerinde olması nedeniyle her anlamda olumlu durum oluşturduğu için esnafımız da sıcak baktı. Yapılan araştırma ve kamuoyu anketlerinde, orada çalışan insanlarımızın yüzde 80 civarında olumlu cevaplarını alınca ‘doğru yoldayız’ diyerek işi birkaç kademe daha ilerlettik.  Çok zorluklar çekildi ve büyük süreçlerden geçildi. Bomboş ve hiçbir kurumla problem olmayacak bir arazi bulsanız bile en iyi ihtimalle bir işi 1 senede ancak bir noktaya getiriyorsunuz kaldı ki bu bölgenin hazine arazisi olması, Yeşilırmak'ın hemen yanından geçiyor olması, daha önce konuşuldu ‘acaba orası tarım arazisi mi?’ diye bazı söylemler vardı. Bu doğrultuda ihtimallerin tek tek incelenmesi ve 'aman bir yanlış yapmayalım tarım arazilerimiz kıymetlidir' diyerek orası bir tarım arazisi mi diye ince eledik sık dokuduk. Gerekli raporlar, bilimsel araştırmalar sonucunda belli bir noktaya geldik.”

"BU ŞEHRİ İŞADAMIYLA ESNAFLA, YATIRIM YAPMAK İSTEYEN BU ŞEHRİN ÖZ EVLATLARIYLA GELİŞTİREBİLİRİZ"

            Tokat’ın yoğun sanayi trafiği olan çok yatırım yapılan bir il olmadığını söyleyen Başkan Eroğlu, yeni sanayinin neden gerekli olduğunu şöyle anlattı: “Biz bu şehri işadamıyla esnafla, yatırım yapmak isteyen bu şehrin öz evlatlarıyla biz bu şehri geliştirebiliriz. Aksi halde dışarıdan taşımayla tek başına bunu yapamayız. O yüzden benim esnafım daha iyisini yapmalı, daha modern alanlarda işini yapmalı.  Çağa ayak uydurmak zorundayız. Esnafımızın işlerini daha büyütmeleri ve daha modern geniş bir sanayide işlerini devam ettirmeleri işlerini büyütmeye fırsat verecek hem de şehrin büyümesine fırsat verecektir. O yüzden yeni nesil ve modern bir sanayinin Tokat’ta yapılması son derece önemli.”

Mevcut sanayinin yaklaşık 42 yıl önce ilk yapıldığında şehrin dışında, geniş ve ihtiyaca fazlasıyla cevap verdiğini, bölgenin de ilgi gösterdiği bir sanayi olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu,  ancak son 10 yılda artık ilçelerin bile tercih etmediği sadece kendi şehrinin merkezine yetebilen bir sanayi haline geldiğini belirtti.  Eroğlu, “O zaman burada bir eksiklik var. O zaman bu sanayinin yeniden dizayn edilmesi önemliydi. Onun için biz bu yola çıktık” dedi.

BÜTÜN RESMİ EVRAK İŞLERİ BİTİRİLDİ

            Yeni nesil sanayi sitesi ile ilgili bütün resmi evrak işlerini bitirdiklerini ve dosyasının 45 gün içerisinde Bakanlığa sunulacağını belirten Başkan Eroğlu Bakanlık tarafından ihale sürecinin başlatılarak yapımına ve esnafın kredilendirilme sürecine doğru sürecin ilerleyeceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planında Tokat’ın 3 projesi olduğunu hatırlatan Başkan Eroğlu, bu projelerin; yeni nesil sanayi sitesi,  stadyum ve havaalanı olduğunu belirtti. Bu şu demek; Bizzat Cumhurbaşkanımızın ağzından çıkan ve kendisinin takip ettiği ve yeni sistemde hükümetin icraatları arasına yazılan 3 değerli proje. Buradan yola çıkarak yeni sanayi sitemizin 100 günlük eylem planı içerisinde yer alması bizim bu evrakları tamamlamamızla hızlı bir şekilde ihaleye çıkacaktır." dedi. Türkiye genelinde taşınacak 135 sanayi sitesi arasında ilk 11’de yer alan Tokat’ın müracaat eden ilk 3-4’lerde olduğuna dikkat çeken Başkan Eroğlu, yolları, kapalı alanları, sosyal donatı alanları cami, okul gibi alanları yapılacak sanayi sitesi ile ilgili ‘gelecekte genişletilebilir mi?’ sorusuna “Evet genişletilebilir, genişletilirken yine etrafına bakarak adım atmamız lazım. Tarımsal vasfını bitirmiş bir arazi olması gerekiyor. Eğer hala tarım verimi alınan bir toprak parçası olursa asla bu adımı atmayız” dedi.  Eroğlu, yeni sanayinin yapılacağı alana 2 profesör tarafından herhangi bir vasfı yoktur şeklinde rapor verildiğini söyledi. 

MEVCUT SANAYİ SİTESİNİN 2 KATI OLACAK

            Yeni sanayi alanının mevcut sanayinin 2 katı olacağını söyleyen Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Mevcut sanayimiz 300 bin metrekare, yeni alan 540 metrekare. Yani hemen hemen 2 katı. Mevcut esnaflarımız yüzde 20 civarında işine devam etmeyen var. Dükkanı olmayıp orada kirada olanlar var. Şuan kooperatifimize başvuran ve dükkan sahibi olmak isteyen 637 kişi var. Dışarıda iş yapanları da artık yeni sanayiye taşıyacağız. Burada yatırım amaçlı ‘gayrimenkul alalım kiraya verelim çoluk çocuğumuzu geçindiririm’  tarzında şeylere asla müsaade edilmeyecek. Uygun fiyata arsa alınacak ve kredilendirme yapılacak. Burası tamamen çalışan ve çalışmayı düşünen esnaflardan oluşan bir sanayi olacak” dedi.

MEVCUT ALAN NE OLACAK?

            Mevcut sanayi alanının ne yapılacağı konusuna da değinen Başkan Eyüp Eroğlu, “Belediyemiz tarafından birkaç hafta önceki meclis toplantısında bu alanı kentsel dönüşüm alanı ilan ettik. Bu sanayi yeni yerine taşındığında mevcut yer artık sanayi olmaktan çıkacak ve kentsel dönüşüm anlamında bir arsa olacak. Orada özel mülkiyet sahipleri ile oturulup konuşulacak. Bir proje çerçevesinde şehrimize güzellik katacak bir bölge olarak hizmet verecek. Hem mülkiyet sahibine fayda sağlayacak hem şehre.  Orası tamamen özel mülkiyet. Kurumlara ait herhangi bir yer yok. Bizim sadece bin 200 metrekare civarında bir yeşil sahamız var. Orada bin küsür dükkanın tamamı şahıslara ait. Belki mevcut kooperatife ait birkaç yer vardır.  Tahmini süre bizim öngördüğümüz biz bu dosyayı 45 günde bakanlığa verdiğimizde inşallah yıl sonuna kadar bakanlığımızın buraya ihale yapmasını sağladığımız taktirde 2 buçuk yıla biter.  2021 yılı Haziran ayına kadar yeni bu alan biter ve esnafımız da taşınmaya başlar. Taşınma için de 6 ay süre veriyoruz. Bunu da taahhüt altına aldık. Hepsinin imzası ile sanayi bittiğinde 6 ay içerisinde taşınacağım diye. En geç 2021 yılı sonunda her şey biter ve esnafımız taşınmış olur” diye konuştu.

            Başkan Eyüp Eroğlu, konuşmasının sonunda 100 günlük eylem planına Tokat yeni sanayisini aldığından ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere bu çalışma Fikri Işık’ın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olduğu dönem başladığı için Eski Bakan Işık, Eski Bakan Faruk Özlü ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür etti. Bir önceki dönem ve mevcut Tokat Milletvekillerine, dönemin Valisi Cevdet Can ve Vali Ömer Toraman’a, Bilim ve Sanayi Müdürü Halil İbrahim Yüksel ve çalışanlar, eski ve yeni sanayi Kooperatif Başkan ve yönetimlerine, belediye imar servisi ve belediye meclisine tüm kurum ve kuruluşlara sürece katkılarından dolayı teşekkür etti.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat