TOKAT'IN EŞRAFLARINDAN, AKİL VE ALİMLERİNDEN HOCALARIN HOCASIYDI O...

TOKAT'IN EŞRAFLARINDAN, AKİL VE ALİMLERİNDEN HOCALARIN HOCASIYDI O...

Sevgili dostlarım, rahmetli kayın babam Halil Besler 5 yıl önce (2013 yılı Şubat ayı) vefat etmişti. Bu kısa biyografi okumanıza çok değecek. Tokatlı Hacı hafız HALİL BESLER'e ait.

Yaşamında essahtan hocaefendi, beyefendi olmanın hakkını teslim ettiğini 30 yıl aynel yakin müşahede ettiğim, mümtaz ve mütevazi bir şahsiyetti o.

Öz babam gibi bildiğim, sevdiğim, saydığım, hürmet ettiğim biricik eşimin babası, göz nurum, yürek sızım üç evladımın dedeleri, Tokat'ın sevilen eşraf ve esnaflarından merhum Ali BESLER'in ağabeyi, sevgili kayın kardeşlerim Spor İl Md. Şb. Md. Ömer Besler, Hakime, Halime ve Mehmet Besler'in babaları Halil BESLER hocaydı o.

Namı diğer hafızlar hafızı, hocalar hocası asil, kişiliğiyle her alanda örnek insan Halil BESLER. 

Öldüğünde bir yanımın gittiğini hissettiğim, dert ortağım, kahkahalarla güldüğünü hiç görmediğim, lâkin nüktedan yanıyla nurani yüzünden tebessümün hiç ama hiç eksilmediğine devamlı tanık olduğum bir çınardı o.

Davudi sesinin görevi dışında hiç yükseldiğini, görmediğim, ama sabırlı, sakin, tevekküllü haliyle herkesle sıcak ve etkili ilişki ve iletişimin örneklerini sergilediğini hep gördüm.

Dini, ilmi, sosyal her konuda tabuları olmayan, eleştiriye açık aydın bir bilgindi o.

Her konuda ki fikirlerimi dikkatle dinler, farklı ve değerli bulur, "Kadir hoca senden çok şey öğreniyorum." diyecek kadar mütevazi ve öğrenmeye açıktı o. 

Bütün doluluğuna, derinliğine ve onca hizmetlerine rağmen hiç şımarmadı, kibirlenmedi aksine, mütevazi kaldı; "Hiç bir hizmet yapamadan gidiyoruz, hangi yüzle Rabbimin huzuruna çıkacağız." Diye hayıflanırdı.

Bendenize ya dostum, ya Kadir hoca, yada Kadir diye hitap ederdi hep.

İnşallah o güzel insanı daha geniş yazmak nasip olur bir gün. 

Ve ben o'nun yokluğunun verdiği boşluğun hâlâ içindeyim. Nurlar içinde yatsın inşallah.

Rabbim kayın babam Halil kuluna rahmet eyle, o dünyada kullarını sevindirdi, sen de o'nu sevindir. Ruhuna fatiha.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat