CHP’Lİ ALPAY “KARMA EĞİTİMDEN VAZGEÇİLEMEZ”

CHP Tokat İl Gençlik Kolları Başkanı Kubilay Tahsin Alpay karma eğitim sisteminin kaldırılmasının özgür gelecek idealine ve Cumhuriyet değerlerine bir saldırı olduğunu belirterek, “Karma eğitimden vazgeçilemez” dedi.

            Alpay yaptığı yazılı açıklamada karma eğitimden vazgeçmenin, Türkiye Cumhuriyeti Devletinden vazgeçmek olduğunu söyledi.

            Cemaat ve tarikatların baskısıyla kanunda yer alan karma eğitimin tartışmaya açıldığını belirten Alpay konuşmasını şöyle sürdürdü. “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karma eğitim kaldırılıyor iddiasının öne sürüldüğü bir şok etkisi yaratılacak gündeme düşen bir haberi öğrenmiş bulunmaktayız, daha sonrasında Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın da bu polemiğe girmesi “daha sonra bu iddiaların yalanlanması yönünde” açıklamalar yapıldığını izlemekteyiz. Ortaya bir laf atalım gündemi değiştirmek için ortalığı karıştıralım politikasına devam ederken asıl bunların zihniyetlerinin altında “ebedi uygulamak istediği uygulamaydı bu”, sonuç olarak bunu asla kabul etmeyeceğiz, tüm vatandaşlarımızı bu hassas konuda en sert tepkiyi yapmaya davet ediyoruz. Karma eğitime yapılan saldırı, AKP’nin tarikatlara ve piyasaya dayanan eğitim politikasının devamıdır açıkçası. Bu, eşit ve özgür gelecek idealine ve cumhuriyet değerlerimize bir saldırıdır.Karma eğitimden vazgeçilemez. Vazgeçmek Türkiye Cumhuriyeti Devletinden vazgeçmek demektir. Cemaat ve tarikatların baskısıyla kanunda yer alan karma eğitimi tartışmaya açıyorlar. İktidar partisinin ülkemizde ekonomik kriz meselesini gündem değiştirerek çorbaya sinek düşüp mide bulandırması misali karma eğitimi öne sürmüştür.Bu gençler, kardeşlerimiz bizim geleceğimiz. İran, Irak, Suriye'de uygulanmayan Avrupa'ya örnek olmuş bir Türkiye'yi Ortaçağ karanlığına götürmeye hiç kimsenin hakkı da haddi de yoktur.4+4+4 ile başlatılan gericileştirme sürecinin bu şekilde tamamlanmasına geçit vermeyeceğiz. Bu memleketin, bu dünyanın geleceği olan gençler sıra arkadaşının cinsiyetiyle değil aklı ve fikriyle var olacak.Ebedi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü arıyoruz ve her daim anıyoruz ki; Bizi kızlı, erkekli ayırmak yerine “Ey Türk gençliği” diyerek birleştirdi.Son sözümüz şudur ki; Laiklik için, bilim için, memleket geleceği için Karma eğitim şart”

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat