DÜNYA PROSTAT KANSERİ FARKINDALIK GÜNÜ

Turhal İlçe Sağlık Müdüründe görevli Dr. Mehmet Aybulut Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada prostat kanserinden korunmada sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durma, sağlıklı beslenme, yağsız gıdalar tüketme, rutin sağlık kontrollerini aksatmama gibi unsurların önemli olduğunu belirtti.

            Dr. Aybulut yaptığı açıklamada, tüm dünya ülkelerinde 15 Eylülün Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü olduğunu ifade etti. Aybulut, prostat kanseri ve tedavisine ilişkin şu bilgilendirmelerde bulundu.

            "Erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat idrar torbasının hemen altında, bağırsakların ön tarafında bulunan bir salgı bezidir, idrar torbasından çıkan idrar kanalı bu bezin içinden geçer ki prostatın büyümesi veya kanserde idrar kanalı sıkışır ve buna bağlı belirtiler ortaya çıkar.

            Başlıca hastalıkları Prostat kanseri, BPH (İyi huylu prostat büyümesi) ve Prostat iltihabıdır.

            Erkekler yaşlandıkça prostat bezi de büyüme gösterir, bu büyümeye BPH (Benign Prostatik Hiperplazi=prostatın iyi huylu büyümesi) denir.

Prostat kanseri:

            Dünyada her yıl 250-300 bin kişinin prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilirken her 6 erkekten birinin prostat kanserine yakalanacağı tahmin ediliyor.

            Erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanserdir, görülme sıklığı dünyada yüz binde 28 iken ülkemizde bu oran biraz daha fazla olup yüz binde 37’dir.

            Prostat kanseri erken evrede yakalandığında tedavi başarısı yüksek kanser türleri arasında yer almaktadır.Genellikle başlangıç evresinde belirti vermeyen bir kanser olduğu için de 40 yaşından itibaren her erkeğin yıllık prostat muayenesini ve kan tahlillerini  yaptırması gerekmektedir.

            Kanserli hücreler öncelikle kontrolsüz büyüme göstererek prostat içine yayılır, komşuluk ve kan yoluyla vücudun diğer bölgelerine sıçrayabilir. Prostat kanseri yavaş seyirli olduğu gibi tümör oldukça agresif karakter göstererek kemik ve diğer organlara da sıçrayabilir.

            Prostat kanserinin belirtileri hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu bakımdan sinsi karaktere sahip bir hastalıktır. Özellikle erken dönemlerinde hiç belirti ve şikayet görülmeyebilir. Prostat kanseri belirtileri ortaya çıktığında, hasta bazı tedavi şanslarını kaybedebileceğinden düzenli doktor kontrollerinin tedavi başarısında önemi büyüktür. Bazı hastalarda idrar yapmada güçlük, gecede iki veya daha fazla idrara kalkma, kesik kesik işeme gibi tıkanmaya bağlı bulgular, idrarda veya menide kan, idrar yaparken yanma hissi gibi belirtiler görülebiliyor. Ancak bu belirtiler iyi huylu prostat büyümesinden ve idrar yolu enfeksiyonundan da kaynaklanabilir. Hastalığı çok ilerlemiş kişilerde nadiren görülen ilk bulgu, bel ve sırt ağrısı olabiliyor ki  bu hastalarda ağrı  prostat kanserinin kemiğe yayılmasına bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

            Prostat kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak nedenleri ve risk faktörleri şöyle sıralanabilir;

            Yaş: Prostat kanseri için en önemli risk faktörü yaştır, yaş yükseldikçe prostat kanserine yakalanma riski de artıyor. Gelişmiş ülkelerde prostat kanseri tanısı en çok 65 yaş üstü erkeklerde konuluyor.45 yaşından önce görülen prostat kanseri ender durum olarak tanımlanıyor,55 yaştan sonra sıkça rastlanır.

            Siyah ırkta daha sık görülür.

            Birinci derece yakınlarında prostat kanseri olan erkeklerde risk daha yüksektir, ailede bulunan prostat kanserli kişi sayısı arttıkça ve hastalığın görülme yaşı düştükçe bu risk artıyor.

            Bunun dışında yüksek doymamış yağ asidi ve kırmız et tüketimi, obezite ve geçirilmiş prostat enfeksiyonlarının prostat kanseri için risk oluşturdukları düşünülse de bunlar henüz kanıtlanmış değildir.

            Prostat kanserinde de diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis ile ölüm oranları azaltılabilir. Erken teşhisin sağladığı bir diğer fayda ise prostat kanseri tedavisine bağlı yan etkilerin minimum düzeyde kalmasıdır.

            Sinsi ilerleyen bir hastalık olduğu için erken teşhis özellikle ailesinde prostat kanseri görülen erkeklerin 40 yaşından sonra her yıl ürolojik muayene ve kontrollerini yaptırmalarıyla mümkün olabilmektedir.

            Prostat Kanserinden Korunmada sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durmak, sağlıklı beslenme, yağsız gıdalar tüketmek, rutin sağlık kontrollerini aksatmamak önemlidir.

            Prostat kanseri tedavi şekli kanserin büyüme hızı, yayılım durumu, hastanın yaşı ve genel sağlık durumuna göredir, cerrahi, prostat kanserinde en yaygın ve etkili tedavi yöntemlerindendir, radyoterapi(ışın tedavisi), kemoterapi(İlaç tedavisi), hormon tedavisi gibi tedavi metotları vardır.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat